Dünya
11.08.2014 - 02:30 | Son Güncelleme: 11.08.2014-2:30

Kaçan ailelere hâlâ yardım ulaştırılamadı

IŞİD’den kaçarak Türkiye sınırındaki Dohuk’a gelen Iraklıların sayısı 200 bini buldu. Cami ve okullarda kalan aileler yardım bekliyor.

Sitene Ekle

NAMIK DURUKAN

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün saldırıları nedeniyle Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) Dohuk iline gelen sığınmacıların  sayısı 200 bine yükseldi. IŞİD’in ele geçirdiği Sincar, Zummar ile Musul-Dohuk arasındaki kasaba ve köylerden kaçan ailelerin sığındığı Kürt bölgesine yardım hâlâ ulaştırılamadı. Dohuk ve Zaho bölgesine sığınan ailelerin büyük bölümü hâlâ aç ve açıkta yardım bekliyor.
Halk yardım ediyor
Dohuk’tan Türkiye sınırına uzanan dağlık bölgede yer alan Sersing, Amadiya, Bamerni ve Barzan bölgesinde ormanlık alanlarda barınmaya çalışan ailelere ne Kürt yönetimi ne de uluslararası yardım kuruluşları tarafından yardım ulaştırılmış değil. Ailelere ilçe ve köylerde yaşayan halk yardım ediyor. Dohuk ve Zaho kent merkezlerinde ise ailelerin büyük bölümü cami ve okullara yerleştirildi. Sağlıksız şartlarda yaşamaya çalışan aileler, Kürt yönetimi ve uluslararası kuruluşlardan yardım bekliyor.
Çocuklar zor durumda
Milliyet, Dohuk-Zaho karayolu üzerinde bulunan Makuble köyündeki cami ve okullara yerleşen ailelerin yaşadıklarını görüntüledi. Camide yaşayan aileler, hastalanan çocuklarına ilaç ve mama bulamadıklarını belirtiyor. Ekmel Muhammed, “27 gündür camide yaşıyoruz. Musul’a bağlı Vanke köyünden geldik. IŞİD geliyor dediler, inanmadık. Peşmerge bizi korur diye düşündük. Bombalama sesini duyunca çoluk çocuk yollara düştük. Kaçarken IŞİD militanlarının köyümüze doğru geldiklerini gördük. Kaçarken babamı, kardeşimi ve köyden toplam 7 kişiyi kaybettik” diyor. “Köyümüze dönmek için ABD, İngiltere, Türkiye’nin yardımını bekliyoruz” diyen Şakir Hasan ise yaşadıklarını “IŞİD’in çocuk ve kadın öldürdüğü, adam kestiğini TV’lerden görüyorduk. Adını duyunca korkup kaçtık” diye anlatıyor.
Yardım gelmediğini belirten Safa Faysal Ahmet, “Zummar’dan kaçtık. Kimse bize yardım etmedi. Sadece halk bize yardım yapmaya çalışıyor. Binlerce kişi yollara düştük. Babam hasta, doktora götürdük, reçete yazdı, ancak alacak paramız yok” diyerek yaşadıkları zorlukları aktarıyor. 9 yaşındaki Esil Ezo ise “Biz 4 kardeşiz. IŞİD, kız, çocuk ve gençleri öldürüyor. Biz çok korktuk, ağladık. Babam bizi kurtarıp buraya getirdi. Şimdi kendisi hasta, durumu iyi değil. Yardım bekliyoruz” sözleriyle yaşanan trajediyi bir çocuğun gözlerinden anlatıyor.


Etiketler: ABD, Şam, Irak, İslam, İngiltere
En Çok Konuşulan Haberler
    Hangisi, "İmdat" çağrısı anlamına gelen bir ifadedir ?
    ©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.