Sağlık
12.12.2013 - 23:12 | Son Güncelleme: 12.12.2013-23:12

Kansızlığın belirtileri

Kansızlığın en önemli belirtisi halsizlik ve yorgunluktur. Bazen bu halsizlik ve yorgunluk çok belirgin olmayabilir.

Sitene Ekle
Kansızlığın belirtileri
Kansızlığın en önemli belirtisi halsizlik ve yorgunluktur. Bazen bu halsizlik ve yorgunluk çok belirgin olmayabilir.
Ama hastanın yakınındaki insanlar renginin solduğunu ve daha beyaz göründüğünü söyleyebilirler. Eskiden çok rahatlıkla yapabildiği işleri artık aynı şekilde yapamayabilir. İleri yaşlarda merdiven çıkamama, merdiven çıkarken nefes darlığı yaşama, ağır eforlarla birlikte ortaya çıkan çarpıntı gibi bulgular kansızlığın belirtileri olabilir.
Küçük yaşlarda kansızlık
Küçük yaşlarda enfeksiyonlara eğilim, anlama bozuklukları, konsantrasyon bozuklukları, ileri yaşlardaki hastalarda uykuya eğilim gibi başka bulgular da, kansızlığın dolaylı bulguları olarak ortaya çıkabilir.
Bir de kansızlığın neden olduğu hastalıklara ait bulgular, adı geçen bulgulara eşlik edebilir. Örneğin bir mide kanserine bağlı kanama sonucunda ortaya çıkan kansızlığın yanında, doğrudan tümörün neden olduğu ağrı, metastazlarının neden olduğu başka bulgular bu tabloya eşlik edebilir.
Ağır hematolojik bulgularda kansızlığın yanı sıra kanamaya eğilim, sık enfeksiyon gibi başka bulgular, örneğin lösemili hastalarda uyarıcı bir rol oynayabilir.
Kısaca birçok farklı nedenden dolayı, ortaya farklı kansızlık bulguları çıkabilir.Yorum Yazın
Gönder
Ünlü komedyen oyuncu Kemal Sunal hangi sebeple ölmüştür?
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.