10.12.2012 12:07 | Son Güncelleme:

Kaçakçılar Türkiye-İran sınırına 3 kilometre boru hattı döşedi

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde akar yakıt kaçakçıları, Türkiye-İran sınırına 3 kilometre uzunluğunda boru hattı döşedi.

İki yıldır bu yöntemle yapılan akaryakıt kaçakçılığı Polis ve Jandarma ekiplerinin ortak operasyonuyla ortaya çıkarıldı. Boru hattı sökülürken,kaçakçıların bulunması için de geniş çaplı soruşturma başlatıldı.

Türkiye'nin İran ve Irak'a sınırı olan Şemdinli ilçesinde akaryakıt kaçakçılığı yapanlar, inanılmaz bir yönteme başvurdu. Güvenlik güçlerini arazi arama tarama çalışmaları sırasında İran sınırının iç tarafından Şemdinli'nin Çatalca köyü Nikse Yaylası'na kadar 3 kilometre uzunluğunda boru hattı bulunduğunun belirlenmesi üzerine kaçakçılara büyük bir darbe vurmak için düğmüye bastı. Operasyon, Hakkari Emniyet Müdürlüğü KOM ekipleri, Özel Harekat Polisleri ve Jandarma Özel Harekat Timleri tarafından gerçekleştirildi.

Bölgeye giden polis ve Jandarma ekipleri inanılmaz bir yöntemle karşılaştı.Zırhlı kirpi araçlarının da katıldığı operasyonda, güvenlik güçleri İran sınırında başlayıp yerin altından ve üstünden 3 kilometre ilerleyen hattın Nikse Yaylası'nda bittiğini belirledi. Güvenlik güçlerinin yaptığı kontroller sırasında kaçakçılar, Nikse Yaylası'ndaki boru hattının ucuna küçük bir rafineri kurduğunu ve her biri 5 bin litrelik 5 tank dolum tesisi gibi çalıştırıldığını ayrıca dolum tesisinin hemen arkasına kaçakçıların konaklaması için de 2 odalı bir baraka olduğunu belirledi.
 
HAKKARİ VALİLİĞİ AÇIKLAMA YAPTI
Konuyla ilgili Hakkari Valiliği de açıklama yaptı. Valilikten yapılan açıklamada şöyle denildi:"Emniyet Müdürlüğümüz Özel Hareket Şube Müdürlüğü ve Askeri Unsurların, 28.09.2012 günü İlimiz Şemdinli Çatalca Köyü bölgesinde gerçekleştirdikleri arazi tarama faaliyetleri esnasında; Çatalca Köyü’nün üst tarafında bulunan Nikse Yaylasında geçimini kaçakçılıktan sağlayan şahısların kaçak akaryakıt yüklemek için yaptıkları tesis tespit edilmiştir. Bahse konu tesise İran topraklarından 3000 metre uzunluğunda boru döşendiği, bu borulardan geçen yakıtların her biri 5000 litrelik 5 adet tanklara doldurulduğu anlaşılmıştır.Ayrıca dolum tesisinin arkasında 10 metrekare odaların olduğu, bu odaların arkasında da jeneratörlerin bulunduğu tespit edilmiştir. Ele geçirilen akaryakıt ve suçta kullanılan materyallere el konulmuş, irtibatlı şahıs veya şahısların tespiti için çalışmalar devam etmektedir."
 
Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0