16.04.2010 18:04 | Son Güncelleme:
Cem EMİR/DİYARBAKIR, (DHA)

Kandil'den gelen Lütfü Taş'a 10 ay hapis

Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi, Öcalan'a ‘Sayın’ dediği için mahkum etti

ABDULLAH Öcalan’ın çağrısı üzerine Kandil’den gelen grup içerisinde bulunan 57 yaşındaki Lütfü Taş, Öcalan için ‘Sayın’ ifadesini kullandığı için terör örgütü propagandası yapmak suçundan 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Hükümetin başlattığı ‘demokratik açılım’ kapsamında geçen 19 Ekim günü, Kuzey Irak'taki Kandil Dağı ve Mhmur Kampı’ndan Türkiye’ye gelen ve gösterilerle karşılanan 34 kişilik grupta bulunan en yaşlı PKK'lı olan Lütfü Taş, geçen 9 Aralık günü Şanlıurfa’nın Ceylanpınar İlçesi’nde, kapatılan DTP’nin bir etkinliğine katıldı. Lütfü Taş'ın, burada yaptığı konuşmada Öcalan için ‘Sayın’ dediği gerekçesiyle hakkında Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘terör örgütünün propağgandasını yapmak’ suçundan dava açıldı.

Davanın bugün yapılan duruşmasında avukatıyla birlikte katılan Lütfü Taş'ın kimlik tespiti yapıldı ve arkasından iddianame okundu. Savunması yapan Lütfü Taş, sözkonusu konuşmayı suç işlemek maksadıyla yapmadığını söyledi, “Sözlerim düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirilmeledir. Beraatimi istiyorum” dedi.

Mahkeme heyeti verdiği kısa aranın ardından aıkladığı kararında Lütfü Taş'ı önce ‘terör örgütünün propagandasını yapmak’ suçundan 1 yıl hapis cezasına çarptırdı, ardından duruşmadaki iyi halini dikkate alarak bu cezayı 10 ay hapse indirdi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0