Adıyaman

Yerel Haber
10 Kasım 2017 - 16:51

Kalfalık Ve Ustalık Belgesi Olmayan Esnaflara Fırsat

IHA

Besni Osman İsot Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Nevzat Avşar, Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünün yayımladığı önceki öğrenmelerin tanınması ve denklik yönergesi ile kalfalık ve ustalık belgesi olmayan esnaflara büyük fırsat tanındığını söyledi.
Müracaat etmek isteyenlerin 1 Aralık 2017 Cuma gününe kadar Besni Osman İsot Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine belgelerini teslim etmeleri gerektiğini söyleyen Müdür Avşar, “Milli Eğitim Bakanlığımız son yıllarda mesleki eğitimin gelişmesi için ciddi çalışmalar yapıyor. Önceki yıl mesleki eğitimin zorunlu eğitim kapsamına alınması sayesinde sanayide faaliyet gösteren birçok esnafımız çırak bulma sıkıntısından kurtuldu. Yeni düzenleme ile de yıllardır mesleğin içinde olan ama belgesi olmayan esnaflarımız gerekli şartları taşıyorsa kısa süre içerisinde kalfalık ve ustalık belgesi alabilecek. 22 yaşını doldurmuş, en az ortaokul mezunu olup daha önce kendi meslek dalında sigorta girişi yaptığını ya da MEB onaylı bir kurs tamamladığını belgeleyen esnafımız kalfalık belgesi almak için müracaat edebilecek. Aynı şekilde yukarıdaki şartları taşıyan ve mesleğinde 5 yıl sigortalı olarak çalıştığını belgeleyen esnafımız ustalık belgesi için müracaat edebilecek. Müracaat etmek isteyenler 1 Aralık 2017 Cuma gününe kadar okulumuza belgelerini teslim etmeleri gerekiyor. İl Denklik Komisyonu tarafında başvurular değerlendirilecek ve kabulü yapılan adaylar Şubat dönemi kalfalık-ustalık sınavlarına girmeye hak kazanacak" dedi.

AdıyamanYerel Seçim Sonuçları

Adıyaman Hava Durumu

4°CŞİMDİÇARŞAMBA
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.