Kadın-erkek ilişkilerini çıkarlarımıza göre şekillendirmek zorunda mıyız?

Burcu Esmersoy Youtube'a gireli çok olmadı. Sansasyonel bir giriş yapmak istediğinden mi yoksa tamamen tesadüf mü bilinmez, kadın-erkek ilişkilerine dair çok konuşulan bir yorumla gündeme geldi.

Kadın-erkek ilişkilerini çıkarlarımıza göre şekillendirmek zorunda mıyız?

"Cüzdana ihtiyacınız olmayabilir"

"Cüzdana ihtiyacınız olmayabilir"

"Erkek arkadaşınızla birliktesiniz, cüzdana ihtiyacınız olmayabilir. Ama ben n'olur n'olmazcıyım, yanıma almaya çalışıyorum ya da bir kart"

Esmersoy, ilk buluşmayla ilgili videosunda bu sözleri sarf etmişti. Kadın-erkek ilişkilerine dair genellemeci bir yorum olduğu kesin. Bazı kadınlar hesabı erkeğin ödemesini centilmenlik olarak görse de bunu kendisine saygısızlık olarak görenlerin sayısı da hiç az değil.

"Bu bir görgü kuralı"

"Bu bir görgü kuralı"

Köşe yazarı Onur Baştürk, Burcu Esmersoy'u arayarak çok tepki çeken bu sözlerini sordu ve karşılığında "Tepkiler anlayamıyorum. O bir ilk buluşma videosu. İlk buluşmada hesabı erkek öder, bu bir görgü kuralıdır. Dünyanın her yerinde böyle. Bunun kadın-erkek eşitliğiyle ne ilgisi var?" cevabını aldı.

Kadın-erkek eşitliğiyle çok ilgisi var

Kadın-erkek eşitliğiyle çok ilgisi var

"Dünyanın her yerinde böyle" cümlesinin hiçbir dayanağı yok. Heteroseksüel bir ilk buluşmada dünyanın her yerinde aynı olan tek şey, bir kadın ve bir erkeğin buluşuyor olmasıdır. Hesabı erkek öder, buluşmaya en son kadın gelir, erkek oturmadan önce üç defa "Yihhu" diye bağırır gibi bir 'görgü kuralı' yoktur.

Görgü kuralının parayla ne alakası var?

Görgü kuralının parayla ne alakası var?

Görgü kuralı dediğimiz erkeğin, kadının sandalyesini tutması, kadına kapı açması, önden buyur etmesi ya da merdivende kadının arkasında durması gibi kurallar olabilir. Hesap ödemek tamamen "erkeğin üstünlüğü" anlayışının bir getirisi. "Ben yanımdaki kadına para ödetmem!1!1"ci anlayışı çıkarlarına göre eğip büken kişilerden bizlere kalan kötü bir miras.

Ismarlamanın ne olduğunu biliyor muyuz?

Ismarlamanın ne olduğunu biliyor muyuz?

Yalnızca kadın-erkek değil, dostluk ve aile ilişkilerinde de insanlar birbirlerine bir şeyler ısmarlar. Ismarlamak ince bir harekettir. Karşınızdakini ihya edersiniz. Fakat ısmarlamayı kim, ne zamandan beri bir ilk buluşma kuralı olarak koydu? Gidilecek mekana gidilmeden önce bir erkek, kadına "Bugün yemekler benden" diyebilir. Bu ince bir hareket olur. Ya da tam tersi olabilir ve kadın, erkeğe yemek ısmarlayabilir. Bu ince hareketi genellemenin ne manası var?

Davet eden öder, görgü kuralı budur

Davet eden öder, görgü kuralı budur

Bir görgü kuralı arıyorsanız bu ancak davet eden kişinin hesabı ödemesi olabilir. Böyle durumlarda zaten gidilen mekanla iletişime geçilir ve karşıdaki kişinin misafiriniz olduğu, hesabı sizden habersiz ödemek istese dahi alınmaması gerektiği belirtilir.

Velhasıl kelam, "ilk buluşma kuralları" diye bir şey varsa bile hesap ödetmemek bu kurallar arasında değil. Görgü kuralı kisvesi altında bu kuralları çıkarlarınıza göre şekillendirmeyin.

Bu makaleye ifade bırak