20.03.2010 00:03 | Son Güncelleme:
KIVANÇ ÖZVARDAR

Kâr amacı olmadan kâr getiren şirket

Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde hizmet veren Sosyal Girişimci Genç Liderler Akademisi (SOGLA) Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyor

Boğaziçi mezunu iki genç; Ece Ercel ve Timur Tiryaki tarafından kurulan akademi, toplumsal sorunlara sürdürülebilir çözümle üretecek sosyal girişimci liderler yetiştirmeyi ve sosyal girişimcilik kavramını gençler arasında yaymayı misyon edinmiş. SOGLA, gerek kurdukları www.sogla.org sitesi ile gerekse 10 Nisan’da Boğaziçi Üniversitesi’nde konunun uzmanlarının katılacağı ve tüm üniversite öğrencilerine açık bir sosyal girişimcilik konferansıyla daha çok kişiye ulaşmaya çalışıyor. Ercel ve Tiryaki, ticari girişimcilikle hayır işleri arasında bir kavram olan sosyal girişimciliğin tanımını şöyle yaptılar:
“Sosyal girişimcilikte kurulan sistem kâr edebiliyor. Ancak sistem, ticari girişimcilikte olduğu gibi patronun kendi kişisel çıkarını maksimize ettiği bir sistem değil. Oluşan kârın, sistemin içine aktarılarak sistemin hizmet ettiği misyonun daha geniş çapta uygulanmasına yardımcı oluyor. Sosyal sorumluluktan farkı ise sürdürülebilir bir sistem olarak gerçekleşmesi. Yani bir atımlık bir proje değil.”
Sosyal girişimcilik fonu kurmayı planladıklarını belirten Tiryaki, iş dünyasına bu fona destek olma çağrısı yaptı.

Yasal düzenleme şart
Ercel ise dünyada olan ancak Türkiye’de tanınmayan kâr amacı gütmeyen şirket yapısının yasal altyapısının oluşturulması gerektiğini vurguladı. Ercel, “Dernek ve vakıf olmadan sosyal girişimci olunabiliyor. Dünyada ‘kar amacı gütmeyen şirket’ olarak tanımlanan 501 (c) adlı bir yapı var. Dernek ve vakıf olmadan sosyal girişimci olunabiliyor” dedi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0