Kitap

Jules Verne'nün önceden hayal ettiği 7 buluş

Yarattığı imgelemle insanlık tarihinin en büyük öngörülerini romanlarında işleyen Jules Verne'nün romanlarında hayal ettiği hangi teknolojiler bugün hayat geçti. Hayaller aleminin bu büyük düş kurucusu icat edilmeden önce neleri öngörmüş bir bakalım...

Jules Verne'nün önceden hayal ettiği 7 buluş
1/7
Kitap- 21.8.2017 - 11:33

Denizaltı

Jules Verne’in öngördüğü icatların en ünlüsü, kuşkusuz ki Denizler Altında 20.000 Fersah dolaylarında seyre imkan sağlayan, elektrikle çalışan devasa denizaltı Nautilus’dur. Cornelius Drebbel’in 1623 yılında, ilk çalışan su altı aracını icat ettiğinden beri, mucitler denizaltılar üzerinde çalışıyorlardı, ancak onlara güç verme sorunu dönemin teknolojisine göre mümkün değildi. Elektrik, Verne’in kitabı yayınladığı 1870 yılında bir yeni bir teknolojiydi, ve ihtiyaç olan enerji açığını kapatabilme potansiyeline sahipti. 1880’li yıllarda, mühendisler ilk çalışan denizaltıları inşa etmeyi başardılar ve bunların çalışma mantığı Verne’in hayal ettiği ile birebir aynı idi. 1887 yılına gelindiğinde, İspanyol Donanması, ilk elektrikli denizaltıyı su ile buluşturdu.


Etiketler: bugün
©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.