19.03.2019 08:15 | Son Güncelleme:
Eren Aka / Yerel Yönetimler

Kadıköy Türkiye'ye örnek olacak

CHP Kadıköy Belediye Başkanlığına aday olan Şerdil Dara Odabaşı, “Hizmette eşitlik ilkesi ile her yaştan Kadıköylünün, ‘Şimdi daha çok seviyorum!’ diyeceği Kadıköy’ü gerçekleştirmek için yola çıktık” dedi

CHP’nin İstanbul’da en iddialı olduğu ilçelerden biri olan Kadıköy’ün adayı Şerdil Dara Odabaşı hedeflerini ve projelerini Milliyet’e anlattı. ‘Yeni bir nesil’ yetiştirme iddiasını ortaya koyan ve ‘Gelecek için daha çok Kadıköy’ diyen Odabaşı’nın hedefi ise sadece İstanbul’a değil Türkiye’ye örnek bir Kadıköy.

- Neden daha çok Kadıköy?

Yerel yöneticinin, yaşadığı toplumu çevreyi geliştirme gücüne olan inancım ve avukat olmamın verdiği, vatandaşlar arasında adaleti sağlama duygum ile İstanbul’da farklı bir yönetim anlayışı getirme arzum birleşince aday olmaya karar verdim. Kadıköy’ümüz, İstanbul’un en aydınlık, modern, yenilikçi, en yaşanabilir ilçelerinden biri. Bunun ne kadar kıymetli olduğunu biliyoruz ve Kadıköy’ümüzün sahip olduğu değerleri daha da büyütmek, ileriye taşımak için yola çıktık ve ‘Daha çok Kadıköy’ dedik.

Yeni nesle öncülük

- “Kadıköy’ün değerleri” dediniz. Nedir bu değerler?

 Kadıköy’ün değerleri ile yetişen, Atatürk ve cumhuriyet değerlerine sahip çıkan, ayrımcılığa karşı duran, toplumsal barıştan yana olan, soran, sorgulayan çocuklarımıza yarının Türkiye’sinde ihtiyacımız olduğundan, yeni bir neslin yetişmesine öncelik etmek en büyük hedefim.

- Peki bu hedefler doğrultusunda projeleriniz nedir?

Kadıköy’ü bu anlayış doğrultusunda şekillendirmek için belirledik projelerimizi. Kadınlar, gençler, yaşlılar, engelliler, istihdam, spor, çevre, kültür-sanat ve hayvan haklarını önceliklerimiz olarak benimsedik. Kadınlarımız için, her mahalleye Gündüz Bakımevi ve Kreş, Yaşam Evi, Yeni Doğum Destek hizmeti sağlayacağız. Ayrıca şiddet ve ekonomik mağduriyeti yaşayan kadınlara yeni bir Sığınma Evi daha açacağız. Gençlerimize yönelik olarak; Öğrenci Yurtları, Ücretsiz Spor Merkezleri, Etüt Merkezleri, Girişimcilik Üssü, e-spor takımı kuracağız. Çocuklarımızın Atatürk ve cumhuriyet değerlerini daha iyi anlaması ve benimsemesi için Atatürk Çocuk Kütüphaneleri kuracağız.

Sanatın başkenti

Yerinde Yaşlı Bakım Hizmeti ile 65 yaş üstü büyüklerimizin gündelik ihtiyaçlarını karşılayacağız, bu hizmetle aynı zamanda kadınlara istihdam sağlayacağız. Kadıköy’ü İstanbul’un kültür-sanat başkenti yapmak için sokak festivalleri, uluslararası festivaller düzenleyeceğiz, Sanatçı Atölyeleri ile genç sanatçılara ücretsiz çalışma alanları yaratacağız.

Yaşam kalitesi artacak

Tematik parklar ve Ekolojik Mahalleler ile Kadıköylülerin çevreyle bağlarını daha da güçlendireceğiz. Kadıköy’de ortak aklı hakim kılmak adına Dijital Kadıköy projesini hayata geçireceğiz. 7/24 çalışacak, gezici hayvan ambulansı hizmetinde bulunacağız. Kadıköy’ü hayat kalitesinin arttığı, yaşamaktan daha da keyif alınan, sadece İstanbul’a değil Türkiye’ye örnek bir yaşam alanı haline getireceğiz.

Kreş ve bakımevleri

Eşit eğitim hakkı kapsamında, 3-6 yaş aralığındaki çocukların zihinsel ve psikolojik gelişimleri desteklenecek. Anneler, 24 aylıktan küçük çocuklarını güvenle emanet edebilecekleri kreşlere kavuşacak. Bu sayede, anneler çalışma hayatına ve sosyal hayata daha rahat katılabilecek. Çocuk bakımevlerinde ise ebeveynlere çocuk gelişimi, çocuk ile iletişim ve etkileşim gibi konularda danışmanlık hizmeti verilecek.

Geleceğin sporcuları

Çocuklar ve gençler öncelikli olmak üzere tüm Kadıköylüler sporla iç içe yaşayacak. Profesyonel antrenörler ile farklı branşlarda üst seviyede sporcular yetişecek. Olimpiyatlara sporcu yetiştirme hedefiyle, olimpik yüzme havuzu bulunan, kaykay, yelken, kürek ve tekvando gibi spor dallarına odaklanan spor merkezleri açılacak. Bu merkezler gençlere ücretsiz olacak.

İstihdam merkezi

İşsizlik nedeniyle oluşan ekonomik ve sosyal yoksulluğun giderilmesine destek olunacak. İŞKUR ile koordine olarak, iş bulmayı ve kariyer gelişimini destekleyici çalışmalar yapılacak. İstihdam Merkezi kurarak; meslek edindirme eğitimleri ve danışmanlık hizmetleriyle istihdam edilebilirlik artırılacak.

Bu habere ifade bırak
  • 10Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 3Kararsızım
  • 19Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy32