Karadeniz'e kıyısı olan ülkeler hangileridir?

Karadeniz'e kıyısı olan ülkeler hangileridir ve başkentleri nerelerdir? Azerbaycan'ın Karadenize kıyısı var mıdır? İşte Karadeniz'e kıyısı olan ülkeler...

Karadeniz'e kıyısı olan ülkeler hangileridir?

Karadeniz'e kıyısı olan altı ülke var. Karadeniz'e kıyısı olan ülkeler alfabetik sıra ile Bulgaristan, Gürcistan, Romanya, Rusya Federasyonu, Türkiye ve Ukrayna.

Azerbaycan'ın Karadeniz'e kıyısı var mı?

Azerbaycan'ın Karadeniz'e kıyısı yok. 

Karadeniz'e kıyısı olan ülkelerin başkentleri neresidir?

Karadeniz'e kıyısı olan ülkelerin başkentleri alfabetik sıra ile Sofya, Bulgaristan; Tiflis, Kutaisi, Gürcistan; Bükreş, Romanya; Moskova, Rusya; Ankara, Türkiye; Kiev, Ukrayna.

Karadeniz'in özellikleri nelerdir?

Karadeniz, Atlas Okyanusu'nun kenar denizi ve Güney Bug Nehri, Tuna Nehri, Dinyester Nehri, Dinyeper Nehri, Rioni Nehri ve Don Nehri'nce besleniyor. Avrupa'daki nehirlerin yaklaşık üçte biri Karadeniz'e dökülüyor. Karadeniz, Akdeniz için de bir tür su kaynağı. 

Karadeniz'in konumu

Doğu Asya, Kafkaslar ve Doğu Avrupa arasında yer alan Karadeniz, 8 bin 500 km kıyı şeridine sahip ve 461 kmkare alanı kaplıyor. Azak Denizi dahil Karadeniz'in en geniş yeri 1175 km ve en derin noktası 2 bin 210 metre. Tuzluluk oranı yüzde 1.8 civarında. 

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

 

Bu makaleye ifade bırak