Juventus'un Ronaldo transferinin İtalya'daki yankıları: Grev, Buffon, Messi

Cristiano Ronaldo'nun 117 milyon euro'ya Real Madrid'ten Juventus'a transfer olması İtalya'da işleri karıştırdı. Juventus Başkanı Andrea Agnelli aynı zamanda otomotiv devi Fiat'ın da patronu. Ronaldo'nun transferinden sonra Fiat çalışanları bir süredir maaşlarının dondurulması ve yıllardır zam alamamaları nedeniyle greve gidiyor.

Juventus'un Ronaldo transferinin İtalya'daki yankıları: Grev, Buffon, Messi

Çalışanlar neden rahatsız?

Çalışanlar neden rahatsız?

Juventus ve Fiat birbirlerinden ayrı yapılar. Başlarındaki kişi aynı fakat gelir-gider kalemleri ayrı çalışıyor. Fiat çalışanlarının rahatsız olduğu nokta Juventus'un kasasından çıkan para değil; Fiat'ın kasasından çıkacak 30 milyon euro.

Andre Agnelli, çalışanlarının maaşlarını ödemek yerine otomotiv şirketinin kasasından Ronaldo transferi için bütçe ayırıyor. Dolayısıyla işçilerin bu transferi protesto etmeleri sonuna kadar hakları.

Ronaldo'dan açıklama gelir mi?

Ronaldo'dan açıklama gelir mi?

Cristiano Ronaldo tanıdığımız kadarıyla harbi delikanlı ve hakkaniyetli bir Portekiz yiğidi. Ezilenin yanında, zulmün karşısında adeta bir Süpermen, Gazman gibi duruyor. Sırf onun transferi için garip İtalyan işçilerinin rızkından kesilen parayı öğrenirse acaba Agnelli'ye "İşçilerin parasını dağıt patron" gibisinden bir talebi olur mu?

Elbette bu Ronaldo'nun üzerine vazife değil; bunu yapmak zorunda da değil. Fakat birilerinin Agnelli ve Fiat yönetimini dürtmesi gerekiyor.

FFP güçlülere işlemiyor mu?

FFP güçlülere işlemiyor mu?

Futbol kulüplerinin harcamalarını kontrol etmek amacıyla uygulanan Financial Fair Play (FFP), PSG, Juventus, Real Madrid gibi güçlü takımlara işlemiyor mu? PSG, Mbappe transferinde, Juventus da Ronaldo transferinde FFP'ye aykırı davranmıyor ama kuralların etrafından dolaşıyor.

Fiat çalışanları kadar Buffon da rahatsız

Fiat çalışanları kadar Buffon da rahatsız

Juventus'la sözleşmesi sona eren Gianluigi Buffon, PSG'yle 2 yıllık sözleşme imzalamıştı. Cristiano Ronaldo'yu transfer ederek Şampiyonlar Ligi'ni kazanma şansını bir hayli arttıran Juventus'un bu transferi Buffon'u mutlaka üzmüştür.

Çünkü bir Juventus efsanesi olan Buffon'un 17 yıllık Juve kariyerinde hiç Şampiyonlar Ligi kupası yok.

Roma'dan imalı paylaşım

Roma'dan imalı paylaşım

Ronaldo'nun Juventus'a transferi kesinleştikten sonra Roma, resmi twitter hesabından kulüp efsanesi Francesco Totti'nin Lionel Messi'yle olan pozlarını paylaşarak altına "Roma'nın Kralı ve tüm zamanların en iyisi (GOAT-Great of All Time)" yazdı.

Bu hem Ronaldo'ya verilmiş bir 'Messi' mesajı, hem de rahatszılık belirtisi.

turcel.orman@milliyet.com.tr          
 

Bu makaleye ifade bırak