Justin Bieber'in sorunlarını anlamak, bir nesli anlamak olacak

Justin Bieber'ın depresyonda olduğunu itiraf etmesi, kendisiyle yaşıt olanların boğuştuğu sıkıntılarla ilgili ipuçları içeriyor. Ciddiyetle incelenmeli!

Justin Bieber'in sorunlarını anlamak, bir nesli anlamak olacak

"Evladım derdin ne senin?"

"Evladım derdin ne senin?"

Büyüdükçe gencin halinden anlamaz hale geliyoruz. "Senin ne sorunun olacak yahu!" deyip psikolojik problemleri olamayacağını, hayatın tüm yükünü yetişkinlerin taşıdığını ima ediyoruz. Sorunları, sıkıntıları, üzüntüleri de "ergenlik tribi" gibi geliyor. 
 

"Paranı veriyoruz, okuluna gidiyorsun"

"Paranı veriyoruz, okuluna gidiyorsun"

Gençlerin temel beklentisinin maddiyat olduğunu düşünerek hareket ediyoruz. "Parası varsa iyidir, okulu pahalıysa iyidir, şunu ve bunu aynı anda yapabiliyorsa rahat yaşıyordur..." gibi boyumuz, büyük ön yargılarımız var. Oysa özellikle erken yaşta şöhretle tanışan gençlerin çok büyük sorunları olabiliyor.
 

Erken yaşama hissi

Erken yaşama hissi

Justin Bieber, erken yaşta şöhretle tanışan çocuklardan biri. Milyonlarca hayranı var, pek çok genci etkileyebilecek güce sahip. Henüz 10'lu yaşlarındayken dünya turnelerine bile çıktı.

Siz de ünlü bir müzisyen, ünlü bir oyuncu olmak gibi hayallerinizi düşünün. Hala Oscar aldığını hayal eden yetişkinler var aramızda. Bir de minicik çocuğun, stadyumlarda konserler verdiğini düşünün...  Bizim 30'lu yaşlarda kurduğumuz hayalleri, 15-16 yaşında gerçekleştirdi o.

Erken yaşama ve hedefler ile hayallerin birbirine girerek yok olması hissini hesaba katın şimdi.

Ne kalır elinizde?

Justin Bieber'ın halinden yalnızca Justin Bieber olanlar anlar

Justin Bieber'ın halinden yalnızca Justin Bieber olanlar anlar

Tüketmek başlı başına insanın canını sıkan bir şeyken, hedefleri tüketmek daha da korkunç. Üstelik bunu erken yaşta başarmak, epey zorlayıcı.

"Şımarıklık yapıyor" diyebilirsiniz, bu sizin bileceğiniz bir şey. Ancak Justin Bieber'ın halinden yalnızca Justin Bieber olanlar anlar.

Justin Bieber eşiği

Justin Bieber eşiği

Onun için işler pek de yolunda gitmedi. Evet, şu an sahneye çıksa yine stadyumları doldurur. Ancak erken yaşta buluştuğu şöhret, servet ve 'doğal sınırlara' ulaşma hissi, bir kılıç gibi tepesinde dolanıyor şimdi. 

Korkutucu bir şöhret

Korkutucu bir şöhret

Şöhreti öyle ufak tefek bir şöhret değil çünkü... Dünyanın neresine gitse 'kapalı gişe' konser verebilecek potansiyelde. Yaşıtı olan karşı cinslerinden o kadar büyük bir ilgi görüyor ki, bu da haliyle 'o kadar paranın pulun içinde' sıkıntıya düşmesine neden oluyor. Maddi anlamda belki değil ama manevi anlamda dar boğaza girdiği gerçek. 
 

Hepsinin ortak kaderi

Hepsinin ortak kaderi

'Bencil' sosyal medya gençliğinin yaşadığı tatminsizlik de üzerine eklenince, bu dönemde şöhret olan çocuk ve gençlerin durumu apayrı oluyor.

Macaulay Culkin'in, Michael Jackson'un kaderi, Justin Bieber'inkinden farklı mıydı ki?

Aleyna Tilki'nin üzerindeki baskı, diğerlerinin üzerindeki baskıdan farklı mı mesela? 

Onlar da boğuldu, onlar da sıkıldı ilgiden. 

'Benmerkez'den çıkarılmak

'Benmerkez'den çıkarılmak

Kendisiyle aşırı ilgilenme ve benmerkezci tavır, tüm dünyanın sizinle ilgilenmesiyle birlikte muhtemelen sancı verici bir sürece dönüşüyordur. Hiç değilse benim anlayabildiğim kadarıyla durum bu...

Depresyonu itiraf etti

Depresyonu itiraf etti

Nitekim Justin Bieber, depresyonda olduğunu itiraf edip hayranlarından destek istedi. Yakın zamanda depresyonda olduğunu duymuştuk zaten ama bizzat, ilk kez doğruladı.

"Bana dua edin"

"Bana dua edin"

Instagram'da yaptığı bir paylaşımda, "Her zaman iyileşiyorum, bu yüzden endişeli değilim" diyor ancak desteğe ihtiyacı olduğunu da itiraf ediyor.

Geçtiğimiz aylarda depresyon tedavisi gördüğüyle ilgili iddialar ortaya atılınca şaşırdığımız Bieber, bir röportajında da 2017 yılında çıktığı turnede depresyonla boğuştuğunu anlatmıştı. Kariyerinin parlak dönemlerinde de epey zorlanmıştı yani.

Evliliğin yükü

Evliliğin yükü

Erken yaşta Hailey Baldwin ile evlenen Bieber için evlilik de kolay değil elbette. Belki de eşinin "Genç yaşta evlenmek korkutucu" demesinden de Bieber'ın şu sıralar yaşadığı depresyonla ilgili ipuçları çıkarabiliriz. Kolay değil, hem şöhret hem de evlilik... İkisini de çok erken yaşta tattı.
 

İpuçlarını takip etmeli

İpuçlarını takip etmeli

'Her şeye erişebilir' durumda olan gençleri anlayabilmek için, Justin Bieber'ın depresyonunun izlerini sürmek gerek. 'Sıkılmışlık' ve 'bir şeyleri bitirmişlik' hisseden neslin sırtında taşıdığı yük, Justin Bieber sayesinde anlaşılabilir hale gelebilir...


andac.uzel@demirorenmedya.com
twitter.com/andacuzel

Bu makaleye ifade bırak