Kadere bak: Spotify, Yunus Emre Nalcı'yı yanlışlıkla meşhur etti

Yıldızlar da kayar, koskoca dijital platformlar da hata yapar... Örnek mi istiyorsunuz? Diyelim Spotify'da kendinize ait hesabınızdan bir şarkı paylaştınız. Daha sonra bir baktınız bu şarkı, yanlışlıkla dünyaca ünlü bir şarkının sayfasından paylaşılmış. Bir anda milyonlar tarafından dinleniyorsunuz. Yunus Emre Nalcı'nın başına gelen tam olarak bu...

Kadere bak: Spotify, Yunus Emre Nalcı'yı yanlışlıkla meşhur etti

Şarkısını Spotify'a yüklüyor

Şarkısını Spotify'a yüklüyor

Yunus Emre Nalcı, 15 yaşında. Yarışmaya Almanya'dan katılıyor ama bir süredir tatil için ailesiyle Türkiye'de. Rap müziği çok seviyor, şarkılar yazıyor.

Hatta gayet mantıklı bir harekete imza atıp 'Auslander 2' yani 'Yabancı 2' şarkısını tüm dünyaya duyurmak için Spotify'a yüklüyor. Buraya kadar her şey o kadar normal ki... Ama gelin görün, bundan sonra işler karışıyor.

Tontiş bir hata yapıyor

Tontiş bir hata yapıyor

Çünkü dağ gibi, koca yürekli, koca arşivli Spotify, muazzam büyük, komik ve hatta tontiş bir hata yapıyor. Ve şarkıyı, ABD'li şarkıcı Future'ın hesabından paylaşıyor.

Ve bir anda şarkı milyonlar tarafından dinleniyor. Future'ın yeni bir şarkı yayınladığını düşünen hayranları, büyük bir şaşkınlık yaşıyor.

Bu şok, tam iki gün boyunca devam ediyor.

Olan oluyor bir kere...

Olan oluyor bir kere...

Ve elbette Spotify, bu muazzam hatayı iki gün sonra düzeltiyor, şarkıyı Future'ın hesabından kaldırıyor. Fakat olan oluyor bir kere.

Henüz 15 yaşında olan Yunus Emre Nalcı'nın şarkısı da kendisi de birçok kişi tarafından duyuluyor, Nalcı hakkında pek çok haber yayınlanıyor. Nalcı, DHA'ya da duygularını paylaşmış mesela. Hislerini gayet güzel dile getirmiş.

"Aklıma bile gelmezdi"

"Aklıma bile gelmezdi"

Genç şarkıcı, şunları söylemiş: "İki gün boyunca dünyaca ünlü bir şarkıcı oldum. Çok güzel bir keyifti. Böyle bir şey yaşayacağım aklıma bile gelmezdi. Yapılan yanlışlık beni ünlü yaptı. Kim bilir, belki de ilerde ünlü bir rapçi olup Future ile birlikte aynı sahneyi paylaşır ve birlikte rap yaparız..."

"Bülbülümüz şakıdı"

"Bülbülümüz şakıdı"

Yunus Emre Nalcı'nın ailesi ise haklı olarak mutlu ve gururlu. "Kadere bak ya!" dedirten olay, onlar için de hem sürpriz hem de ister istemez bir gurur kaynağı.

Annesi Elvan Hanım'ın söylediği laf ise oldukça sempatik: "Teyzesi ona küçük yaşlardan beri 'Bülbülüm' diye hitap eder. Sosyal medyada fenomen olmasıyla bülbülümüz şakıdı..."

Ne kadar tatlı dile getirmiş annesi hislerini.

Tepkisi muazzam

Tepkisi muazzam

Ama asıl Molatik olduğum kısım, Yunus Emre Nalcı'nın tepkisi. 15 yaşındasınız. Birçoklarınızın gözünde 'ergen'siniz kafadan. Ama siz aldırmayın bu laflara. Ağaç yaşken eğiliyor, adam olacak çocuk kendini belli ediyor.

Her genç gibi onun da artık beğenileri oluşmuş durumda. Rap müziği seviyor. 'Auslander 2' diye bir şarkı yazıp özgüvenle, kendi payına düşenle bir dijital müzik platformundan paylaşmak isteyecek kadar rapi ve müziği seviyor. Bundan daha güzel bir şey olabilir mi?

"Yürü ya kulum"luk bir şey

"Yürü ya kulum"luk bir şey

Hangimiz o adımı attık o yaşta? Dijital dünya sayesinde gençlerin önü açık. Yunus Emre Nalcı'nın başına gelen ise "Yürü ya kulum"luk bir şey. Büyük bir şans. Muazzam bir yanlışlık.

Tamamen hata sonucunda bir kapı açılmış ona. Bundan sonrası tamamen akışına göre olacak. Gerçekten rapçi olabilir. Ya da bu sadece onun hayatında tatlı bir detay olarak kalır. Bilemeyiz.

Bizler Aleyna Tilki'nin ego patlamalarına şahit insanlarız

Bizler Aleyna Tilki'nin ego patlamalarına şahit insanlarız

Fakat benim hoşuma giden şey Yunus Emre Nalcı'nın söyledikleriydi. Duygularını o kadar 'olması gerektiği gibi' ifade etmiş ki, insan gerçekten onun 15 yaşında olduğuna inanmıyor.

Aleyna Tilki'nin 17 yaşında ego patlamalarını görmüş insanlarız biz. Z kuşağı temsilcilerini Aleyna Tilki gibi düşünüyoruz ister istemez.

"Future ile düet yapacağım" demiyor

"Future ile düet yapacağım" demiyor

Halbuki Yunus Emre'nin cümleleri oldukça enteresan. Başına gelen olay karşısında mikrofonlara "Ben! Ben!" demiyor. Yaşadığı olağanüstü büyük şansın farkında.

Ve bizlere herhangi bir vaatte bulunmuyor. "Geliyorum! Açılın! Müzik piyasası beni konuşacak! Future ile düet yapacağım! Bir Türk'ü dünyada temsil edeceğim!" gibi yaşından bekleyebileceğimiz çiğ cümleler kurmuyor.

Atalım fav'a, bekleyelim

Atalım fav'a, bekleyelim

Tam da bu cümleleri kurmadığı için yıldızı parıl parıl parıldıyor. Siz onun yerinde olsanız, ister istemez 'şov' yapmaz mıydınız? Peki bu 'anlık popülerlik' size gerçekten ne getirirdi? Fenomenler çağında bir genç "Future ile düet yapacağım" demek gibi 'trend' bir tavır sergilemiyor. Bu muazzam işte.

Bence Yunus Emre Nalcı'yı atalım fav'a bekleyelim.

Eğer rap müzik gerçekten onun kaçınılmaz tutkusuysa elbet ilerde karşımıza çıkacak. Ve 15 yaşında hata yapmadığı için örneğin 30'unda da ciddi kazalar yaşama olasılığı düşük olacak. Heyecan verici, değil mi?

 

can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak