John Legend, Emmy, Grammy, Oscar ve Tony ödüllü 15 sanatçı arasına girdi

ABD'de eğlence ve sanat dünyasında verilen 4 büyük ödül var: Televizyon yapımları için verilen Emmy, müzik ödülü olan Grammy, film ödülü olan Oscar ve tiyatro ödülü olan Tony. 4 dalda da ödül almak çok büyük bir iş ve uzun yıllar alıyor. Şimdiye kadar yalnızca 15 kişi bunu başarabildi ve son olarak ünlü sanatçı John Legend da o isimlerin arasına girdi. Bu durum EGOT sahibi olmak olarak adlandırılıyor.

John Legend, Emmy, Grammy, Oscar ve Tony ödüllü 15 sanatçı arasına girdi

John Legend ve ödüller

John Legend ve ödüller

Legend şimdiye dek birçok ödül kazandı. Fakat 4 büyük ödül olan EGOT'u kazandığı yıllar ve yapımlar şöyle:

Grammy

Grammy

2006, Grammy: İlk aldığı büyük ödül olan Grammy'yi 2006 yılında Get Lifted albümüyle En İyi R&B albümü dalında aldı.

Oscar

Oscar

2015, Oscar: 2014 yılında çekilen Selma filminde yer alan Glory adlı şarkıyı yazan ve söyleyen John Legend, bu sayede 2015 yılında Oscar'ı kazandı. Ödülü bir diğer rap sanatçısı Common ile paylaştılar.

Tony

Tony

2017, Tony: 2017 yılında ise August Wilson'un kitabından tiyatroya uyarlanan Jitney oyunun ortak prodüktörü olarak Tony ödülünü kazandı.

Emmy

Emmy

2018, Emmy: Ve 2018 yılında televizyon programı olarak hazırlanan Jesus Christ Superstar isimli şovun yapımcısı ve oyuncusu olan Legend, 13 dalda Emmy'ye aday gösterilmişti. Primetime Emmy En İyi Varyete, Müzik veya Komedi Özel Programı Ödülü'nü kazanan sanatçı EGOT sahibi olan 15 kişi arasına girdi.

EGOT sahibi diğer ünlü isimler

EGOT sahibi diğer ünlü isimler

EGOT koleksiyonuna sahip 15 kişinin tam listesi şöyle:

Richard Rodgers, Helen Hayes, Rita Moreno, John Gielgud, Audrey Hepburn, Marvin Hamlisch, Jonathan Tunick, Mel Brooks, Mike Nichols, Whoopi Goldberg, Scott Rudin, Robert Lopez, John Legend, Andrew Lloyd Webber ve Tim Rice.

Aralarında ismen en çok tanıdıklarımız Audrey Hepburn ve John Legend.

turcel.orman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak