22.09.2017 - 02:30 | Son Güncelleme: 22.09.2017-2:30 A-A+

KAMU SPOTU REKLAM GİBİEv ahalisinin dikkatini her an ‘zorunlu’ olarak izleyicinin karşısına çıkan kamu spotları çekti. Sigara milat olmuştu. Sonra her bakanlık ve vakıf ‘kamu spotu’ yayınlamaya başladı. Valla sektör oldular. Eğitmek, uyarmak tamam da bizde bu iş abartıldı. Ekranda, reklam gibi kamu spotlarının oranı nedir, merak ettim. Geçtiğimiz ağustosta ürün reklamlarının ekranda aldıkları süreyle ilgili rakamlar geldi. 95 ürün arasında, iki kalem dikkat çekiyordu. Kamu kuruluşları, vakıf ve dernekler... Kamu kuruluşları, 299 bin 984 saniyeyle 90 reklam ürününü geçiyor. Vakıf ve dernekler, 337 bin 448 saniyeyle 91 ürünü geçiyor. İkisi de aslında ‘kamu yararı olduğuna karar verilen bilgilendirici ve eğitici nitelikteki film’ kategorisine giriyor. Toplamda, bütün reklam ürünlerinden daha fazla ekranda yer alıyorlar. Amaç, toplumu eğitmek mi? 

Çarkıfelek’ devam edecek

Mehmet Ali Erbil’in ‘Türk Malı’ndan kovulduğu yazıldı. ‘Çarkıfelek’in de tehlikede olduğu söylendi. Erbil, bu sezonun son ‘Çarkıfelek’ programını sundu. Duyduğum, bir aksilik olmazsa seneye de Star TV’de izleyiciyle buluşacak.

‘Günü değişiyor, karar sonra’

Gündüz kuşağı, ‘cinayet, kaybolanların bulunması’ temalı programlarla ilgili ‘bitirme’ kararları gelmeye başladı. Gerekçe, “Yeterli izlenme oranı almıyorlar” şeklinde. FOX’ta Seda Akgül’le ilgili böyle bir karar alındı. İsmi geçenlerden biri de Balçiçek İlter. Kanalın, “Saatini değiştiriyoruz, kararı sonra vereceğiz” dediği söyleniyor. Sevgili Mesut Yar, “TV’ler özellikle gündüz kuşağında format sıkıntısına düşünce, eski defterleri karıştırmaya başladı. İki eski dostun ismi bugünlerde yine gündemde. Bir dönem, ekranın fenomen işlerinden olan, ‘Biri Bizi Gözetliyor’ ve yine aynı işin ata babası diyebileceğimiz ‘Big Brother’... İki kanal, bu işler için kolları sıvamış. Show TV ve Star TV’nin olduğunu duydum” diye yazmış. Star TV’nin ilgilenmediği yönünde bilgi aldım. Evlilikle gündüze alışmış kanalların yerine yeni formatlar bulması ve bunu oturtması çok zor. ‘Zahide Yetiş’le ve ‘Gelin Evi’yle Show TV, gündüz kuşağını oturtmuş görülüyor. ATV de Müge Anlı’yla kaldığı yerden devam ediyor. 

Esra Erol mutsuz

Gördüğüm kadarıyla Esra Erol, ‘gelinsiz’ haliyle mutlu değil. Sorunlu vatandaşların problemleriyle uğraşmak hoşuna gitmiyor. Duyduğum, mecburen bu formatı 
götürmek zorunda kaldığı ve durumdan hiç de memnun olmadığı yönünde. 

Bilgi YarışmasıBinbir Gece Masalları'nda Şah'a her gece masal anlatarak onu oyalayan, bu yolla ölümden kurtulan kimdir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
©Copyright 2015 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.