13.02.2018 16:39 | Son Güncelleme:
AA

Kapatılan Gediz Üniversitesi'nin Daire Başkanı Murat Akpıçak'a 10 yıl hapis

İzmir'de FETÖ/PDY'ye  yönelik soruşturma kapsamında hakkında dava açılan, kapatılan Gediz Üniversitesi  İdari ve Mali İşler Daire Başkanı Murat Akpıçak, 10 yıl hapis cezasına mahkum  edildi.

İzmir'de, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet  Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında yargılanan, kapatılan  Gediz Üniversitesi İdari ve Mali İşler Daire Başkanı Murat Akpıçak hakkında karar verildi. İzmir 13. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada, tutuklu sanık  Akpıçak ve avukatı hazır bulundu.  Duruşma savcısı, esasa yönelik verdiği mütalaasında, KHK ile kapatılan  Gediz Üniversitesi Genel Sekreteri Adnan Yeşildal'ın talimatıyla işe alınan  Akpıçak'ın örgütün kriptolu haberleşme programı ByLock'u kullandığının tespit  edildiği ve tanık ifadeleri ile diğer delillerle değerlendirildiğinde sanığın  FETÖ/PDY mensubiyeti olduğu göz önünde bulundurularak "Silahlı terör örgütü üyesi  olmak" suçundan cezalandırılmasını istedi.

   Daha önce örgütle bağlantılı olan dershanede çalıştığını kabul eden  Akpıçak, mali müşavirlik belgesi ve yeterli iş tecrübesi olduğundan Gediz  Üniversitesinde işe girdiğini, Yeşildal'ın referansıyla işe girmediğini iddia  ederek örgütün talimatıyla hareket etmediğini savundu.

 ByLock programını kullanmadığını ileri süren Akpıçak, "Yaklaşık 4  aydır 'ByLock mesaj içerikleri gelsin' diye dua ediyorum. Çünkü bunu  kullanmadığım ortaya çıkacak. Yeşildal tarafından verilen, programların yüklü  olduğu ve diğer personelin de kullandığı cep telefonunu akşamları eve  götürüyordum. Eğer ByLock akşam saatlerinde yüklenmişse, verilecek her türlü  cezaya razıyım." dedi.

 Suçsuz olduğunu dile getiren Akpıçak, "Örgüt tarafından kullanıldım.  Para ve makamların kurbanı oldum. Başıma bunların gelebileceğini bilseydim, aç  kalır yine de Gediz Üniversitesinde çalışmazdım. Çok pişmanım ve beraatimi  istiyorum." savunması yaptı.

 Mahkeme heyeti, FETÖ/PDY mensubu olduğu kanaatine vararak 10 yıl hapis  cezasına çarptırdığı sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca, FETÖ/PDY'nin KHK ile kapatılan Gediz  Üniversitesi yapılanmasına yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında, İl Emniyet  Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele şubesi ekipleri, Ağustos 2016'da Murat Akpıçak'ı  gözaltına almıştı. Akpıçak hakkında "Silahlı terör örgütü üyesi olmak" suçlamasıyla 15  yıla kadar hapis cezası istemiyle İzmir 13. Ağır Ceza Mahkemesinde dava  açılmıştı.

  

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy5