İzmir

Yerel Haber
03 Haziran 2014 - 20:25

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'ndan 'en ağır ceza' çağrısı

İzmir Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri, TBMM'de görüşülecek olan yeni yargı paketi öncesi kadın cinayetlerine en ağır ceza verilmesi konusunda hükümete çağrı yaptı.

IHA

İzmir Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri, TBMM'de görüşülecek olan yeni yargı paketi öncesi kadın cinayetlerine en ağır ceza verilmesi konusunda hükümete çağrı yaptı.
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri, TBMM'de görüşülecek olan yeni yargı paketi öncesi kadın cinayetlerine en ağır ceza verilmesi konusunda hükümete çağrı yaptı.
Konak Meydanı’nda bir araya gelen Kadın Cinayetlerini Durduracağız İzmir Platformu'na üye kadınlar, TBMM'de görüşülecek olan yeni yargı paketi öncesi hükümete çağrı yaptı. 'Kadın cinayetlerini durduracağız' ve 'Kadın katillerine indirim değil ağır ceza' sloganları atan grup adına, Platform İl Temsilcisi Senem Deniz Kural basın açıklamasını okudu. Ak Parti iktidarının kadın cinayetlerine suskun kaldığını söyleyen Kural, “Türkiye’nin dört bir yanında sokaklara döküldük. Yıllardır haykırıyoruz. Kadın cinayetlerinde ağır cezalar uygulayamazsanız caydırıcılık sağlayamazsınız, diyoruz. Kadın cinayetlerinin önlenmesi ve verilmesi gereken cezaların neler olduğuna yönelik platform olarak hükümete teklifimizi sunduk. Milletvekilleriyle görüştük. Hepsi haklı olduğumuzu söylediler. Ama yarın yeni yargı paketi meclise gelecek. Ancak bize söz verdikleri ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası olmayacak. Eğer böyle olursa hükümet kadınlara verdiği sözü tutmuyor demektir. Hiç mi Soma’dan ders çıkarmadınız. Soma’daki kaza yaşanmadan önce meclise madencilerin şartlarının iyi olamadığına dair önerge verilmişti. Ancak önerge reddedildi ve 301 kardeşimizi sadece tedbir alınmadığı için kaybettik. Bu yüzden yasa demenin yaşam demek olduğunu savunuyoruz. Kadınlar için de bu aynıdır” diye konuştu.


Kadın cinayetine kurban giden Pınar Ünlüer’in babası Zeki Ünlüer de mayıs ayında mecliste siyasi parti vekilleriyle görüştüklerini ve söz aldıklarını ifade ederek, “Başbakan üç çocuk yapın diyor ama sonuç cinayet oluyor. Başbakan sorumludur. Soma’da ölen kardeşlerimizin de kadınlarında katili devlettir. Bir an önce ağır cezalar alınsın ki insanlar caysın” dedi.

İzmirYerel Seçim Sonuçları

İzmir Hava Durumu

18°CŞİMDİÇARŞAMBA
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.