22.07.2009 12:32 | Son Güncelleme:

Kahramanmaraş'ta su altı mağarası bulundu

Kahramanmaraş’ın merkeze bağlı Tekir beldesi Yeşilgöz mevkisinde, 45 metre derinlikte su mağarası bulundu.

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Su altı Topluluğu ve Anadolu Speleoloji Grubu’ndan (ASPEG) 16 kişilik ekip tarafından Aralık 2008 yılında başlatılan çalışmalar sonucunda bulunan su altı mağarasının su kaynağı belirlenemedi.

Ekipler, mağaradaki su kaynağının, Keş Dağı’nda bulunan bir düdenle bağlantısı olabileceği ihtimali üzerinde duruyor.

Su altı ekibi, ortaya çıkartılan yer altı mağarasında 250 metreye kadar iniş yaptı. Ekip, 350 metreye kadar inmeyi hedefliyor.

Çalışmayı yürüten ekipte yer alan ASPEG üyesi Ali Yamaç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yer altı mağarasında bulunan su kaynağı ile düden arasındaki bağlantının ortaya çıkartılması ile birlikte, bölgenin öneminin daha da artabileceğini söyledi.

Su Altı Araştırma Derneği (SAD) Mağara Dalış Araştırma Grubu üyesi ve aynı zamanda da ASPEG üyesi olan su altı fotoğrafçısı Ali Ethem Keskin ise bugün için planladıkları çalışmayı tamamladıklarını, 3-4 ay sonra yeniden haritalandırma ve su kaynağını araştırma çalışmalarını sürdüreceklerini ifade etti.

Su altı mağarası, doğal güzelliğinin ve su kaynağının yanı sıra bitki ve canlı türleri bakımından da dikkat çekiyor ve ileri ki dönemde bu alanlarda da araştırma yapılması planlanıyor.

Kahramanmaraş Kültür ve Turizm İl Müdürü Seydi Küçükdağlı ise Yeşilgöz’ün, 2007 yılında Kahramanmaraş Valiliği öncülüğünde kurulan Turizm Eylem Planı içinde bulunduğuna dikkati çekerek, şu bilgileri verdi: "Uzman ekip, şu anda Yeşilgöz’deki çalışmalarını sürdürüyor. 2008’in Aralık ayında başlayan çalışmalar kapsamında bize bir sonuç bildirilecek.

Böylelikle de Yeşilgöz’ün projelendirilmesi sağlanacak. Bu Kahramanmaraş adına çok büyük önem arz ediyor. Bölgenin turizme kazandırılması bakımından ortaya çıkartılan su altı mağarası büyük önem taşıyor."

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0