04.03.2017 02:30 | Son Güncelleme:
KÜLTÜR SANAT SERVİSİ

Kadınlar Vikipedi maratonunda

“Herkesin katkıda bulunabildiği Özgür Ansiklopedi” Vikipedi için 2011 yılında yapılan Wikimedia Vakfı araştırması, Vikipedi’nin içeriğinin yazarlarının yüzde 10’undan azının kadın olduğunu ortaya çıkardı.

Mevcut cinsiyet eşitsizliğini dengelemek, kadınlar üzerine ya da kadınlarca üretilmiş içeriği desteklemek amacıyla yola çıkan Art+Feminism topluluğu da bu yüzden dört yıldır, 8 Mart haftasında Vikimaraton etkinlikleri gerçekleştiriyor. Bu kapsamda yazarlar bir araya gelerek Vikipedi’de kadın görünürlüğünü artırmaya çabalıyor. Ücretsiz olan etkinlik bu yıl ikinci kez 100 kentle birlikte İstanbul’da da düzenlenecek. Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı’nın Fener’de yer alan tarihi binasında, mimar ve editör Yağmur Yıldırım tarafından düzenlenen ve vakıfça desteklenen etkinlik, Wikimedia Topluluğu Kullanıcı Grubu Türkiye (WMTR) işbirliğinde gerçekleşecek. Bir günlük ‘düzenleme maratonu’nda, Vikipedi’ye madde girişi ve düzeltmesi yapılarak hem kadın içeriğinin artırılması, hem de konu üzerine gündem oluşturulması gözetiliyor. 

Etkinlik, tüm cinsiyetlerden ve cinsel yönelimlerden katılımcıları ve içeriklerini davet ediyor. Mümkün ise dizüstü bilgisayarlarını getirmeleri rica edilen katılımcılara bilgilendirici sunumlar ve gün boyunca yaratmayı hedeflediği söyleşi ve tartışma ortamı ile de mekânın kapısı herkese açık. Etkinlik bugün 13.00-19.00 saatleri arasında gerçekleşecektir. 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0