Antalya

Yerel Haber
29 Kasım 2015 - 16:37

KADEM’DEN “KADIN VE ŞİDDET PANELİ”

IHA

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Antalya Temsilciliği, Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi konferans Salonu’nda, Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma Günü kapsamında “Kadın ve Şiddet” konulu panel düzenledi.
İNSAN ONURU İÇİN ŞİDDETİN KARŞISINDA OLMALIYIZ
Şiddetin ailenin varlığını ve bütünlüğünü tehdit eden bir olgu olduğunu ifade eden KADEM Antalya Temsilcisi Zeynep Taş, insan onurunu koruma adına şiddetin karşısında olmalarının gerektiğini söyledi. Taş, “Maalesef şiddet her geçen gün aile kurumunun varlığı ve bütünlüğünü tehdit eden bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Erkek-kadın demeden doğu-batı kültürlerini hedef göstermeden bütün dünyada yaşanan aile içi şiddet nasıl insan onuruna aykırı ise olup biteni görmezden gelmekte insan onuruna o kadar aykırıdır. İnsan onurunu korumak adına şiddetin karşısında durmalıyız” dedi.
ŞİDDETE KARŞI 4 MADDELİK ÖNERİ
Kadına yönelik şiddetin sayısal verilerini aktaran Taş, KADEM olarak kadına yönelik şiddete karşı, dört maddelik bir önerilerinin olduğunu dile getirdi. Zeynep Taş, önerilerini şu şekilde açıkladı:
“Bunlardan birincisi, katiller hak ettikleri cezayı almalıdır. Katillere indirimler uygulanmamalı, caydırıcı cezalar verilmelidir. İkincisi ceza kanunu revize edilerek kadına yönelik şiddet nitelikli hal sayılmalı ve en ağır ceza ile müeyyideye bağlanmalıdır. Üçüncüsü ise kadınlara yönelik şiddete karşı özel infaz sistemi getirilmelidir. Şuçlulara ilişkin denetimli serbestlik ve seçenek yaptırımlar engellenmelidir. Dördüncüsü, kadınlara yönelik şiddete karşı adli mekanizma yeniden yapılanmalıdır.”
Panele konuşmacı olarak, Prof. Dr. Birgül Cumurcu, Prof. Dr. Muharrem Kılıç, Doç. Dr. Gözde Yirmibeşoğlu ve Doç. Dr. Ayşe Canatan katıldı. Panel konuşmalarında katılımcılar, “Kadına yönelik şiddetin önlenmesinde hukuksal boyut, psikiyatri açısından kadına uygulanan şiddetin boyutları, kadına yönelik şiddetin önlenme politikaları açısından kadın çalışmalarının yeri ve önemi, psiko-sosyal yönleriyle şiddet olgusu” gibi konulara değindi.

AntalyaYerel Seçim Sonuçları

Antalya Hava Durumu

9°CŞİMDİPAZAR
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.