Julie Bergan 'STFU' ile 'ABV' furyasını başlatır mı?

Julie Bergan, Norveç'te rap ve elektronik müziğe teslim olan pop sahnesinin en 'K-Pop'çı yıldızlarından. İçindeki Uzakdoğu sevgisi muazzam. 'Arigato' şarkısıyla özellikle İskandinavya'da ses getiren şarkıcının yeni şarkısına bakalım.

Julie Bergan 'STFU' ile 'ABV' furyasını başlatır mı?

Bu şarkının standart kalıpların dışında olduğu süresinden belli: 2 dakika 13 saniye. "Öyle kısacık şarkı mı olur yahu" demeyin. Oluyor. Hem de misler gibi oluyor. Julie Bergan, bu yeni parçasıyla ülkesinin resmi single listesinde 20 numaraya yükseldi. Bence en az 'All Hours' ya da 'Arigato' gibi ilk 10'a kalmalıydı. Ama şimdilik bu ihtimal düşük görünüyor.

 

 

Britney Spears daha fenasını yapmıştı

Benim şarkıya Molatik olma sebebim ise süresinden ziyade adı. Şarkı bangır bangır küfür içeriyor. 'STFU' aslında 'Shut the f*** up' cümlesinin baş harflerini temsil ediyor. Bu da 'kapa çeneni' demek. Ama küfürü de katarak tabii... Son dönemde yükselişe geçen 'ağzına geleni söyleme' furyası bence hiç bu kadar 'direkt' olmamıştı. Ama ne yapılıyor? Derhal kısaltılıyor!

 

 

İsmail YK gene insaflıymış

Hatırlayın, Britney Spears da 'If You Seek Amy' adlı şarkısının adında subliminal takılmıştı. Bu şarkının adı aslında 'F-*-*-* Me' demek. Üzgünüm ama bunu Türkçeye çeviremeyeceğim. Fakat anladınız siz. Pop müzikte böylesine küfürlü müfürlü takılmak o kadar da tuhaf değil. Ama uluslararası çapta herkesin küfürlü takıldığını düşünsenize? İsmail YK gene insaflıymış. 'Allah Belanı Versin'in daha fenasını 'ABV' gibi kısaltarak şarkı adına dönüştürdüğünü düşünün. Ortalık yıkılmaz mı? Amerikalı ya da Norveçliler bence fazla sakinler...

can.sisman@milliyet.com.tr

 

Bu makaleye ifade bırak