07.10.2017 12:51 | Son Güncelleme:
GİRESUN (AA) - GÜLTEKİN YETGİN

"Karadeniz'in ihtiyar kayıkçısı"

Denizle bağı küçük yaşlarda başlayan  85 yaşındaki Tahsin Güney, balıkçı kayığı da dahil tüm deniz araç gereç  ihtiyacını kendisi karşılayıp günlerini avlanarak geçiriyor.

Yaklaşık 66 yıl şoförlük yapan Güney, suyun kendisine verdiği huzuru  hiçbir zaman bir kenara bırakmadı. Geçmişte çoğu hanenin balıkçılık yaptığı  Ayvasıl mevkisinde yetişen Güney, denizle ilgili her şeyi küçük yaşlardan beri  öğrenmeye başladı.

Güney, genç yaşlarda kendisine kayık yapmak için kolları sıvayarak bu  işe ilk adımını attı.

İlk kayığını 36 yaşında imal eden Güney, hobi olarak yaklaşık 10 kayık  yaparak bu işte usta oldu. Yaptığı kayıkları yakın arkadaşlarına satan Güney,  işçilik ücreti de almıyor.

Şoförlüğü 66 yaşında bırakıp emekli olan Tahsin Güney, halen kayık yapmaya devam etmesinin yanında denize açılmaktan ilerleyen yaşına rağmen asla  vazgeçmiyor.

Tahsin Güney, AA muhabirine, yaklaşık 30 yıldır hobi olarak evinin  bahçesinde balıkçı kayığı yaptığını söyledi.

Denize küçük yaşlardan beri çok merakı olduğunu ifade eden Güney,  kayığını, oltasını ve ağları kendisinin yaptığını belirtti.

Güney, kayık yapmaktan ticari bir beklentisinin olmadığını dile  getirerek, "Bir yeri hoşuma gitmiyor, kereste alıyorum, tabii kereste bir yerden  alınmıyor, eğrisi lazım, doğrusu lazım, kendi kendime yapıyorum. Yaptığım  kayıkların ticari getirisi yok." dedi.

Şu ana kadar 10 balıkçı kayığı yaptığını kaydeden Güney, "Kayık  tamamlandıktan sonra bir arkadaşım geliyor, istiyor, makul bir ücretle veriyorum,  kendim başka yapıyorum. Kayığı 3 bin liraya satsam 4 bin liraya yenisini imal  ediyorum. Ustalık parası da almıyorum." diye konuştu.

Tahsin Güney, kayık yapmak için sipariş almadığına dikkati çekerek, sipariş vermek isteyenleri de başka kayık ustalarına yönlendirdiğini anlattı.

Güney, kayık yapımının zor olduğunu belirterek, "Kayığın bir tarafı  geniş olur, bir tarafı dar olur, doğru olmaz, bu işler milimetriktir. Gece bile  düşünüyorum ne yapacağımı. Keresteleri el hızarlarıyla yapıyorum. Eğrileri biçmek  zor, günde iki kez ancak kesebiliyorum." ifadelerini kullandı.

Denize yalnızca kendi tüketimleri kadar balık tutmak için açıldığını  ifade eden Güney, sözlerini şöyle tamamladı:

"Kayığı balık satmak için yapmıyorum, çocuklarım var. 4 kızım var  evli, iki de oğlum var, birer kilogram balık yeseler 6 kilogram eder. Torunlarım  sorar, 'Dede, balık getirdin mi?' Onların ihtiyacını karşılıyorum. Bu, bana  mutluluk veriyor. Deniz benim yorgunluğumu alıyor, taze balık yediğimde uykumun  tadı bile farklı oluyor. Küçüklükten beri alışmışım, vazgeçemiyorum."

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0