K-Pop'un ve kadınların karanlık günü: Güney Kore'de neler oluyor?

Güney Kore'de geniş çaplı bir cinsel istismar soruşturması başlatıldı. Soruşturmanın en dikkat çekici yanı, ünlü K-Pop müzisyenlerinin de şüpheliler arasında olması... Güney Kore'de ne oldu, şimdi ne olacak?

K-Pop'un ve kadınların karanlık günü: Güney Kore'de neler oluyor?

Dünyayı sallayan müzik

Dünyayı sallayan müzik

K-pop (yani Kore pop müziği) dünyanın en genç trendlerinden biri. Bu trend, dünyanın tamamında kendine takipçi buldu. Temiz yüzlü Koreli genç erkeklerin oluşturduğu 'boy band'lerin başını çektiği K-Pop trendi sayesinde, Güney Kore'de 'Batı' ülkelerinde de karşılık bulabilen bir pop kültürü oluştuğunu fark ettik.

Etkilediği milyonlarca insan

Etkilediği milyonlarca insan

Milyonlarca genci etkileyen K-Pop ile ilgili haberlere, konser duyurularına ya da hayranlık belirten cümlelere mutlaka denk gelmişsinizdir. Grupların logosunun basıldığı eşyalar bile çılgınlar gibi satılıyor. Türkiye'de de K-Pop'un ciddi bir takipçi kitlesi var.
 

Kim Jong-Un'a bile ulaştı

Kim Jong-Un'a bile ulaştı

K-Pop, Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-Un'a bile ulaştı. Kim Jong-Un, büyük bir izleyici kitlesiyle birlikte, ülkesinin başkenti Pyongyang'da K-pop kadın grubu Red Velvet'in konserini izledi. 

Güney Kore'nin yükselişi

Güney Kore'nin yükselişi

Batı ülkelerinde de trend haline gelen yeni kültürel üretimler yapma konusunda Güney Kore'nin K-Pop ile birlikte başarısı kanıtlanmış oldu. Dizileriyle de pek çok ülke gencinin dikkatini çeken Güney Kore'nin en büyük ihracı, K-Pop oldu. Fakat orada da her şey güllük gülistanlık değil tabii.

Ülkenin büyük bir sorunu var

Ülkenin büyük bir sorunu var

Güney Kore'de son zamanlarda ciddi bir problem var: Gizli kamera ile kaydedilen ve cinsel istismar etkisi yaratan videolar. Kadınlardan habersiz  cinsel ilişkilerinin videosunu çeken kişiler, daha sonra bu görüntüleri internette dağıtmaya başlıyor. Ülkede çok yaygın bir problem artık bu...

Kadınlar eylem yapmıştı

Kadınlar eylem yapmıştı

Güney Koreli kadınlar, bir araya gelerek bu olayı protesto etmek amacıyla eylem de yapmıştı. Gizli kameralarla ve rızaları dışında yapılan çekimlerin özel hayatlarını tehdit ettiğini belirten kadınlar, bu konuda haklı ancak bu sorunun bir türlü önüne geçilemediğini de belirtmek gerek. Kişisel veriler ve özel hayat gibi kavramlar, bir süredir Güney Kore'de tehlike altında.

Görüntüler gizlice kaydediliyor

Görüntüler gizlice kaydediliyor

Görüntülerin gizlice kaydedilmesi üzerinde ilişkinin kadınların rızası dahilinde ya da dışında gerçekleşmesinin herhangi bir etkisi yok. Bu da, işleri daha da içinden çıkılamaz bir hale getiriyor.
Özel hayatın tüm sınırları bu noktada ihlal ediliyor. Yakın zamanda başlayan geniş çaplı soruşturma da bu olayın sonlandırılması için önemli bir adım ve soruşturmanın kolları, K-Pop müzisyenlerine kadar uzanıyor.
 

Soruşturmanın boyutu

Soruşturmanın boyutu

Pek çok yüksek profilli K-Pop müzisyeninin de incelendiği soruşturma, bir chat grubuna odaklanıyor. İddialara göre, 10 kişilik chat grubunun üyeleri, birlikte oldukları kadınların görüntülerini onlardan izinsiz kaydedip birbirlerine gönderiyor ve daha sonra da bu görüntülerin internette yayılmasını sağlıyor. Büyük bir dağıtım ağları var diyebiliriz.

K-pop müzisyenleri de var

K-pop müzisyenleri de var

Soruşturma dahilinde yazışmaları incelenen isimler arasında K-Pop grubu Big Bang'în yıldızı Seungri, şarkıcı ve TV yıldızı Jung Joon-young ve F.T. Island isimli rock grubunun üyelerinden Choi Jong-hoon da yer alıyor. Güney Kore'de bu olay, büyük bir yankı uyandırdı.

Önce "pişman değilim" dedi

Önce "pişman değilim" dedi

Soruşturma kapsamındaki en popüler isim olan Jung Joon-young, ilk önce suçluluk duymadığını ifade etti. Bu açıklamasıyla da ciddi bir tepki görünce de özür dilemeyi seçti. Ömür boyu pişmanlık duyacağını ve suçlamaları kabul ettiğini söyleyerek de, yaptıklarının sorumluluğunu da almış oldu.
 

Güven duygusunu sıfırlamak

Güven duygusunu sıfırlamak

Güney Kore'de yaşanan ve yıllardır süren bu gizli kamera tuzakları, kadınların güven duygusunu zedeleyerek sürekli diken üstünde yaşamalarına neden oluyor. Erkeklerin bu paylaşımları yapmak ve görüntüleri kaydetmek için geliştirdikleri motivasyon her neyse, esasen ciddi bir toplumsal problem. Yaşadığı ülkeye güvenini kaybeden Güney Koreli kadınların, uzun zamandır huzuru yok ve bu endişe halinin tamiri, çok da kolay olmayacak. Ekranlarda hayranlıkla izledikleri, belki konserlerine gittikleri kişilerin de böyle şeyler yaptıklarını görünce, daha da ciddi bir tekinsizlik hissi yaşamaya başlayacaklar. Peki, bu nasıl düzelecek? 
 

andac.uzel@demirorenmedya.com
twitter.com/andacuzel

 

Bu makaleye ifade bırak