Sağlık

21.12.2013 - 23:41 | Son Güncelleme: 21.12.2013-23:41

Kalp Hastalarına Ramazan Uyarısı

Prof. Dr. Ertuğrul Ercan,Koroner kalp hastalığı tedavi edilmemiş kişiler ve kapak hastalığı bulunanlar için oruç tutmak riskli olabilir, dedi.

Sitene Ekle
Kalp Hastalarına Ramazan Uyarısı
Hipertansiyonla Mücadele Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve İzmir Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertuğrul Ercan, oruç tutanlarda kalp-damar sisteminde pıhtılaşma oluşma riski ve iyi huylu kolesterol olarak bilinen HDL kolesterolün artış gösterdiği, koroner arter hastalığı için risk faktörü olan homosistein seviyelerinin azaldığının klinik çalışmalarda görüldüğünü söyledi.

 Prof. Dr. Ercan, şunları kaydetti:

''Ancak bazı kalp hastalarında da oruç tutma sonucu hastalıklarında kötüleşme, ritim bozuklukları, kalp krizi gibi istenmeyen olaylar görülmektedir. 'Kalp hastalarının hiçbiri oruç tutamaz' demek doğru değildir. Özellikle koroner kalp hastalığı tedavi edilmemiş kişiler, kontrolsüz hipertansiyonu olanlar, kalp yetersizliği hastaları ve önemli kalp kapak hastalığı bulunanlar için oruç tutmak riskli olabilir.


Video: Aort Anevrizması

Etiketler:
Kabadayı Ali Osman'ın eski günlerine veda ederek; oğlunu ve sevgisini koruma mücadelesini anlatan film hangisidir?
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.