Pazar

04.02.2018 - 01:30

Karaköy’de hayata sarılacaklar

Sitene Ekle
Son durum  |  Çağdaş Ertuna cagdas.ertuna@milliyet.com.tr Tüm Yazıları »

İstanbul’da beni son zamanlarda en mutlu eden fikir Hayata Sarıl Derneği ve lokantası. Ünlü şeflerin burada ihtiyaç sahiplerine yemek ve yardım yaratmak için mutfağa girmesinden sonra şimdi de Hayata Sarıl ekibi Vault Karaköy, The House Hotel’de.

Dört yıl önce tam da bu zamanlarda ilk açıldığında İstanbul’un en çok konuşulan otel ve restoranıydı Vault Karaköy, The House Hotel. Karaköy, Bankalar Caddesi’nde şehrin en güzel iki tarihi binası eski Sümerbank ve Cemaat Han’da. Neo-rönesans mimarinin izlerini taşıyan 1863 tarihli Credit General Ottoman binası, bildiğimiz adıyla eski Sümerbank binası ve eskiden Neve Şalom’a ait olan Cemaat Han, Ulusoy Grubu tarafından 2010 yılında satın alındı. İki binayı Ağa Han ödüllü mimar Han Tümertekin aslına sadık kalarak restore etti. Sonra işin içine iç mimar Sinan Kafadar ve Metex Group girdi. Finalde de Vault Karaköy, The House Hotel ortaya çıktı. Otel resepsiyonu, duvarlarda asılı çerçeveli bonolarla bezeli bir banka veznesi gibi tasarlandı. Lobide kuyruklu piyano, restoran ve yuvarlak biçimde tasarlanmış, bir banka hazine odası kapısının tüm özelliklerini yansıtan bar alanı var. Girişteki Kasa adlı lokantanın barı da var, şarap kavı ise dev bir banka kasasında. Bu dev kasalardan bazıları ise toplantı odalarına dönüştürüldü.  
Otel, sanat konusunda da iddialı başladı ama bu ilgi sadece otele bir sanat koleksiyonu kazandırmakla sınırlı değil. Otelin bir sanat küratörü bile vardı, personel sanat eserleri konusunda eğitildi ve böylece misafirler otelde diledikleri zaman sanat turuna da katılabiliyorlardı. Hatta Karaköy’deki galerilere sanat turu da düzenlediler. 

Bedenin de beslensin ruhun da

Şimdi ise otel başka bir işbirliğiyle gündemde. Beni son zamanlarda en mutlu eden fikir olan Hayata Sarıl Derneği ve lokantasına destek oluyorlar.
Toplumda yok sayılan evsiz insanları hayata geri kazandırmayı hedefleyen dernek, Beyoğlu’nda açtığı Hayata Sarıl Lokantası’yla hepimizin desteğini fazlasıyla hak ediyor. Hayata Sarıl’ın yaratıcısı Ayşe Tükrükçü’nün hüzünlü hayat hikayesini ilk defa Yedi adlı konferansta dinledim. Gaziantepli, gurbetçi bir ailenin kızı; aile içi şiddet ve tacize uğradı, yetiştirme yurdunda büyüdü. İlk kocası tarafından geneleve satıldı. Bir müşterisi evlenme teklif edince genelev hayatı bitti. Altı senelik evliliği son bulunca aylarca sokakta yaşadı. Tüm bu zorlukların ardından, sokakta yaşayanlara destek olmak için başka derneklerde gönüllü oldu. Taksim’deki evsizlere her gün çorba dağıttı, herkesin “Ayşe Abla” dediği Ayşe Tükrükçü... Ayşe Tükrükçü’nün asıl hayali toplumda yok sayılan insanlar için bir rehabilitasyon merkezi açmak. Bunun ilk adımı olarak Dilara Moran ile bir araya gelip Hayata Sarıl Derneği’ni kurdu. Hayata Sarıl Derneği’ne fon yaratmak ve bunu yaparken de evsiz insanlara psikolojik destek, mesleki eğitim, iş ve yaşam imkanı sunacak bir lokanta açtılar. Amaç: “Bedenin de beslensin ruhun da!” Evsiz insanların “eski evsiz” statüsüne geçmelerini sağlayacak lokantanın çalışanları da evsiz ve ihtiyaç sahibi insanlar. Ayrıca her ay ünlü bir şef mutfak ekibiyle bir araya gelerek yemek yapacak ve menüye katkıda bulunacak.

İlk konuk Mehmet Gürs’tü, daha sonra Şemsa Denizsel ve Civan Er konuk şef oldu. Lokantada gündüz herkes ücretli yemek yiyebiliyor, akşam ise evsiz insanlara ücretsiz yemek servis ediliyor. 6 Şubat Salı günü ise Hayata Sarıl Derneği ekibi Kasa Roof Lounge The House Hotel Karaköy’de otel ekibi ile birlikte öğle ve akşam yemeği servisi verecek. Kaçırmamakta fayda var!
Rezervasyon ve daha fazla bilgi için: 0212 252 27 28.

DESTEK OLMAK İÇİN!

Hayata Sarıl Lokantası
Şehit Muhtar Mahallesi
Kurabiye Sok. No: 3/1 Beyoğlu (Zencefil karşısı)
www.hayatasaril.org
Hayata Sarıl Derneği bağış bilgileri: Akbank Cihangir Şubesi
IBAN: TR 41 0004 6001 9888 8000 0862 11

Şeflerin düellosu

Londra’nın iki popüler şefi Francesco Mazzei ve Tom Aikens bir düelloya kalkıştı. The Felix Project adlı restoran ve süpermarketlerden artık gıdaları toplayıp ihtiyaç sahiplerine ulaştıran derneğin topladığı artık gıdalarla birer menü hazırlayacaklar. İki şef 19 Şubat’ta Francesco Mazzei’nin yeni restoranı Fiume’de karşılaşacak. Müşteriler iki şefin de menüsünden tadıp hangisini daha çok beğenirlerse ona oy verecek. Geceden elde edilen tüm gelir ise The Felix Project’e bağışlanacak. Bakalım bizim Hayata Sarıl Derneği için de lokantası için de hangi şefler böyle bir düelloya kalkışır?

©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.