Kalkma oğlum bilgisayarın başından: 1.3 milyon dolar bağışlayan oyuncular

Sorumsuz, özensiz, sosyallikten uzak, duyarsız gibi milyon tane negatif sıfatla üzerine üzerine gittiğiniz bilgisayar oyunuperver nesil, hiç de duyarsız ve sorumsuz değil. ABD'de bir Fortnite yayıncısı, izleyicileriyle birlikte bir çocuk hastanesine 1.8 milyon dolarlık bağış yaptı. Hadi buyrun...

Kalkma oğlum bilgisayarın başından: 1.3 milyon dolar bağışlayan oyuncular

Yıllarca hor görüldüler

Yıllarca hor görüldüler

Oyun oynayan, bilgisayar oyunlarıyla yatıp kalkan, İngilizce öğrenmek için oyun diyalogları okuyan nesil kadar kimse hor görülmemiştir büyükleri tarafından. Kendilerinden 'hiçbir şey' olmayacağını, sorumluluklarını yerine getiremediklerini, dünyadaki hiçbir şeye ilgi duymadıklarını söyledi durdu ebeveynleri onlara. Peki, gerçekten böyle miydi bu nesil?

İşler artık değişti

İşler artık değişti

Aileler haklı aslında. Çocuklarının geleceğinin bilgisayar başında çürüyüp gitmesini istemiyor. Günümüzün de en büyük problemi bu. Şu an oyun oynayan nesli ailelerine karşı savunacak bir örneğim olsa ve bugün onları destekleyecek olsam bile, ben de bazen kızıyorum belli şeylere. Fakat işler artık değişti. Artık oyunperver gençler, bilgisayarın önünde saatler geçirip geri dönüşü olmayan bir zamanı harcamıyor. Oyunlar sayesinde sosyalleşiyor, gelişiyor, belki para kazanıyor, belki ismini duyuruyor. 
 

Dev bir endüstriyi yönlendiriyorlar

Dev bir endüstriyi yönlendiriyorlar

Bilgisayar oyunlarına gönül verenler, milyar dolarlık bir endüstriyi ayakta tutuyor. İthalat ve ihracat kalemleri bulunan, dünyanın dört bir yanında talep gören bir video oyun endüstrisi var artık. Bu endüstrinin aktörleri, yalnızca yatırımcılar değil üstelik. Onları bu yatırımı yapmaya zorlayan, istek-dilek-arzu-şikayet-beklenti-beğeni-memnuniyet geribildirimlerini anlık verebilen oyun dostları. Onlar, kaliteli deneyimler yaşamak istiyor ve o deneyimi kendilerine sunan her türlü metayı sahipleniyorlar.

Bu dev endüstride her şey var

Bu dev endüstride her şey var

Oyun endüstrisini yalnızca raftan çekilip alınan ve kasaya götürülen "oyun CD'si" ile de özetleyemiyoruz artık. Endüstrinin içinde oyunlar üzerinden içerik üreten video yayıncılar, onları destekleyen izleyicileri, profesyonel e-spor takımları ve daha fazlası var...

Sanıldığı gibi duyarsız değiller

Sanıldığı gibi duyarsız değiller

Üstelik hiçbir oyunperver de dünyaya karşı tahmin ettiğiniz kadar duyarsız değil. Sandığınız kadar apolitik, sandığınız kadar umarsız yahut sandığınız kadar sorumsuz değiller. Kendi beklentileri, kendi arzuları ve kendi hayat tarzları var. Kendi yardım biçimleri, kendi ifade biçimleri ve kendi hayalleri olduğu gibi...

Fortnite sayesinde, izleyiciyle birlikte

Fortnite sayesinde, izleyiciyle birlikte

2018'de 200 milyondan fazla oyuncusuyla rekorlar kıran Fortnite, oyun yayıncılarının da gözdesi. Bir ortama bırakılıp birbirini öldürerek hayatta kalmaya çalışan karakterleri yönlendirdiğiniz battle royale türündeki oyunla, rekor izlenme sayılarına ulaşıyorlar. Oyuncular ise saatlerini Fortnite oynayarak harcıyor. Fortnite sayesinde, izleyicisiyle birlikte büyük işler başaran oyun yayıncıları var. Tıpkı diğer oyunlarla olduğu gibi.

Oyun yayınıyla milyonluk bağış

Oyun yayınıyla milyonluk bağış

Fakat bizim bugün konuşacağımız oyun yayıncısı, hiç de ufak bir iş yapmıyor ve kendisine apayrı bir başlık açmamız gerek. 

Benjamin Lupo isimli oyun yayıncısı, Twitch üzerinde #buildagainstcancer hashtag'iyle bir bağış yayını yaptı. Yayını özel kılan şey, 24 saat sürmesi ve bağışlanan tüm paranın bir çocuk hastanesine gönderilecek olmasıydı. 24 saat içerisinde toplam 1.3 milyon dolar paranın toplandığına inanmak güç olsa da bunu başardılar. 

Bakış açısını değiştirme zamanı

Bakış açısını değiştirme zamanı

Lupo'nun yayın takipçileriyle birlikte iş birliği yaparak böylesi güzel bir bağış kampanyası yapması, hiç de hafife alınacak ve küçümsenecek bir şey değil. Dünyanın en keyifli işlerinden biri bu. ABD'de bir çocuk hastanesi, kansere karşı çalışmalarını bu 1.3 milyon dolar sayesinde yürütecek ve sizin "Sorumsuz, duyarsız" dediğiniz o gençlerin her birinin birer tuğlası olacak o hastanede. 

andac.uzel@demirorenmedya.com
twitter.com/andacuzel
instagram.com/andacokuyor

Bu makaleye ifade bırak