Dünya

17.03.2011 - 08:20 | Son Güncelleme: 17.03.2011-8:27

Kaddafi güçleri doğuya doğru ilerliyor

Libya’da Kaddafi ordusunun Ecdebiye kentini de ele geçirmesinin ardından buradaki isyancılar çareyi, son kaleleri Bingazi’ye sığınmakta buldu

Resmi rakamlara göre en az 26 kişinin öldüğü kentten kaçan isyancıların paniği, uluslararası haber ajanslarına bu fotoğrafla yansıdı. Bir isyancı kentten çıkan kamyonete aceleyle binmeye çalışırken böyle görüntülendi. İsyancıyı arkadaşları kurtardı.

Sitene Ekle

İsyancılar ellerinden ne geliyorsa yapıyor, Kaddafi güçlerini püskürmek için uğraşıyorlar ancak son günler de pek de başarılı oldukları söylenemez.

Sadece 10 gün kadar önce muhalefetin 41 yıllık Kaddafi iktidarına karşı mevzi kazandığı Libya'da üstünlük yer değiştiriyor.

Tunus sınırındaki Zuvara kasabası ve petrol rafinerisinin bulunduğu Brega kentinden sonra hükümet güçlerinin son hedefi Trablus'un güneydoğusundaki Ecdebiye kenti.

Henüz doğrulanmasa da Libya devlet televizyonuna göre, burası da isyancıların kontrolünden çıkmış durumda.

Ecdebiye hastanesinden Dr. Abdülkerim Muhammed, hükümet güçleri ve muhalifler arasındaki çatışmalarda dünden bu yana 26 kişinin öldüğünü belirtti.

Hastaneye dün çoğu sivil 22 kişinin, bugün ise 4 muhalifin getirildiğini söyleyen Muhammed, çatışmaların devam ettiğini ve patlama sesleri duyulduğunu söyledi.

Daha çok petrol rafinerilerinin bulunduğu stratejik şehirlere öncelik tanıyan Kaddafi güçleri, asıl hedefleri olan muhaliflerin kalesi Bingazi'ye doğru ilerliyor.

BM'den çağrı BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ise Libya'da derhal ateşkes sağlanması çağrısında bulundu.

BM Sözcüsü Martin Nesirky tarafından yapılan açıklamada, Genel Sekreter Ban'ın, Libya'da hükümet güçlerinin askeri operasyonlarını giderek artırmalarından ve Bingazi'ye saldırmaya yönelik belirtilerden ciddi endişe duyduğu belirtildi.

Sözcü Nesirky'nin verdiği bilgiye göre ayrıca Genel Sekreter Ban, dün gece Libya Dışişleri Bakanı Musa Kusa ile bir telefon görüşmesi yaptı.

Sözcülük, Genel Sekreterin Libya Özel Temsilcisi Abdülilah Hatip'in de Libya'dan bugün ayrıldığını, Hatip'in Libya'da yetkililerle yaptığı görüşmelerde ülkedeki şiddet ve güç kullanımına derhal son verilmesi gerektiğini vurguladığını kaydetti.


Etiketler:
Hangisi, laleleriyle ünlüdür?
©Copyright 2011 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.