Kadın futboluna yatırım: Bir branşın yükselmesi için bayrak oyuncu şart

2019 Kadınlar Dünya Kupası, kadın futbolu için bir dönüm noktası oldu. Bundan sonraki 4 yıl içerisinde FIFA ve UEFA bu branşa 500 milyon dolarlık bir yatırım yapacak. Ayrıca turnuva kurallarında da ciddi değişiklikler olacak ve rekabet arttırılacak. Her spor branşı, yükselişine öncü olan bir sporcuya ihtyiaç duyar. Kadın futbolu da bayrak oyuncusunu bulmuş olabilir: Megan Rapinoe.

Kadın futboluna yatırım: Bir branşın yükselmesi için bayrak oyuncu şart

Şartlar oluşuyor

Şartlar oluşuyor

İlgi görmeyen bir spor branşının yükselmesi için birçok etkenin bir araya gelip belirli şartları oluşturması gerekiyor. Devlet ya da yetkili kurumların desteği, yüksek rekabet, kaliteli oyun, adil kurallar, kemik kitle, büyük ödüller, sponsorluklar ve elbette bayrak oyuncular.

Kadın futbolu için her biri sıra sıra oluşuyor. Özellikle 2019 Kadınlar Dünya Kupası birçok anlamda dönüm noktası oldu.

FIFA ve UEFA devrede

FIFA ve UEFA devrede

Yetkili kurumların bir branşa sağlam destek vermeye başlaması için turnuvaların dikkat çekmesi gerekiyor. ABD'nin şampiyonluğuyla sona eren 2019 Kadınlar Dünya Kupası da bu anlamda büyük sükse yaptı. Gerek maçların çekişmeli geçmesi, gerek oyuncuların kalitesi, gerek Megan Rapinoe gibi sivri bir figürün tarzı ve tavrı.

Futbol yöneticileri muhtemelen buradaki potansiyelin farkına vardı ve önümüzdeki 4 yıl içerisinde bu potansiyeli hak ettiği yere ulaştırmayı hedefliyor.

Düzenlemeler

Düzenlemeler

Öncelikle bir sonraki Kadınlar Dünya Kupası'nda 24 değil, standart dünya kupası düzeni olarak 32 takım mücadele edecek. Ayrıca gelirler arttırıldı ve şampiyon takım 30 milyon dolar yerine 60 milyon dolar alacak.

Bir diğer düzenleme de FIFA, dünyanın en iyi 16 kadın takımının yer alacağı Kadınlar Kulüp Dünya Kupası organizasyonu. Böylece kadın futboluna sadece dünya kupasından dünya kupasına değil, çeşitli turnuvalarla da şahit olacağız.

Neler yapılabilir?

Neler yapılabilir?

Dünyanın önde gelen kulüplerinin kadın futbol takımları kurması bu anlamda en çok önem taşıyan husus. Dünya devlerinden Manchester United, Bayern Münih, Barcelona, Manchester City, Chelsea, Liverpool, Arsenal, Tottenham ve Juventus, kadın futbol takımına sahip. Real Madrid de en yakın zamanda aralarına katılacak.

Kadın futbolunun daha fazla taraftar çekebilmesi için işe temelden başlamak gerekiyor. Yani yerel ligler. Yerel liglerin izleyicisi ilk etapta az olacak, bu kaçınılmaz. Ama biletli seyirci ve naklen yayınlar kadın futboluna göz aşinalığı yaratacak ve top oynayan kadın gördüğünde yadırgayan insan sayısını azaltacak.

"Kadın futboldan anlamaz" anlayışını tamamen yıkmak ve buna paralel olarak futbola meraklı kız çocuklarının futbola yönlendirmek olmazsa olmaz bir diğer konu.

Bayrak oyuncu

Bayrak oyuncu

Son olarak 34 yaşındaki Megan Rapinoe dünyaya ününü bu sene duyursa da kariyerinin sonuna yaklaşan bir isim. Ülkesinin başkanı Donald Trump'a kafa tutmasıyla, farklı tarzıyla, toplumda henüz kabul görme konusunda sorun yaşayan 'eşcinsel' kimliğiyle ve jeneriklik goller atabilecek seviyedeki futbol yeteneğiyle tam bir ikon.
 

Bayrak oyuncular ya da ikon oyuncular tarih boyunca ait oldukları spor branşını hep taşıdı. Naim Süleymanoğlu güreşi, Muhammed Ali boksu, çeşitli dönemlerde Pele, Maradona, Cruyff futbolu ve daha nice örnek.

Her biri kendi şahsına münhasır, gerek hayata gerek yaptığı spor dalına karşı bir duruşu olan insanlar. Eğer bir spor branşını zirveye çıkaracaksa, oluşan tüm uygun şartların ardından bayrak sporcular zirveye çıkaracak. Değer verilen her spor da kendini yıldızlarını yaratacak.

Bu makaleye ifade bırak