Günümüzde kaniş cinsi, boş zaman ve lüks bir hayatı simgeliyor gibi görünse de durum öyle değildir. Bu köpek ırkı, iş yapmak için yetiştirilen köpeklerdir. Ayrıca kaniş, ingilizcede suya sıçramak anlamına gelen "pudel" veya "pudelin" kelimesinden türemiştir. Üç çeşit kaniş cinsi köpek bulunur: En küçükten en büyüğe doğru giderken bunlar, Oyunca, Minyatür ve Standart'tır. Boyutları ne olursa olsun her kaniş cinsi köpek oldukça eğlenceli ev ünlüdür. 

Birçok evlerde süs köpeği olarak yetiştirilse de aslında kaniş köpeği, bir av köpeğiir. Su avcılığında özellikle de ördek avcılığında da oldukça başarılıdır. Kaniş köpeği bu kadarıyla sınırlı kalmıyor, işte kaniş köpeği hakkında bilmeniz gereken önemli şeyler... 

Dünyanın en akıllı köpeği

Kanik köpeği, dünyanın en akıllı köpeklerinden biri olarak biliniyor. Bu ırkın en önemli özelliği yüksek zekalı olmasıdır ve bu nedenle kolay eğitilen kaniş köpekleri gerçekten çok çalışkanlardır.

Aşırı bağlıdırlar

Kaniş cinsi köpek ırkının bir başka derin özelliği ise sahiplerine oldukça bağlıdırlar ve onları çok kıskanırlar. Paylaşmak istemezler. 

Tüyleri oldukça kıvırcıktır

Kaniş köpeklerinin tüyleri son derece kıvırcıktır. Bu nedenle tüy bakımı oldukça önemlidir. Bu yüzden mutlaka düzenli aralıklarla tüylerinin taranması gerekir.

Tıraş edilmemesi gerekir

Kaniş cinsi köpeğin uzun tüyleri, onu sıcaktan ve soğuktan korur. Köpeğin tıraş edilmesi doğru değildir. 

Çok iyi duyarlar

Kulakları çok hassas olan kaniş köpeklerinin duyma yetileri yüksektir. Ayrıca yön bulma hisleri de oldukça kuvvetlidir.

Çok sıkılmaya gelmezler

Çok neşeli ve iyi huylu olan kanişler, çok sıkılmaya gelmezler. Bu bakımdan eğitilirlen fazla üzerlerine gidilmemelidir.

Çok havlarlar

Kaniş cinsi köpekler, genelde çok havlar. Eğitimi sırasında bunun üzerinde durmak gerekir. Evlerde bakılabilir ancak havlama konusunu çözmek gerekir.

Suyu çok severler

Suyla araları iyidir ve yıkanmayı çok severler.