K-POP nedir? K-Pop dünyasında neler oluyor?

Batı ülkeleri K-Pop müziğini ilk kez YouTube’da, 'Gangnam Style' şarkısıyla keşfetti. Ama bazıları 'K-Pop' ismini ilk kez 2019 Grammy Ödülleri'nde duyanlar da olabilir. Endişelenmeyin, Molatik sizi korur! Neredeyse dünyayı ele geçiren bu yeni müzik türünü, iç yüzü ve mutlaka bilmeniz gerekenleriyle tanıyalım. K-Pop nedir? K-Pop grupları kimlerdir? Bu nasıl bir dünya? 
 

K-POP nedir? K-Pop dünyasında neler oluyor?

K-Pop ne demek?

K-Pop ne demek?

K-Pop; pop, rock, hip hop, R&B ve elektronik müziği birleştiren yepyeni bir tür olarak, Kore popunu anlatan bir terim. Türün ilk çıkışı 90'lara, Güney Koreli pop müziğin 'Gayo' olarak anıldığı yıllara kadar uzanıyor. 1992'de Seo Taiji ve Boys grupları sayesinde adı iyiden iyiye duyulmaya başladı. Böylece dünya, pop müzikten farklı ama biraz da benzeyen, yepyeni bir tarz ve türle tanışmış oldu. 
 

2000'li yıllara kadar “K-Pop” olarak bilinen türün tamamen oluştuğu söylenemez. Çünkü şarkılar, esasen birçok türü bir araya getiren melodilerden oluşuyor. Anlayacağınız, K-Pop bütünsel bir deneyim. Radyolar bu şarkıları çok sık çalmasına rağmen; gerçek K-Pop'u bu şekilde deneyimleyemezsiniz. 
 

Şarkılar klipten, klip dans hareketlerinden, dans hareketleri de grup üyelerinin kişiliklerinden ayrılamaz. K-Pop kültüründe moda, koreografi ve hayranlar da, en az müzik kadar önemlidir. Bu yüzden türü tam olarak anlayabilmek için hareketli kısımlarını da tanımanız gerekiyor. Ve bunu yapmanın daha iyi yolu, K-Pop'un en büyük grubunu incelemek... Yani BTS'yi...

BTS kimdir? Ne iş yapar? Neden bu kadar ünlü?

BTS (Bangtan Boys olarak da biliniyor) tarihin en popüler K-Pop grubu. Çok başarılı birçok başka grup da var ama bunların hiçbiri, uluslararası düzeyde BTS seviyesine yaklaşamadı bile. Hayran kitlesi o kadar büyük ki, eskiden Taylor Swift ve Justin Bieber'ın sahibi olduğu çok sayıda rekoru kırmayı başardılar. Mesela tarihin en fazla Twitter etkileşimine sahipler. 

Özetle BTS, birçok yönden en iyi K-Pop erkek grubu sayılabilir. O kadar popülerler ki, 'günümüzün The Beatles'ı' olarak adlandırılıyorlar. Bu yüzden K-pop türünü anlamanın en iyi yolu, BTS'yi anlamaktan geçiyor. 

BTS grubu üyeleri

BTS grubu üyeleri

Bazı K-Pop yıldızları eskiden solo takılsa da, çoğunun genellikle üç büyük ajanstan biriyle bağlantısı oluyor: YJ Entertainment, SM Entertainment veya JYP Entertainment. Bu üç yetenek avcısı ajans tarafından grup üyeleri bir araya getiriliyor. Bu ajanslar esasen sanatçıların çalıştığı şirket de sayılabilir. Ama sadece plak şirketi değil; aynı zamanda yetenek ajansı, konser ve etkinlik yöneticisi olarak da görev yapıyorlar. Genç yetenekleri keşfedip eğitiyor, gruplarına eleman bulup sahneye çıkarıyor ve kariyerlerini geliştiriyorlar. 

K-Pop endüstrisi içinde rekabet çok büyük olduğu için, üyelerin hem çok iyi şarkı söylemesi hem de çok iyi dans etmesi şart. 

Ayrıca diğer grup üyeleriyle de uyum sağlaması gerekiyor. 

Peki BTS üyeleri kimler?

RM (Rap Canavarı)
Grubun lideri RM, adı gibi gerçek bir rap canavarı. Solo olarak da yetenekli bir rapçi. Grupta kendi mixtape'ini yayınlayan ilk üye.

Suga
Suga kariyerine yeraltı rap dünyasında başladı. Özellikle kafiye hızıyla tanınıyor. 

J-Hope
J-Hope başlangıçta dans eğitimi alıyordu ama gruba katıldığından beri rap yapıp şarkı yazıyor.

Jimin
Modern dans eğitimi alan Jimin, birçok kişi tarafından grubun en iyi dansçı olarak kabul ediliyor. Aynı zamanda ana vokalistten sonra gruptaki en iyi şarkıcı.

Jin
Hayranları tarafından 'dünyanın en yakışıklı erkeği' olarak tanımlanan Jin, bir alt vokalist.

V
Grubun alt vokalistlerinden bir diğeri olan V, yumuşak sesiyle ünlü.

Jungkook
Grubun en genç üyesi olan Jungkook veya takma ismiyle "Maknae", ana vokalist.

Koreografi

Dans, K-Pop kültürünün büyük bir parçası. Gruplar hem kliplerinde hem de canlı performanslarında stilize dans ediyor. Bu dans gösterileri o kadar önemli ki, BTS gibi gruplar çoğunlukla 'dans provası' videoları yayınlıyor, böylece hayranları da izleyebiliyorlar. Yukarıda, BTS’nin 'IDOL' şarkısı için yayınladığı dans provasını izleyebilirsiniz.


 

Gördüğünüz gibi dans figürleri son derece hızlı, teknik ve yüksek enerji isteyen hareketler. Birçok Batılı çocuk grubunun aksine, K-Pop'ta dans etmek ikincil ya da üçüncül derecede önemli değil. Bu gibi figürleri yapabilmek için BTS gibi K-Pop gruplarının fiziksel olarak da formda olmaları gerekiyor.
 

Estetik

K-Pop, her şeyden önce estetik bir sanat şekli. Klipleri rengarenk. Grup üyeleri tarzlarını çok sık sık değiştiriyor; böylece moda da üretmiş oluyorlar. Mesela, 'Blood Sweat' klibinde BTS üyelerini, platin sarısı saçlar, fantazi ceketler ve fularlarla gördük. Hemen akabinde yayınladıkları 'Fake Love' klibinde ise yırtık kotlu, bohem bir sokak serserisi oldular. Son olarak, 'Idol' videosu geldi. Burada parlak kıyafetler ve saçlarla tamamen yeni bir tarzdalardı. 

Özetle imajları şarkıdan şarkıya değişiyor. Böylece her şarkının dikkat çekmesini ve farklı hissedilmesini sağlıyorlar.

Size satırlarca K-Pop müziği hakkında yazabilirim ama bunu öğrenmenin tek yolu, bizzat deneyimlemek. Artık BTS’yi tanıyorsunuz. 'Idol' şarkısının arka planındaki dans provasını ve klipteki tarzı gördünüz. Şimdi diğer grupları tanıyalım. BTS kadar muazzam olmasalar da, yeni başlayanların mutlaka keşfetmesi gereken 3 K-Pop grubu daha var. 

1- BLACKPINK
4 kızdan oluşan BLACKPINK, şu anda K-Pop dünyasındaki en büyük isimlerden biri. 'DDU-DU DDU-DU' şarkısının klibi, özenli set parçaları, şık kıyafetleri, akılda kalıcı müziği ve eğlenceli dans figürleriyle K-Pop'a iyi bir örnek.

2- BIGBANG (Yukarıda)
K-Pop'daki en etkili çocuk gruplarından biri olan BIGBANG'ın 2012 yılında yayınladığı hit videosu 'FANTASTIC BABY', dünya çapında benzersiz bir görüntülenme elde ederek K-Pop'un yayılmasına büyük oranda katkıda bulundu. EDM tarzının çığır açtığı kabul edildi ve 'Fantastic Baby', İngilizce'de en çok dinlenen K-Pop şarkısı haline geldi.

3- TWICE
Twic, K-pop'un daha popüler tarafında yer alan, şirin bir kız grubu. Parlak renkler ve oluşturduğu lise ortamı, hedef kitlesi olan gençleri can evinden yakalıyor. Modaya ve makyaja odaklanması da, hayranlarla olan bağını güçlendiriyor.

Sonuç

Sonuç

K-Pop farklı, heyecanlı ve şık bir kültür. Bu kültürü benimsemiş çok da büyük bir hayran kitlesi var.Sizin de birçok K-Pop şarkısını seveceğinizi düşünüyorum. Müziği sevmeseniz bile, herkesin sevdiği BTS'nin Jungkook'unu sevmişsinizdir! Kendisi birçok insana göre bu dünyada yaşayan en sevimli insan ve hatta insan formunda bir tavşan! Bu bile K-Pop'a bir şans vermeniz için yeterli :) 

Bu makaleye ifade bırak