Ekonomi
09.11.2012 - 02:30 | Son Güncelleme: 09.11.2012-2:30

Kamyon ve otobüste kış lastiği takmayana 500 TL ceza kesilecek

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın hazırladığı yeni yönetmelikle, yolcu ve yük taşıyan araçlara kış lastiği zorunluluğu getirildi. Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girerken, takmayanlara 500 TL para cezası kesilecek

Sitene Ekle

EKONOMİ SERVİSİ

Uzun zamandır üzerinde çalışılan Kış Lastiği Yönetmeliği, sınırlı da olsa, geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın hazırladığı yeni yönetmelikle yolcu ve yük taşıyan araçlara 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği takma zorunluluğu getirilirken, hava şartlarının durumuna göre bu süre bir ay daha uzatılabilecek.

‘Bineklere de gelmeli’
Yönetmeliğe göre kış lastiğinin denetimini ise bakanlığın yetkilendirdiği bakanlık personelinin yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın sınır kapılarındaki birimleri ile belediye birimleri yapacak. Kış lastiği takmayan aracın işleteni hakkında 500 TL idari para cezası verilecek ve araçların lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yerleşim birimine kadar gitmesine izin verilecek.


Lastik Sanayicileri Derneği (LASDER) Başkanı ve Brisa Genel Müdürü Hakan Bayman, Kış Lastiği Yönetmeliği’ne tam destek verdiklerini belirterek, uygulama kapsamının tüm binek araçlara yayılması gerektiğini bildirdi. Yönetmeliğin, kış aylarında yüzde 20 artan ve de can ve mal kaybına yol açan trafik kazalarını engellemede önemli bir adım olduğunu belirten Bayman, kış lastiğinin çoğu Avrupa ülkesinde ekim ve nisan ayları arasında zorunlu olduğunu da hatırlattı.
Türkiye’de yıllık lastik satışı fabrikalar ve yenileme pazarı dahil toplam 18 milyon adedi buluyor. Kış lastiği, satışların yaklaşık yüzde 15-17’sini oluştururken, yönetmeliğin tüm binek araçlara yayılması halinde bu miktarın yüzde 25’lere çıkması bekleniyor. Bunun da yenileme pazarında yaklaşık 3 milyon adede karşılık geleceği belirtiliyor.       


Etiketler: haber, haberler,
Bilgi YarışmasıOsmanlı devletinde padişahın verdiği uyulması gerekli hükümleri taşıyan yazılı buyruk nedir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Hızır Acil servisimizin telefon numarası kaçtır?
En Çok Konuşulan Haberler
  İMKB 100104.123 %0.12
  Deger%
  ESEMS0.4919.51
  NETAS13.459.00
  IHLGM2.058.47
  DENIZ4.788.39
  PENGD2.608.33
  Tümü »

  ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
  İlginizi ÇekebilirX