Jo Nesbo'nun 'Harry Hole' serisi neden okunmalı?

İskandinav polisiyeleri son yıllarda revaçta... Norveçli yazar Jo Nesbo da özellikle 'Harry Hole' serisi sayesinde bu isimlerin en başında geliyor. Geçen hafta İstanbul'a uğrayan Nesbo'yla yüz yüze konuşma şansı yakaladık...

Jo Nesbo'nun 'Harry Hole' serisi neden okunmalı?

"Ben korkmuyorum"

"Ben korkmuyorum"

Harry Hole serisi 12'nci kitapla yani 'Bıçak'la devam ediyor. Bugüne kadar pek çok kez bizi ters köşe yapmayı başaran serideki heyecan 'Bıçak'ta tavan yapıyor. Nesbo, Harry Hole serisinin geleceğine dair önemli bir ipucu veriyor sohbetimizde: "Ben korkmuyorum. Harry Hole de öyle..."

Harry Hole asla korkmuyor

Harry Hole asla korkmuyor

Aynen öyle. Harry Hole, yaşadığı bütün sıkıntılara rağmen yoluna devam ediyor. Bunun için bir çocukluk anısını paylaşıyor benimle Jo Nesbo. Bir boğulma vakası atlatmış Nesbo. Harry Hole da 'Bıçak' kitabında büyük bir eşikten geçiyor ve inanır mısınız ama asla korkmuyor. Hal böyle olunca serinin devam edeceğini tahmin etmek hiç de zor değil.

Hem yerel hem de uluslararası

Hem yerel hem de uluslararası

Peki Jo Nesbo'nun 'Harry Hole' serisi neden okunmalı? Sebebi çok basit: Diğer İskandinav polisiyelerinin aksine güçlü bir karakter yaratmak ve bu karakteri bir 'polisiye kahraman'dan çok daha katmanlı.
Nesbo, Harry Hole serisiyle Stieg Larsson gibi önce güçlü bir kahraman yaratıyor, hemen ardından da Avrupa-Amerika kültürü karışımıyla evrensel olmayı başarıyor. Harry Hole serisi, hem yerel hem de uluslararası olması bakımıyla bütün dünyanın takdirini hak ediyor tabii ki.

Çocuk öyküleri de yazıyor

Çocuk öyküleri de yazıyor

Jo Nesbo, yazar olarak tanınsa da sadece bir romancı değil elbette. Çocuk öyküleri de kaleme alıyor mesela. Onu, diğer polisiye yazarlardan en büyük farkı da ekonomi mezunu eski bir futbolcu olması ve elbette Norveç'in en popüler rock gruplarından Di Derre'nin vokalisti olması. Bünyesinde bu kadar farklı yetenekler barındıran, 'bir yüz yüze konuşsanız çok seveceğiniz' bu yazarın 'Harry Hole' serisi tam Molatik'lik. Büyük tavsiye!

 

can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak