14.01.2018 08:34 | Son Güncelleme:

Son dakika... İstanbul'da kar için saat verildi

İstanbul'da gün içerisinde yerel ve hafif şekilde  görülecek yağışların, öğle saatlerinden itibaren sulu kar ve yüksek yerlerde kar  şeklinde etkili olabileceği tahmin ediliyor.

Meteoroloji'nin İstanbul'un yüksek kesimlerine kar uyarısı yapması sonrası kentte ekipler alarma geçirildi. Depolardan bölgelere tuz sevkıyatı başladı.

Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğü ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet  Koordinasyon Merkezi verilerinden derlenen bilgiye göre, Marmara Bölgesi'nin  bugün çok bulutlu olması bekleniyor.

İstanbul'da gün içerisinde yerel ve hafif şekilde görülecek  yağışların, öğle saatlerinden itibaren sulu kar ve yüksek yerlerde kar şeklinde  etkili olabileceği tahmin ediliyor.

Yağışlı havayla birlikte rüzgarın da kuzeyli yönlerden poyraz,  fırtınamsı rüzgar şeklinde etkili olması bekleniyor.

Aralıklarla kar yağışı öngörülen İstanbul'da, sabah 4 derece olan hava  sıcaklığının gece 1 derecelere düşeceği tahmin ediliyor.

Ayrıca, Marmara Bölgesi'nin doğusu ile Kırklareli ve Tekirdağ  çevrelerinin de yağışlı olması bekleniyor.

Yağışların, bölgenin doğusu ile Kırklareli ve Tekirdağ çevrelerinde  karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

Bölgede sıcaklığın 3 ila 7 derece azalması öngörülüyor. Rüzgarın,  kuzey ve kuzeydoğu yönlerinden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde eseceği  tahmin ediliyor. Vatandaşlar, poyrazdan kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde  esmesi beklenen rüzgar nedeniyle yaşanabilecek olumsuzluklara karşı uyarılıyor..

KIRKLARELİ'DE KAR  HAYATI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Balkanlar'dan gelen soğuk hava dalgasının etkisi  altındaki Kırklareli'nin yüksek kesimlerinde, iki gündür etkili olan kar yağışı  hayatı olumsuz etkiliyor. Demirköy ve Kofçaz ilçeleri ile Dereköy Sınır Kapısı'nda dün başlayan  kar yağışı, tipi şeklinde etkisini sürdürüyor.  Yoğun kar yağışının etkili olduğu Demirköy ilçesinde NATO ile TRT'ye  ait verici istasyonuna giden yol ulaşıma kapandı. Ekipler, tipi nedeniyle çalışmalarını güçlükle sürdürürken, kar  kalınlığı, Kofçaz ilçesinde 15, Demirköy ilçesinin Mahyatepe mevkisinde 35,  Bulgaristan'a ulaşımın sağlandığı Dereköy Sınır Kapısı'nda ise yer yer 20  santimetreye ulaştı.   Birçok araç yolda mahsur kalırken, Karayolları 15. Şube Şefliği  ekipleri, bölgede çalışma yaptı.  Trafik ekipleri, kar yağışının etkili olduğu bölgelerde araçların  zincirsiz ilerlemesine izin vermiyor.   Hava sıcaklığının eksi 4 derece ölçüldüğü bölgede, kar yağışının gün  boyu etkili olması bekleniyor.  İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ziya Eser, yaptığı  açıklamada, kar yağışının özellikle Kofçaz ve Demirköy ilçelerinde etkili  olduğunu söyledi.  Köy yollarının kapanmaması için yoğun çaba harcadıklarını belirten  Eser, ekiplerin çalışmalarını tipi nedeniyle güçlükle sürdürdüğünü anlattı.

BOLU'DA KAR BAŞLADI 

Anadolu Otoyolu ile D-100 karayolunun Bolu Dağı kesiminde  kar yağışı başladı.  Bölgede gece başlayan sağanak sabah saatlerinde yerini kar yağışını  bıraktı. Yağışın aralıklarla devam ettiği D-100 karayolunun Bakacak, Karanlıkdere  ve Seymenler ile Anadolu Otoyolu'nun Bolu Dağı Tüneli kesiminde etkili oluyor. Karayolları ekipleri güzergahlarda karla mücadele çalışmasına  başlarken, trafik ekipleri de araçlarında kış lastiği olmayan sürücüleri yola  çıkmamaları, yakın takip, hatalı sollama ve aşırı hız yapmamaları konularında  uyarıyor.  Bolu kent merkezinde de kar yağışı aralıklarla devam ediyor

 İSTANBUL'DA KAR ALARMI VERİLDİ 

 Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün İstanbul için yaptığı kar uyarısının ardından yollarda trafik oluşmaması ve kar yağışının etkisiyle meydana gelen buzlanmanın önüne geçebilmek amacıyla yollara dağıtılmak üzere ham tuzlar hazır hale getirildi. Kentte kar alarmının verilmesiyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı bünyesindeki 235 bin ton ham tuz, bin 378 araç ve iş makinesi ile 6 bin 992 çalışanıyla acil duruma karşı hazır bekliyor. Bu kapsamda buzlanmaya karşı bünyesinde 80 bin ton ham tuz bulunduran Kartal'daki tuz deposu havadan drone ile görüntülendi.

Görüntülerde kar yağışının etkisiyle İstanbul’un ana ve ara arterlerinde buzlanmaya karşı kullanılacak olan ham tuzun dozerler ile alınarak makinelerde işlendiği görülüyor. Sevkiyat çalışmalarının hız kazandığı depoda işlenen tuzlar dağıtılmak üzere kamyonlara yükleniyor. Kamyonlara yüklenen tuzlar ana caddelerde, sokaklarda, kaldırımlarda buzlanmaya karşı kullanılmak için İstanbul’un dört bir yanına ulaştırılıyor.

Alanda bir yandan ham tuzlar dağıtıma hazır hale getirilerek araçlara yüklenirken bir yandan depoya yeni tuzlar getiriliyor. Depoda ayrıca yollardaki buz oluşumuna karşı çok sayıda tankla solüsyon üretimi yapılarak yoğun kar yağışının olduğu noktalara ekipler tarafından ulaştırılması sağlanıyor.   Depoda ayrıca birçok bölge kameralarla izlenerek acil müdahale gereken noktalara ekiplerin hızlı bir şekilde ulaştırılması sağlanıyor. Bu sene ilk defa belirli noktalarda ve güzergahlarda ekiplerin yetersiz kalabileceği olası durumlara karşı vatandaşlara pratik çözüm sunabilmek için kutu olarak hazırlanan ham tuzlar bırakılıyor.

Bu habere ifade bırak
  • 10Mutluyum
  • 5Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy18