14.09.2008 01:10 | Son Güncelleme:

Kanuni hakları dışında bir şey isteyen namerttir

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yanıt veren Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan, 'Başbakan’dan ve bürokrasisinden kanuni hakları dışında bir şey isteyen namerttir. Sayın Başbakan’ın aynı eşitlik hassasiyetini kendine yakın medyanın sahiplerine de göstereceğinden emin olmak istiyoruz. Mesele budur' dedi

Kanuni hakları dışında bir şey isteyen namerttir

Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın DoğanBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dün partisinin Beyoğlu ilçe kongresinde yönelttiği suçlamalara şu yanıtları verdi:

TARİHTEN VAHİM   ÖRNEKLER
Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Doğan Grubu’na karşı artık mutat bir uygulama haline getirdiği ve her hafta partisinin bir kongresinde tekrar ettiği mesnetsiz suçlamalar, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı sıfatına yakışmamaktadır.
Demokratik bir ülkenin başbakanının, parti mitinglerinden bir medya grubunu hedef göstererek sindirmeye çalışması,  kabul edilebilir bir tutum değildir. Tarih, bu tutumun vahim sonuçlarını gösteren pek çok örnekle doludur. 

ÖZÜR DİLEMEYEN   MÜFTERİ OLUR
Sayın Başbakan, bugünkü parti kongresinde grubumuzu kâğıt kaçakçılığıyla suçlamıştır. Sermaye Piyasası Kurulu’nun 7 yıldır sürdürdüğü incelemede kaçakçılık iddiası yoktur. Kaçakçılık iddiası, bizzat Başbakan ve partideki yardımcısı tarafından uydurulmuştur. Bu iddiayı atanlar özür dilemelidirler. Aksi takdirde müfteri konumuna düşeceklerdir.
Kâğıdın pahalı alındığı iftirası ise 2001 yılında Uzan Grubu tarafından ortaya atılmıştır. Doğan Grubu, buna karşı açtığı davayı kazanmış,  bunun iftira olduğu mahkeme kararıyla kesinleşmiştir. 
Bir kez daha tekrarlıyoruz: Türkiye’de gazete kâğıdını en ucuz maliyetle temin eden medya kuruluşu Doğan  Grubu’dur. Bunu bütün belgeleriyle kamuoyu önünde herkese ispat etmeye hazırız.   

BAYKAL'LA İLGİLİ   İDDİALAR DOĞRU DEĞİL
Sayın Başbakan, bugünkü konuşmasında CHP lideri Sayın Deniz Baykal ve eşinin  mal varlığı ile ilgili iddialara Doğan Yayın Grubu’nun yer vermediğini de öne sürmüştür.  Gerçekler bunun tam tersidir. 
Örnek vermek gerekirse, bu iddialara ilişkin haber ve köşe yazıları Milliyet gazetesinin  3 ve 4 Şubat 2006  tarihli nüshalarında geniş bir şekilde yayımlanmıştır. 

GAZİANTEP BELEDİYESİ  İLE İLGİLİ YAYINLAR
Sayın Başbakan, Gaziantep Belediye Başkanı Asım Güzelbey’in, hakkındaki   yolsuzluk suçlamalarına verdiği yanıtlara Doğan Grubu gazetelerinde yer verilmediğini  de ileri sürmüştür.
Bu iddia da temelsizdir.  Belediye Başkanı’nın savunması Milliyet, Posta, Radikal gazetelerinde ve Hürriyet gazetesinin başyazısında ve internet sitesinde yayımlanmıştır.
Bunlar yetmediği gibi, daha dün telefonda gö-rüştüğüm Sayın Belediye Başkanı’na konunun tam olarak aydınlatılması için özel bir araştırma ekibini görevlendirdiğimi bildirdim. 
Keza,  Başkanı kuvvetli bir şekilde savunan köşe yazıları da  grubumuzun gazetelerinde çıkmıştır. 
Sayın Başbakan ne kadar inkâr ederse etsin, bu durum grubumuzdaki çok sesliliğin ve fikir özgürlüğünün açık bir kanıtıdır.       

KEŞKE GEÇEN HAFTA SÖYLESEYDİ
Sayın Başbakan, grubumuza karşı saldırılarını Almanya’da görülen  Deniz Feneri Derneği’ndeki yolsuzluk iddialarına ilişkin dava haberlerinin gazetelerimizde yayımlanması üzerine başlatmıştı.
Geçen hafta partisinin Güngören ve Bayrampaşa ilçe kongrelerinde yaptığı konuşmalarda, bu davayla ilgili hiçbir beyanda bulunmayan  Başbakan’ın, bugün nihayet  kendisini konuya girmek zorunda hissetmesi, bu saldırının gerekçesini haksız kılmıştır.
Sayın Başbakan’ın sorumluların  suçlarının kanıtlanması halinde en ağır şekilde cezalandırılmalarını istemesi ve konuyu takip edeceğini söylemesi memnuniyet vericidir.
Bu sözleri saldırıya geçmeden önce söylemesini çok arzu ederdim. Kendisinin bu sevindirici adımı atması özgür ve bağımsız medyanın çok olumlu bir katkısı olarak görülmelidir. 

MEKTUPLARI İSTERSE  AÇIKLASIN
Bugünkü konuşmasında, Sayın Başbakan, benim kendisine gönderdiğim bir mektuptan bazı alıntılar da yapmıştır.
Bu mektuplardan dolayı benim alnım açıktır. Kendisi, istediği zaman bu mektupların tümünü kamuoyuna açıklayabilir. Ben de Başbakan’ın bugün değindiği 19 Şubat 2008 tarihli  mektubumdan kısa bir paragrafı kamuoyuna sunuyorum: 
“Sayın Başbakan, sizden şimdiye kadar hiçbir özel talebim ve beklentim olmamıştır. Hiç kuşkusuz, hem bir işadamı, hem de bir yayıncı olarak  yasal haklarımı aramak durumundayım. 
Herhangi bir ayrımcılığa tabi olmadan gerek bürokrasi, gerek hükümet nezdinde yasal işlerim için izin talebinde bulunmak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığının bana verdiği bir haktır. 

BENİM DE HUKUKUMU   GÖZETMELİSİNİZ
Sizin de bu gibi normal işlemleri bir lütuf ya da bir cezalandırma aracı olarak görmemeniz dileğimizdir. Bu, hem hukuk devletinin hem de hükümetin bütün girişimcilere eşit mesafede davranmak durumunda olduğu serbest pazar ekonomisinin bir gereğidir. 
Mağdur olduğunu söylediğiniz kesimlerin hak ve özgürlüklerini korumaya çalıştığınız kadar, benim de hakkımı, hukukumu korumak ve güvenliğimi sağlamak durumundasınız. Bu, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak sizin görevinizdir.”  

ESEFLE KARŞILIYORUM
Sayın Başbakan’ın bugünkü konuşmasında “mezhebi geniş, karnı geniş” gibi yakışıksız ifadelere başvurmuş olmasını esefle karşılıyorum.  Bu seviyedeki bir üsluba cevap vermek yerine, takdiri yüksek ahlaki hassasiyeti herkesçe malum olan Türk halkına bırakıyorum.  

ASKERİ YÖNETİM   DÖNEMİYLE BENZERLİK
Sayın Başbakan, konuşmasında  kendisini eleştiren saygın uluslararası basın örgütlerine de hakaret etmiştir.  Türkiye, bu üsluba son olarak 12 Eylül askeri yönetimi döneminde tanık olmuştu.  Bu vahim  benzerliği  kendisine hatırlatıyorum. 

ÖLÇÜSÜZ GÜÇ GÖSTERİSİ
Devletin ve hükümetin tüm gücüne ve imkânlarına sahip olan ve dokunulmazlık zırhı ile korunan Sayın Başbakan’ın, tek güvencesi yasalar ve adalet olan bir kişi ve grubu bu şekilde hedef almasının, imha planları yapmasının, suç kanıtı olduğunu iddia ettiği bilgi ve belgeleri elinde tuttuğunu ifade ederek ağır baskılara başvurmasının demok-ratik hukuk devletinde yeri yoktur.  
Bu tarz bir siyaset anlayışı Cumhuriyet Türkiye’sinin hukuk ve demokrasi alanındaki kazanımlarına ters düşmektedir. Sayın Başbakan’ın başvurduğu ölçüsüz güç gösterileri, kişileri ve kurumları mağdur ederken,  ne yazık ki demokrasimizi  ve devletin temelini de tahrip etmektedir. 

BENİM İŞİM SİYASET DEĞİL
Her hafta sonu bir parti toplantısında  şahsımı ve grubumu hedef alan tek taraflı konuşmalar yapan Sayın Başbakan’a şu hususu belirtmek istiyorum:  Ben, sizin siyasi muhatabınız değilim. İşim de siyaset değil.  Benimle ne meseleniz varsa, bir tele-vizyon kanalında sizinle canlı yayında tartışmaya hazırım. 

ELEŞTİRİYE  TAHAMMÜLSÜZLÜK
Bugünkü konuşmanızda sizi destekleyen medyadaki eleştirel seslere de tahammülsüz olduğunuzu gösterip, onlara da gözdağı verdiniz.  Ben, kendi grubumda görüşleriyle mutabık olmadığım pek çok yazarla grubumuzun yayın ilkeleri çerçevesinde beraber çalışmaya devam ediyorum.  
Sizin de kendi medyanızdaki yazarlardan başlayarak bütün medyadaki yazarlara aynı hoşgörüyü göstermenizi dilerim.
GRUBUMUZ YILMAYACAK
Sayın Başbakan’ın bu saldırıları yayın grubumuzu yıldırmayacaktır. Grubumuz, Deniz Feneri dahil tüm yolsuzluk olaylarının üzerine gitme kararlılığından vazgeçmeyecektir.
Son olarak şunu söylemek istiyorum: Avrupa Birliği’ne tam üyelik iddiasındaki Türkiye’de Sayın Başbakan’ın yolunu aydınlatacak olan isli fener ışıkları değil, hukukun üstünlüğüne dayalı demokrasi ışığıdır.

HUKUK DIŞI BİR ŞEY   İSTEYEN NAMERTTİR
Sayın Başbakan, konuşmasının sonunda  “bütün vatandaşlarımız gibi eşit muamele göreceğinizden şüphe duymamanızı özellikle vurgulamak istiyorum” diye konuşmuştur. Ben de kendisine aynen şunu söylüyorum: Başbakan’dan ve bürokrasisinden kanuni hakları dışında bir şey isteyen namerttir. Sayın Başbakan’ın aynı eşitlik hassasiyetini kendine yakın medyanın sahiplerine de göstereceğinden emin olmak istiyoruz. Mesele budur.

 


Baykal’ın mal varlığı Milliyet’te
Başbakan Erdoğan, AKP Beyoğlu 3. Olağan İlçe Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Doğan Medya Grubu gazetelerini, ‘CHP’nin hesaplarını, gerek Baykal’ın gerekse eşine ait mal beyanını’ sayfalarına taşımamakla suçladı. Ancak 3 Şubat 2006 tarihli Milliyet gazetesinde yazarımız Fikret Bila, CHP lideri Deniz Baykal’a ait mal varlığını yazmıştı.

 İşte Güzelbey’in cevabı 
Erdoğan’ın, yolsuzluk yapmakla suçlanan Gazian-tep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey’in cevaplarına yer vermemekle eleştirdiği Doğan Medya Grubu gazetelerinden Milliyet’te Başkan’ın cevabı çıktı. Milliyet’in 11 Eylül 2008 tarihli nüshasında Güzelbey’in açıklamaları ‘Başkan, Başbakan gibi konuştu!’ başlığıyla verildi.


Medyada yok dedi, ama...
Başbakan Erdoğan, önceki gün katıldığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği iftarda gündeme getirdiği metrobüs çalışmalarını dünkü kongrede de gündeme getirip, “Bizim yaptığımız çalışmalar maalesef medyada yer bulmuyor” dedi. Metrobüsün yeni açılan ‘Avcılar-Zincirlikuyu hattı’yla ilgili haber, olumlu bir izlenimle 11 Eylül 2008’de Milliyet’te yer aldı.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0