K-Pop grubu BLACKPINK hakkında bilmeniz gereken her şey

K-pop kelimesi gün geçtikçe B, T ve S harfleriyle eşanlamlı hale geldi. Ama müzikleriyle global izleyicinin dikkatini çeken, rekor kıran başka bir K-pop grubu daha var. 2016 yılında kurulan ve 4 kadından oluşan Blackpink'in, dünyanın her yerinde hayranları bulunuyor. Jisoo, Jennie, Rosé ve Lisa, Güney Kore'den çıkıp dünyaya uzanmayı başardı. Listelerde en üst sıralarda yer alan 'Kill This Love' adındaki 5 parçalık yeni EP'leri şerefine, K-pop’un popülerliğini artıran Blackpink hakkında bilmeniz gerekenleri derledik.
 

K-Pop grubu BLACKPINK hakkında bilmeniz gereken her şey

750 milyon kez tıklanan müzik videosu: Ddu-Du Ddu-Du

Blackpink’in 'Ddu-Du Ddu-Du' adlı şarkısı, YouTube’daki K-pop grupları arasında 750 milyon görüntülenme ile şu an en çok izlenen müzik videosu. (Psy’nin 2012 single’ı 'Gangnam Style', 3 milyardan fazla tıklanma sayısıyla hala tüm zamanların en çok izlenen müzik videosu.)

Grubun sosyal medya takipçi sayıları da rekor kırıyor. Baş dansçısı ve en genç üyesi olan Lisa, 16 milyondan fazla takipçisiyle Instagram'da en çok takip edilen kadın K-pop sanatçısı. 

Coachella'ya giden ilk kadın K-pop grubu

Blackpink bu sene, dünyanın en büyük müzik festivallerinden biri olan Coachella'da sahne alacak. Böylelikle 'Coachella'ya giden ilk kadın K-pop grubu' unvanını da cebe atacak. Hemen ardından da bir dünya turnesi var. Kuzey Amerika, Avrupa ve Avustralya'daki hayranları onları bekliyor.

İsimleri neden 'Blackpink'?

Grubun adı, genel olarak kadınlık algısı yaratan pembe renge karşılık gelen siyahın birleşiminden oluşuyor. 

YG Entertainment etiketiyle ilk çıktıklarında, bu isimle 'güzellikten daha fazlasını' temsil etmek istediklerini söylediler.

Çıkış şarkıları 'Ddu-Du Ddu-Du'da Jennie bu mesajı veren dizeleri söylüyordu: “Tatlı görünebilirim ama öyle davranmıyorum.”

Blackpink'i diğer gruplardan farklı kılan ne?

Blackpink’in diskografisinde pek bir şey yok. 'Kill This Love'dan önce grup, Kore şarkılarının Japonca versiyonları da dahil olmak üzere 20'den daha az parça yayınladı. Buna rağmen Billboard listelerine girip sosyal medyada viral olmayı başardılar.

İmzaları olan koreografileri, diğer K-pop grupları ve hayranları tarafından taklit edilmeye başlandı.

Grubun çekiciliği nereden geliyor peki? Güçlü şarkıları ve şık bir stili harmanlanmasından...

K-pop kız gruplarında karanlık ve agresif konseptler görmeye alışsak da, Blackpink 'Ddu-Du Ddu-Du' gibi kliplerinde bu imajı ikiye katlamayı başarıyor.
 

Jisoo (Tam İsim: Kim Jisoo), 24 yaşında

Grubun en eski üyesi olan Jisoo, Blackpink’e ruhunu katan bir vokal. İlginç bir mizah anlayışı ve herhangi bir konuyla ilgili anında şarkı üretebilmek gibi yetenekleri var.

Jisoo, Blackpink öncesi yıllarda birçok klipte ve reklam filminde yer aldı.

İngilizce'yi akıcı konuşamayan tek üye olmasına rağmen, vokali yine de üç dille, Korece, Japonca ve Çince yapabiliyor.

Jennie (Tam İsim: Kim Jennie), 23 yaşında

Jennie, bir süre Yeni Zelanda’da yaşadıktan sonra 2010’da Güney Kore’ye döndü. Korece ve Japonca'ya ek olarak akıcı İngilizce konuşabiliyor.

Tek başına bir parça yayınlayan ilk Blackpink üyesi olan Jennie, kendi klibinde tüm yeteneklerini sergilemişti. Yukarıda gördüğünüz 3 dakikalık klipte 20 kostüm değiştiriyor.

Rosé (Tam Adı: Park Chaeyoung), 22 yaşında

Yeni Zelanda'da doğup Avustralya'da büyüyen Rosé, grubun baş şarkıcısı. Şarkılarda onun farklı sesini duyar duymaz tanırsınız. Gitar ve piyano çalıyor, hem İngilizce hem de Korece şarkı söyleyebiliyor.
 

Lisa (Tam Adı: Lalisa / Pranpriya Manoban), 22 yaşında

Lisa (Tam Adı: Lalisa / Pranpriya Manoban), 22 yaşında

Blackpink'in baş dansçısı olan Lisa, grubun en küçük üyesi. Tayland'da doğup büyüdü, K-pop idol stajyerliği seçmelerine katılmadan önce bir dans ekibinde eğitim aldı.

2011'de Güney Kore'ye taşındıktan sonra İngilizce, Japonca ve Çince öğrenmeye başladı.

Her ne kadar rap yapıp şarkı söylese de, çoğu zaman danslarıyla da öne çıkıyor. Hatta Blackpink’in viral videolarının konusu oluyor.

Gerçekten de Lisa’nın dans ederken sergilediği yumuşak dönüşler, keskin vuruşlar ve etkileyici yüz ifadesi izlemeye değer.

Blackpink nasıl bu kadar popüler oldu?

Blackpink 2016 yılında, 'Whistle' ve 'Boombayah' adlı iki şarkıdan oluşan 'One One' albümüyle müzik dünyasına resmen giriş yaptı. Dev yapımcı şirket YG Entertainment'dan K-pop sahnesine çıkan ilk kız grubuydu.

'Boombayah' şarkısı, grubu Billboard listesinde 1 numaraya çıkardı. Böylece Blackpink'in hızlı yükselişi başladı. 

Dua Lipa ile düet yaptılar

2018 yılında Blackpink, 'Ddu-Du Ddu-Du' adlı teklisi ve 'Square Up' adlı EP'si ile Billboard Hot 100’de 55 numaraya kadar yükselebilen ilk K-pop kız grubu olduğunda uluslararası bir ilgi gördü. (2009 yılında 76 numaraya kadar çıkabilen Wonder Girls’ün 'Nobody' şarkısının İngilizce versiyonunu geçti)

'Square Up' şarkısı ise, Billboard 200’de 40 numaraya ulaştı. Birkaç ay sonra grup 'Kiss and Make Up' şarkısında Dua Lipa ile düet yaptı.

Şu anda Spotify'da 200 milyondan fazla izlenmesi olan iki dilli bir şarkıyla yeni bir izleyici kitlesine ulaştı.

ABD'nin en çok izlenen programlarına konuk oldular

Blackpink, geçtiğimiz ekim ayında Interscope Records ve Universal Music Group ile anlaşma imzaladığında küreselleşme potansiyeli çıktı ortaya.

YG Entertainment, grubu uluslararası alanda tanıtmak için bu şirketlerle ortaklık yaptı.


 

Kısa süre sonra, Blackpink ABD televizyonunda The Late Show with Stephen Colbert'a, ardından da Good Morning America'ya çıktı.
 

Blackpink dinlemeye nereden başlamalı?

Blackpink'i dinlemeye 'Ddu-Du Ddu-Du' ile başlayın. Şarkı, ismini silah seslerinden alıyor. Koreografisi, sallanan kalçalarla aynı anda ateş eden parmakları kapsıyor.

Klibinde vokalist Jisoo, ellerinde telefonlar tutan bir kalabalığın içinde düşe kalka yürümeye çalışıyor. 

Telefonların duruşu, silahları temsil ediyor. Klibin bu sahnesi, ünlülere duyulan hayranlıktan saldırganlığa ne kadar çabuk geçebileceği konusunda eleştiriler içeriyor.
 

'Ddu-Du Ddu-Du'nun yanı sıra 'As If It’s Your Last' ve 'Playing With Fire' gibi şarkıları, sevgi ve tutkuyu ifade eden sözleriyle enerjik melodilere sahip.

Öte yandan yukarıda dinleyebileceğiniz 'Stay' akustik melodisiyle, Blackpink'in özel bir şarkısı.

Blackpink sosyal medyada nasıl bu kadar popüler oldu?

Her yeni şarkıda Blackpink’in sosyal medyadaki takipçi sayısı artıyor. Instagram'da en çok takip edilen kadın K-pop şarkıcısı Lisa iken; Blackpink'in grup hesabı, 16.4 milyon takipçisiyle platformda en çok takip edilen K-pop grubu hesabı.


 

'Kill This Love' teaser'ı, üyelerin yeni saç renklerini gösterdiği fotoğrafları, resmi hesapta iki milyondan fazla beğeni aldı.

Ayrıca grup bir yenilik duyurduğu anda Twitter'da da hemen TT oluyor. 

Bu makaleye ifade bırak