23.05.2018 01:30 | Son Güncelleme:
Çiğdem Yılmaz-İstanbul

Kaldırım savaşçısı iş başında

Maltepe’de yaşayan yürüme engelli Kenan Dolu, kaldırıma park eden ya da geçişi engelleyen sorumsuz araç sahiplerini kartlarla uyarıyor, ihlalleri doğrudan belediye başkanına iletiyor

İstanbul başta olmak üzere büyük kentlerdeki kaldırım işgali, en çok engelli vatandaşları etkiliyor. Maltepe’de yaşayan yürüme engelli Kenan Dolu ise, 4 yıldır bu duruma kendi bulduğu yöntemlerle çözüm arıyor.

Milliyet’in gündeme taşıdığı “kaldırım işgali”nin en dezavantajlı grubu engelliler. Bu nedenle, zorunlu olmadığı sürece evden çıkmaktan kaçınanlar bile var. Maltepe’de yaşayan Kenan Dolu da onlardan biri. Küçük yaşta yakalandığı kas hastalığı sonrası 15 yaşında yürüyemez hale gelen Dolu, 12 yıl boyunca zorunlu olmadıkça dışarı çıkmadı. Nedeni ise kapısının önündeki rampaydı.

Dolu, aday olduğunda tanıştığı Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’tan, kendisini eve hapseden bu rampanın düzenlenmesini istedi.

Kılıç başkan seçilince hemen Kenan Dolu’nun evinin önündeki sorunun giderilmesini sağladı. 30 yaşındaki Dolu o günden sonra akülü aracıyla dolaşmaya başladı. Ama Dolu bu kez de sıklıkla kaldırımları işgal eden ve engelli rampalarının önüne park eden araçların engeliyle karşılaştı.

‘Beni engelledin’

Dolu’da bu duruma tepki göstermek için, Maltepe sokaklarını dolaşarak engellilerin yolunu kapatan araçların sileceğine ‘Beni engelledin’ yazılı sarı kart koydu. Dolu aynı aracı ikinci kez görürse bu kez kartın rengi kırmızıya dönüyor ve kartta ‘Beni yine engelledin’ yazıyordu. Dolu’nun duyarsız sürücülere tepkisine belediye de destek vermeye başladı. Belediyede işe alınan Dolu, haftanın 4 günü sokaklarda belediye adına denetim yapmaya başladı. İlçede artık “engel savaşçısı” olarak anılan Dolu, gördüğü ihlalleri doğrudan belediye başkanına iletiyor.

Maltepe sokaklarında 4 yıl içinde olumlu değişiklikler olduğunu belirten Dolu, “Engellilere engel olan o kadar çok şey var ki. En büyük sıkıntılardan biri engelli rampalarının önüne park edilmiş araçlar.

Milliyet, Kenan Dolu’nun çilesini ve kaldırımları otoparka çeviren sorumsuz sürücüleri defalarca gündeme getirdi. Ancak yetkililerin, tüm şikâyetlere rağmen gerekli önlemleri hâlâ almadığı görülüyor. 

Bu araçlar yüzünden ciddi sıkıntılar yaşıyorum ama önceki yıllara göre bu sıkıntı bu bölgede daha da azaldı. Kaldırıma ya da engeli rampalarına park edilmiş bir araç gördüğümde megafonla, araçlarını yanlış yere park ettiklerini ve kaldırımlarını söylüyorum hemen kaldırıyorlar.

İnsanlar uyarılarımı dikkate alıyor. Ama önemli olan ben uyarmadan bu duyarlığı göstermiş olmaları. Bunun dışında bu bölgede bozuk bir yol gördüğümde hemen görüntüsünü ya da videosunu çekip, direkt belediye başkanına gönderiyorum. Başkan, konuda çok duyarlı ve en geç 2 saat içerisinde videosu ya da fotoğrafı gönderilen yere ekip gönderiyor, bozuk yol ya da rampa onarılıyor” diye konuştu.

‘Toplumsal bir mücadele lazım’

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, engelli vatandaşların sorunlarıyla ilgili, “Bu sorun hepimizin ortak bir sorunu. Ben bu sorunu Kenan’la çözmeye çalıştım ama yeterli değil. Kenan, Maltepe’nin ara sokaklarını engelli aracıyla gezip görebildiği şeyleri bana Whatsaap’tan gönderiyor, ben de en kısa sürede müdahale etmeye çalışıyorum. Kenan’la çalışmak avantaj. Ama dediğim gibi Maltepe için Kenan da yeterli değil. Kaldırım ve altyapı noktasında kötü bir noktada olduğumuz için, akülü araç kullanan engellilerimiz için sokaklar henüz uygun değil. Amacım altyapı sorununu tamamen çözüp Kenan gibi çalışabilecek engelli arkadaşlarımızın sayını artırmak” dedi.

Kılıç, şunları söyledi:  “İnsanlara ehliyet verilirken yeteri kadar teorik bilgiler verilmiyor. Herkesin eline ne yazık ki ehliyet sıkıştırılıyor. Dışarı çıkığınızda acil girişlerinde ve çıkışlarında, yangın girişlerinde, kaldırımlarda bilinçsizce park edilmiş araç görmemiz mümkün. Bu konuda temel bir değişiklik yapılmalı. Toplumsal bir mücadeleye dönüştürebilirsek bu sorunu çözebiliriz.”

Bu habere ifade bırak
  • 7Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy8
EtiketlerMaltepe