Ege

16.03.2012 - 02:30 | Son Güncelleme: 16.03.2012-2:30

Karaburun’da ‘balık çiftliği’ protestosu!

Karaburun’nda Elektrosal Deniz Ürünleri A.Ş. tarafındna kurulmak istenilen balık çiftliği, Yarımada halkının ayaklanmasına neden oldu.

Sitene Ekle

TURAN GÜLTEKİN İzmir DHA

Karaburun Meydanı’nda toplanan vatandaşlar, ÇED halk katılım toplantısının yapılacağı salonu basarak kürsüyü işgal etti. Toplantının yapılmasını engelleyen vatandaşlar, daha sonra Kaymakamlığa yürüyerek eylemini sürdürdü. Tepki üzerine toplantı iptal edildi.

Başkanlardan destek
Karaburun Belediyesi toplantı salonunda, ÇED yönetmeliği uyarınca halk katılım toplantısı yapılacağını duyan Yarımada sakinleri, öğlen saatlerinde toplanmaya başladı. Vatandaşlara Karaburun Belediye Başkanı Serdar Yasa’nın yanı sıra CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Karaburun İl Genel Meclisi Üyesi Mustafa Ünsal ve ilçede bulunan çeşitli siyasi partilerin temsilcileri destek verdi. Topluluğa hitaben konuşan Karaburun Belediye Başkanı Serdar Yasa, Yarımada’nın Gerence Körfezi bölümünün balık çiftlikleri ile dolu olduğunu söyledi. Yasa, “Artık mavi bayraklı koylarımızın balık çiftlikleri ile kirlenmesini istemiyoruz. Biz Karaburun’un yönünü ekoturizm ve kırsal kalkınma ile çizdik. Karaburun’a geri kalmış diyorlar, bu haliyle kalsın biz mutluyuz” dedi.


Pankartlar açtılar


Vatandaşlar, pankartlarla toplantı salonunu bastı, kürsüyü işgal etti. Görevliler, vatandaşlardan salonu terk etmelerini istediler. Çevrecilerle hareket eden Ege Belediyeler Birliği avukatı Enis Dinçeroğlu ve çevre avukatları, toplantı yapılamadığına ilişkin tutanak tutulmasını istedi. Avukatlar Kaymakamlığa giderken, vatandaşlar da onları izledi.


Etiketler: ÇED
Elmasıyla meşhur bir ilimiz hangisidir?
©Copyright 2012 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.