Jokerler içinden bir onu seçtik mi?

2019 yılının en çok beklenen filmlerinden biri olan Joker, nihayet vizyona girdi. Son derece havalı fragmanıyla beklentileri fazlasıyla yükselten film, bu beklentileri lâyığıla karşılayabildi mi?

Jokerler içinden bir onu seçtik mi?

Joaquin Phoenix'in oyunculuğuna söyleyecek sözümüz yok

Joaquin Phoenix'in oyunculuğuna söyleyecek sözümüz yok

Heath Ledger'in müthiş Joker oyunculuğundan sonra, Joaquin Phoenix'in de en az onun kadar ortalığı yıkıp geçtiğini söyleyebilirim. Joaquin Phoenix, filmin psikolojik atmosferinden, gerçekçiliğine kadar hepsini tek başına toparlayabilmiş. Karakterini o kadar çok benimsemiş ki, tamamen Joker kimliğine bürünmüş.

Joaquin Phoenix fazla donuk biri olmasıyla dikkat çeken bir oyuncu. Filmdeki değişimi ve yeteneğiyle herkesi çok şaşırtacağına eminim. 

Aslında bu filmde Joker'i en başından tanıma şansı yakalıyoruz. Yaşadığı trajik olaylara tanık olup, insanların psikolojik baskısı yüzünden zıvanadan çıkan, masum ama tehlikeli bir karakteri izliyoruz.
 

Klişe olsa da trajik bir kötü adam hikâyesi

Klişe olsa da trajik bir kötü adam hikâyesi

Aslında bakıldığı zaman Jokerin hikâyesi de her kötüde olduğu gibi klişeden ibaret. Fakat filmde Joker'in yani Arthur Fleck'in psikolojik durumu fazlasıyla iyi aktarılmış. Karanlık ton, filmde içimize içimize işledi. Sinema tarihinin ikonik kötü karakterlerinden birine acıyacağımız aklımıza hiç gelmezdi...

Film iyi-kötü atışmasından çok uzakta bir yerlerde. İyi ki de öyle. Son zamanlarda zıtların atışmasından başka elle tutulur bir şey izleyemez olduk. Klasik süper kahraman filmi izleme umuduyla gidecek olanlara ne yazık ki böyle bir beklentilerinin olmaması gerektiğini belirtelim.

Sinirleriniz bozulabilir

Sinirleriniz bozulabilir

Evet, meşhur Joker kahkahasına filmde bolca yer verilmiş. Bu kadar fazla ön planda olacağını düşünmediğim bir unsurdu. 

Öfkeyi kontrol etmekte zorlandığı zaman enerjiyi dışarı atabilmenin en mantıklı yolu: kahkaha atmak. Tabii ki filmde bunun bir rahatsızlık olduğundan söz ediliyor. Bahsettiğim Joker kahkahaları öyle anlarda durmaksızın ortaya çıkıyor ki, bir süre sonra kendinizi salıp siz de gülmeye başlıyorsunuz. Ya da içinizden Joker adına utanıp, insanlardan özür dileme isteği geliyor.

İzleyicilerin yorumuna bakılırsa film beklentileri gayet güzel karşılamış gibi gözüküyor. Bana göre de fragmanının yüzünü kara çıkartmayan bir filmdi. Joaquin Phoenix'in Oscar'ı alıp almayacağı merak konusu. Ama bu performansıyla Oscar'ı hak etmiyor da değil...

Bu makaleye ifade bırak