Ege

09.03.2018 - 01:30 | Son Güncelleme: 09.03.2018-3:55

Kadın, İzmir’de güvende

Şehir ve kadın konulu söyleşide kadınların şehir hayatında yaşadıkları zorluklar, güvenlik problemleri, çözüm yolları ve İzmir Emniyet Müdürlüğü’nün bu konudaki başarılı çalışmaları ve modeller ele alındı.

Sitene Ekle

Kadınlar ve gençlere girişimcilik yolunu açan LİYAKAT Derneği, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadınların şehir içi güvenlik problemlerini konuşmak üzere biraraya geldi. Kadının en büyük problemlerinden birinin şehirde var olma savaşı olduğuna değinen LİYAKAT Derneği Başkanı Berkay Eskinazi, girişimci kadınların sosyal hayatın yanı sıra iş hayatında da etkin olabilmesi için en başta kendilerini güvende hissetmelerine ihtiyaç duyduklarını vurguladı. Kuruluş amaçlarının ‘girişimcilik’ olduğunu ancak bütün projelerde önceliğin çocuklar, gençler ve kadınlar olduğunu belirtti. 

Çözüm eğitim

Eskinazi, “Çözüm öncelikli olarak eğitimden ve daha sonra ise ekonomik kalkınmadan geçiyor. Çağdaş ve dünyada kaliteli bir toplum için, öncelikli olarak kadınlarımızı güçlendirli, etkinlik alanlarını genişletmeli, istihdam, sağlık, siyaset, hukuk vb. alanlarda eşit fırsat ve olanakları oluşturmalıyız.  

İlk kadın Asayiş Müdürü

Söyleşiye katılan İzmir İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın ise, “Türkiye’nin ilk kadın asayiş müdürü olan Seda Okur’u görevlendirdik. Biz bu atamayı yaptığımızda şaşıranlar oldu. Müdürümüzün kadın veya erkek olduğuna bakmadan liyakata ve polislik tecrübesine baktık. Yunus timlerimizde, motosikletli diğer ekiplerimizde, yaya devriyelerimizde ve trafik ekiplerimizde çok sayıda kadın polisimiz görev yapıyor. Çocuk Şube Müdürümüz, Balçova ve Foça İlçe Emniyet Müdürlerimiz kadın” diye konuştu.

4 dakika da olay yerinde

Şehrin güvenliği konusunda da açıklamalar yapan Aşkın, “155’i arayan kişi bir kaç saniye içinde cevap alabiliyor. Artırdığımız motorsikletli ekiplerimiz ile çağrı geldiği andan itibaren 4 dakika içinde olay yerine ulaşmayı amaçlıyoruz. dedi.  


Etiketler:
James Cameronun Avatar filmine konu olan gezegenin adı?
©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.