14.09.2015 02:30 | Son Güncelleme:
İSTANBUL Milliyet

Kalp cerrahı Wingsuit kurbanı

Türkiye’de paraşütçülüğün farklı bir alanı olan Wingsuit’in temsilcilerinden olan Kalp ve Damar Cerrahisi uzmanı Opr. Dr. Mehmet Susam, Fransa’da yaptığı atlayışta kayalıklara çarparak hayatını kaybetti

 
Şişli Memorial Hastanesi’nde Kalp ve Damar Cerrahisi uzmanı olan 41 yaşındaki Opr. Dr. Mehmet Susam 4 yıldır yaptığı “Wingsuit” atlayışı hayatına mal oldu. Ünlü Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez’in ekibinde olduğu öğrenilen Susam’ın önceki gün Fransa’da Alp Dağları’ndan yaptığı atlayış sonrasında ka yalıklara çarparak çakıldı. Kazanın ardından hemen olay yerine sevk edilen kurtarma ekipleri tecrübeli doktorun çarpma anında hayatını kaybettiğini belirledi. 
Görüntülere el koyuldu
Olayın ardından başlatılan soruşturmada Susam’ın atlayış sırasında kaskında bulunan kameranın görüntülerine de savcılık tarafından el konuldu. Yapılacak otopsi işlemlerinin ardından Susam’ın cenazesinin önümüzdeki günlerde Türkiye’ye gönderileceği öğrenildi. 
Susam’ın 23 yıldan beri paraşüt atlayışları gerçekleştirdiği belirtildi. Son 4 yıldır wingsuit olarak adlandırılan zirveden atlayıp üzerindeki özel kıyafet ile ortalama 2-3 dakika havada süzülen Susam, daha sonra paraşütünü açarak iniyordu.
 
Paraşütçü olmak şart
“Wingsuit flying” yani Türkçe “kanat elbise uçuşu” bacak ve kol kısımlarına kanat benzeri hava geçirmeyen kumaştan üretilen özel geliştirilmiş bir elbise sayesinde yapılıyor. Bu elbise sayesinde, düşüş hızı saatte 200 km/s’den 50 km/s’lere kadar düşürülerek havada daha serbest bir uçuş sağlanabiliyor.
 
‘Ameliyatta hasta ölür, atlayışta da ben’
Geçen yıl Ekim ayında bir internet sitesine röportaj veren Opr. Dr. Mehmet Susam, ameliyat yapmanın da atlayışın da tam konsantrasyon gerektirdiğini söyleyerek, “Bir anlık konsantrasyon kaybında ameliyatta hasta ölür. Atlayışta da ben. O yüzden çok yüksek disiplin gerektiriyor. Bu artık benim bir yaşam biçimim” demişti. Wingsuit Türkiye’nin kurucusu olan Susam, bir telvizyon programında da Wingsuit atlayışlarına ilişkin, “Wingsuit yani kanatlı elbiseyle gerçek insan uçuşunu gerçekleştiriyoruz. Bir insanın gerçekten kendi kanatlarıyla uçtuğu tek şey bu” ifadelerini kullanmıştı.
Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0