04.07.2011 02:30 | Son Güncelleme:
SEFA KIDIK - HALUK ATALAY İSTANBUL DHA

Kadıköy’de içki içenlere ‘melek’ler saldırdı

Sokakta içki içen gruba, üzerlerinde motosiklet kıyafetleri bulunan 20 kişi müdahale etti. 7 kişiyi yaralayan saldırganların ceketlerinde Hell’s Angels (Cehennem Melekleri) yazılı olduğu iddia edildi. Bazı mahalleli içki içilmesinden şikâyetçi oldu

Kadıköy’de, bir sokakta çıkan kavgada 7 kişi yaralandı. İddialara göre, yaklaşık 20 kişilik bir grup sokakta içki içen bir başka gruba “Burada içki içmeyeceksiniz” diye saldırdı. Ellerinde kesici aletler bulunan saldırganlar, 7 kişiyi çeşitli yerlerinden yaralayarak kaçtı.
Caferağa Mahallesi, Dr. İhsan Ünlüer Sokak’ta saat 00.30 sıralarında gerçekleşen olay, iddialara göre şöyle meydana geldi:
Sokakta içki içen gruba, üzerlerinde motosiklet kullananların giydiği kıyafetler bulunan yaklaşık 20 kişi müdahale etti. “Burada bir daha içki içmeyeceksiniz” diyen grupla, alkol alanlar arasında tartışma çıktı. Tartışma sırasında saldırgan gruptan bazıları, kesici aletler kullanarak 5 kişiyi çeşitli yerlerinden yaraladı.

2 kişi ağır yaralandı
Olaylar sırasında polisi aramak isteyen 2 kişi de bıçakla yaralandı. Saldırganlar olay sonrası kaçarak izlerini kaybettirdi. Yaralılar Nezih Ayak, İnan Aruh, Sertaç Birgin, Yiğit Hadi İlde, İsmet Ozan Eras, Semih Ergeleli, Öncel Yüksel hastaneye kaldırıldı. Yaralılardan İsmet Ozan Eras ve Öncel Yüksel’in durumunun ağır olduğu belirtildi.
Kadıköy İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği ekiplerinin başlattığı araştırma sürerken, konuyla ilgili gözaltına alınan bir kişi olmadığı bildirildi.

Mahalleden şikâyet
Saldırı sırasında darp edilen Nezih Ayak, kendilerine “Bundan sonra burada içmeyeceksiniz, bir daha burada olmayacaksınız” diyerek saldırıldığını söyledi. Ayak, “Yerdeki yaralananlara yardım için koştuk. Bize de saldırdılar. Orada kim var, kim yoksa dağıttılar” dedi. Saldırganların sokağa yaya olarak geldiklerini belirten Nezih Ayak, “Üzerlerindeki kıyafetlerin arka kısmında Hell’s Angels (Cehennem Melekleri) yazılıydı” diye konuştu. Bazı sokak sakinleri her gece sokaklarında içki içilmesinden ve gürültüden şikayetçi olduklarını belirterek, “Şikayet etmediğimiz merci kalmadı. Sabah saatlerine kadar alkol alıp bizleri rahatsız ediyorlar” dediler.

‘İmza topladık ama sonuç alamadık’
İlkbaharın gelmesi ve havaların düzelmesiyle bu bölgede her yıl aynı tartışmanın yaşandığını belirten Ferhat Çakır da sorunun bir an önce çözülmesi gerektiğini vurguladı. Kılıksız, şüpheli gençlerin tekel bayilerinden satın aldığı ucuz şarapları tükettiğini belirten Çakır, “Hacet gidermek için apartmanlara giriyorlar, camın çerçevenin önünde utanmadan işlerini görüyorlar. Defalarca uyardık ama dinletemedik. İmza kampanyasında topladığımız imzaları valiliğe verdik ama sonuç alamadık” diye konuştu.
Gençlerin Ayia Triada Rum Ortodoks Kilisesi’nin duvarını da adeta tuvalet olarak kullandığını öne süren Çakır, “İbadethane olduğunu hatırlattık ama hiç vazgeçmediler. Eşek öldüren şarabını içip sapıtıyorlar” dedi. Bir mahalleli de “Geçen gece, iki genci apartmanın girişinde uygunsuz durumda gördüm. Çıkıştığımda elindeki bira şişesini cama attı, küfürler ederek uzaklaştı” diye konuştu.

‘Zararları yoktu’
Kavganın yaşandığı dörtyolda evi bulunan Sevgi Salman ise çevre sakinlerinin eleştirilerinin asılsız olduğunu öne sürdü. Dört yıldan beri bu mahallede oturduğunu kaydeden Salman, “İçiyorlar, ama kimseye zarar vermiyorlardı. Birden ellerinde sopalar şişeler olan kişiler çocuklara saldırdı. Bu saldırı planlıydı. Erkek ya da kız demeden önlerine kim geldiyse dövdüler, yere yatırdılar” dedi. Salman, olay bittikten yaklaşık yarım saat sonra polisin geldiğini iddia etti.

 

İşte olayların meydana geldiği Kadıköy’deki mahalle.


‘Saldıranlar tek tipti’
Olay sırasında orada olan 24 yaşındaki Habib Yıldırım, saldırıyı Bianet’e şöyle anlattı: “Kadife Sokak’tan kiliseye çıkan yolda her cumartesi olduğu gibi içki içiyorduk. Önce 7-8 kişilik bir grup sokağa girdi. Tek tip giyinmişlerdi. Üzerlerinde motorcu montu vardı ve aynı tip tişört giymişlerdi. Orta yaşlı bir gruptu: Daha sonra aynı kıyafetleri giymiş başkaları da onlara katıldı. 20-25 kişi kadar oldular. Yanımıza geldiler. ‘Burada içki içemezsiniz, dağılın’ cümlesinden başka bir şey söylemediler. Ancak, onların elinde de bira vardı. Birisi bana kalkmamı söyleyerek, üzerime bira döktü. İtiraz edenleri dövdüler, kalkmayanlara cam kırıkları ve bıçakla saldırdılar. Herkes aramasına rağmen polis uzun süre gelmedi. Polis geldiğinde biz yaralıları, hastanelere yollamıştık.”


 

 

AB polis teşkilatı Türkiye’yi uyarmıştı
Cehennem Melekleri (Hells Angels) motosiklet kulübüyle ilgili olarak Avrupa Birliği (AB) polis teşkilatı Europol, Türkiye’ye Ağustos 2010’da uyarıda bulunmuştu. Uyarı raporunda, yasadışı motosiklet çetelerinin AB’nin genelinde uzun bir süredir aktif olduğu belirtilmiş, son dönemde Cehennem Melekleri’nin başta Türkiye ve Arnavutluk olmak üzere Güney ve Doğu Avrupa’da varlığını güçlendirdiği ifade edilmişti. Raporda, söz konusu grupların üyelerinin kendilerini ‘yüzde 1’likler’ olarak tanımladıkları ve haraç, gasp, cinayet, adam dövme, organize hırsızlık, sahtecilik, mali suçlar, silah ve patlayıcı kaçakçılığı, fuhuş amaçlı insan kaçakçılığı ve uyuşturucu kaçakçılığı gibi yasadışı işlerle uğraştıklarının altı çizilmişti.
Raporda, ‘ağır uyuşturucuların başka bölgelere taşınmasında Türkiye’nin bir kilit noktası ve önemli bir yükleme bölgesi’ olduğuna dikkat çekilmişti. Rapora göre, Alman Bandidos Motosiklet Kulübü’nün Türk kökenli birçok üyesi son dönemde Cehennem Melekleri MC’nin Türkiye şubesine transfer oldu.
 

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy5