Bebek ve ÇocukRSS
19.01.2011 - 14:01 | Son Güncelleme: 19.01.2011-14:02

Kalıtsal hastalıkların doğumdan önce tedavisi

Anne farenin kan kök hücrelerini fetüse nakletmeyi başaran bilim adamları, kalıtsal hastalıkların doğumdan önce tedavisi yolunda önemli bir adım attı.

Sitene Ekle
Kalıtsal hastalıkların doğumdan önce tedavisi

California Üniversitesi’nden Tippi MacKenzie ve ekibi, dişi fareden alınan kan kök hücrelerini, bağışıklık sisteminde ve nakil edilen organ ya da hücrenin reddedilmesinde önemli rol oynayan "limfosit T" hücrelerinden arındırarak fetüse nakletti.

MacKenzie, başka bir dişi fareden alınan "limfosit T"den arındırılmış kan kök hücrelerinin de fetüs tarafından "kabul edildiğini’ belirterek,bu tür hücre nakillerinde en önemli engelin annenin bağışıklık sistemi olduğunu vurguladı.

"Journal of Clinical Investigation" dergisinde yayımlanan araştırmada, bir sonraki adımın, bu sonuçları insanda da doğrulamak olduğunu vurgulayan MacKenzie, "Artık fetüsün anneye yabancı kök hücreleri bile kabul edebildiğini biliyoruz, doğumdan önce sinirsel ya da kasla ilgili genetik hastalıkların tedavisinde kullanılabilecek başka kök hücre türleri düşünülebilir" dedi.

Etiketler:
Yorum Yazın
Gönder
Rüştü Saraçoğlu stadı hangi takımın evidir?
©Copyright 2014 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX