Yazarlar
13.08.2012 - 02:30

Kahve Dünyası’nın arkasında bir kadının başarı öyküsü var

Sitene Ekle
Olayların içinden  |  Güngör Uras guras@milliyet.com.tr Tüm Yazıları »

Alev Altınkılıç’ı 2009 yılında, Milliyet Gazetesi ile Ernst&Young’un ortaklaşa düzenlediği “Yılın Girişimcisi”si yarışmasında tanıdım.
 St. Benoit ve İ.Ü. Fransız Dili ve Edebiyatı mezunu, iki çocuk annesi Alev Altınkılıç, “Kahve Dünyası” konseptini yaratmış, markasını parlatmaya başlamış, dört yıl içinde 47 mağaza ve 7 “Corner Shop” açmıştı. Hızla büyümeyi ve yurt dışına da yayılmayı hedef almıştı.
Alev Altınkılıç, aile işletmesinde işlenen kahve ve kakaoları değerlendirmek için Kahve Dünyası konseptini yarattığını söylüyordu.  “Kendi kahvemizi hem geleneksel hem çağdaş çizgide, kendi ürettiğimiz çikolatalarla birlikte müşterilerimize sunmaya, Türk kahve kültürünü canlı tutmak ve dünyaya tanıtmaya çalışıyoruz. Ben, evinde nasıl kahve içmek, nasıl pasta yemek istersem, nasıl bir ortamda oturmak hoşuma giderse, bu özelliklere sahip  kahveler, pastaneler açacağız. Önce yurt içinde bunların sayıları artacak. Sonra yurt dışında yayılacağız” diyordu.
O yıllarda Kahve Dünyası henuz   yabancı markalı kahve zincirlerinin arasından sıyrılamamıştı.Ürün çeşidi azdı.
Yılın girişimcisini belirlemek için toplnan heyette Ferit Şahenk de vardı, ben de vardım.
İşi Alev Altınkılıç başlattı
Heyet üyelerinden bazıları, “Alev Altınkılıç’ın arkasında kocasının güçlü firması var. Kocası, meşgale yaratmak için karısının işini bir süre destekler. Desteği kesince de Kahve Dünyası dükkanları kapanır” dedi.
Ne var ki, çok kısa sürede, Alev Altınkılıç, olumsuz düşünenleri mahcup etti. Kahve Dünyası, sadece Türkiye’de yabancı rakiplerinin önüne geçmedi, yurt dışına da atlama başarısını gösterdi.
Geçen hafta sonu Ferit  Şahenk’in, Doğuş Grubu olarak  Kahve Dünyası zincirine ortaklık için Altınmarka Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Birol Altınkılıç ile el sıkıştığı açıklandı.
Birol Altınkılıç’ın başında  bulunduğu Altınmarka Grubu, 1992 yılında kurulmuş bir aile şirketidir. 1994 yılından bu yana Türkiye ve dünyadaki  çikolata, ilaç ve kozmetik üreticilerine kakao ürünü imal ediyor. Yurt dışından kakao çekirdeği ve kahve  getirerek İstanbul’daki tesislerinde işliyor.
Kakao çekirdeğini kakao likörü, kakao yağı, dökme kakao, kakao tozu haline getirerek, çikolata üreticilerine satıyor.

Altınmarka kakao işliyor
Altınmarka Grubu’nda 7 şirket var. Amiral gemisi olan kakao işleme tesisi, 1992’de Hadımköy’de kurulu. 170 bin metrekarelik bir alanda faaliyet gösteriyor. Dünyanın en büyük 6’ncı endüstriyel kakao üreticisi olan Altınmarka, dünyada 50’den fazla ülkeye ihracat yapıyor.
Nestle, Kraft, Ferrero gibi birçok üreticinin en önemli tedarikçileri arasında. Altınmarka aynı zamanda dünyanın en büyük 2. endüstriyel çikolata üreticisi. Kakaoda olduğu gibi pazar liderlerinin çikolata tedarikçileri arasında. Kahve sektöründe de faaliyet gösteriyor. Bir kahve fabrikası var. ISO 500’de 2011 yılında 142’inci sırada yer alan Altınmarka’nın satış hasılatı 620 milyon TL.
Geçen yıl Londra’da açılan Kahve Dünyası mağazasında Alev Altınkılıç ile söyleşi yapan Vahap Munyar, Kahve Dünyası’nı satın almak isteyenlerin olup olmadığını sormuştu. Alev Altınkılıç da “Çok teklif alıyoruz. Özellikle ortaklık talebi yoğun” deyince Vahap Munyar soruyu açmıştı: “Düşünüyor musunuz?“
Bunun üzerine de Alev Altınkılıç “Şu anda yabancı ortak düşünmüyoruz“ cevabını vermişti.
Kahve Dünyası, güçlü, daha önceleri dünyaya yayılmaya başlamış, markalarını parlatmış  uluslararası kahve zincirleri arasında  öne çıkan ve giderek büyüyen bir kahve zinciri. Doğuş Grubu’nun   ortaklığı markanın özellikle dış dünyada yayılmasına destek verecek.
Fakat unutmayalım. Bu işin arkasında bir kadın var. Fikir ve konsepti, Alev Altınkılıç’a ait. Evet koca desteği, aile desteği, sermaye desteği önemli ama, “girişimci olmadan” ve girişimci becerili olmadan hiçbir iş başarıya ulaşılamıyor.


Yazarlarda Ara
Bul
Hangisi kargo grubunun seslendirdiği şarkıdır?
©Copyright 2012 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.