Gündem
22.09.2012 - 13:25 | Son Güncelleme: 22.09.2012-13:40

Karakol baskını için geldiler uğradıkları bozgunu çektiler

Şemdinli-Yüksekova karayolunun 20. kilometresindeki Güzelkonak Jandarma Karakol Komutanlığı’nın önüne 14 Eylül günü bir kamyonetle gelen teröristler, karakola saldırdı. Karakolda görevli askerlerin anında karşılık vermesi üzerine çıkan çatışmada, adeta bir savaş arabası haline getirilmiş kamyonetin kasasında bulunan 10 terörist öldürüldü.
Olayla ilgili yayınlanan görüntüler çatışmanın şiddetini gözler önüne serdi. Görüntülerde teröristlerin telsize yansıyan Türkçe Kürtçe karışık konuşmaları yaşadıkları şaşkınlık ve bozgunu gözler önüne serdi

Sitene Ekle

Hakkari’nin Şemdinli ilçesi Güzelkonak Jandarma Karakolu'na PKK’lılarla yaptığı saldırı ile ilgili görüntüler ortaya çıktı. 14 Eylül’de yapılan saldırı görüntüleri bir video paylaşım sitesinde yayınlandı.

14 Eylül gerçekleşen saldırı Şemdinli ve Yüksekova Karayolunun 20. kilometresinde mesafede bulunan Güzelkonak Jandarma Karakol Komutanlığı'nın önüne bir kamyonetle gelen teröristler tarafından düzenlenmişti. Karakolda görevli askerlerin anında karşılık vermesi üzerine çıkan çatışmada, kamyonetin kasasında bulunan çok sayıda terörist öldürüldü.

OLAY NASIL OLMUŞTU?
Hakkari Valiliği'nden saldırı olduğu gün yapılan yazılı açıklamada şöyle denilmişti:
Bir grup terörist tarafından saat 15.00 sıralarında Güzelkonak ve Şapatan Jandarma karakolları ile Durak Piyade Hudut Bölük Komutanlığı'na uzun namlulu silahlar ve roketatarlarla eş zamanlı taciz ateşinde bulundu.
 
Taciz ateşi devam ettiği sırada, Şemdinli-Yüksekova karayolundaki Güzelkonak Jandarma Karakol Komutanlığı'na bir kamyonet ile gelen teröristlerin karakola saldırı girişiminde bulundu.
 
Bununla eş zamanlı olarak çevreden karakola yoğun ateş açılmış, çıkan çatışmada ilk tespitlere göre 10 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Kaçan bazı teröristlerin takibine ve arazi tarama faaliyetlerine devam edilmektedir. Çatışmalar sırasında 6 askerimiz hafif şekilde yaralanmıştır.''
 
Açıklamada, saldırının ardından bölgeye kobra helikopterleri sevk edildiği ve bir özel kuvvet taburu ile bir jandarma özel harekat bölüğünün havadan karakola indirildiği ifade edildi.
 
KÖYLÜLERİ CANLI KALKAN YAPTILAR
 
Kirpi araçları ve polis özel harekat timlerinin de karakola takviye olarak gönderildiği vurgulanan açıklamada, saldırının detaylarıyla ilgili şu ifadelere yer verildi:
 
''İlk bilgilere göre, teröristlerin sivil kıyafetle karakola yapacakları saldırıya, destek olmaları yönünde köylüleri ve korucuları tehdit ettikleri, ancak vatandaşların sağduyulu davranarak destek vermemeleri üzerine Güzelkonak köyünde teröristlerle korucular arasında silahlı çatışma çıktığı ve bu çatışmada bir korucunun şehit olduğu, 2 korucu ile bir vatandaşımızın yaralandığı tespit edilmiştir.
 
Köylülerimizi canlı kalkan olarak kullanmak suretiyle meskun mahalden karakola yapılan saldırı girişimine, güvenlik kuvvetlerimiz halkımızın desteği ile gereken cevabı vermiştir.
 


100.000$ Sanal Para ve Eğitim Rehberi ile Forex’i Ücretsiz Öğrenin! 2017 Yılı 2.Çeyrek Kâr/Zarar Oranı: %29 / %71


Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Osmanlı padişahlarının imzalarına ne ad verilir?
    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
    İlginizi ÇekebilirX