Gündem
25.04.2013 - 15:15 | Son Güncelleme: 25.04.2013-17:39

Karayılan 6 madde açıkladı

Dünyanın bir çok yerinden gelen basın mensuplarının önünde yapılan açıklamada KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, Öcalan'ın Time dergisi tarafından en etkili 100 kişi arasında gösterilmesi karşısındaki memnuniyetini dile getirirken, Öcalan'ın tanıtım yazısını yazan Sinn Fein lideri Garry Adams'a da teşekkür etti.

PKK liderlerinden Murat Karayılan’ın PKK’lıların Türkiye’den 8 Mayıs’ta çekileceği açıklamasını duyuran yabancı medya organlarından El Cezire kanali, PKK’nın Türkiye’den “binlerce savaşçısı”nı geri çekeceğini belirterek, “Şimdi başlıca soru işareti, PKK’lıların çekilme sırasında yanlarında silahlarını alıp almayacaklarıdır” dedi.El Cezire, silahlar meselesi için “Bu çok hassas bir mesele çünkü yetkililer, PKK savaşçılarının silahsız olarak çekilmelerini görmek istediklerini söylediler” değerlendirmesinde bulundu.

Sitene Ekle

PKK'nın yöneticilerinden Murat Karayılan Kandil Dağı'nda düzenlediği basın toplantısında Türkiye'de örgüt üyelerinin 8 Mayıs'tan itibaren ülke dışına çekileceğini açıkladı. Karayılan, "Sürecin kesintiye uğramaması için silahlı güçlerimizi kademeli olarak 8 Mayıs'tan itibaren geri çekme kararı aldık. Geri çekilmeyi en kısa sürede tamamlamayı hedefliyoruz. Geri çekilenler, Irak Kürdistan'ına geleceklerdir. Irak Kürdistan yönetiminden ve taraflardan bunların resmi varlığına anlayış gösterilmesini istiyoruz. Geri çekilen birliklerimiz hangi yollarla Türkiye'ye girmişlerse yeni aynı şekilde kademeli olarak geri çekileceklerdir" dedi.PKK, çözüm süreci ve Türkiye'deki örgüt üyelerinin Kuzey Irak'a çekilmesiyle ilgili bugün Kandil Dağı'nda basın toplantısı düzenledi. Toplantıyı izlemek üzere Erbil'e giden yaklaşık 100 gazeteci bu sabah saatlerinden itibaren kenti imkarıyla yaklaşık 3 saatlik bir yolculuğun ardından Kandil Dağı eteklerinde bulunan Kandil Belediyesi'ne gitti. Belediyeye 30 dakika kala gazeteciler sık sık PKK'nın kontrol noktalarından geçti. Kandil Belediyesi'nde gazetecilere yemek verilirken, Kandil üzerinde İnsansız Hava Araçları'nın uçuş yaptığı belirtilerek, gazeteciler bekletildi.

Saat 13.30 sıralarında gazeteciler PKK'ya ait araçlarla belediye binasından alınarak, 30 dakika süren yolculuğun ardından kırsal bir alana götürüldü. Alanda PKK'lıların sıkı güvenlik önlemleri aldıkları görülürken, gazetecileri üzerleri tek tek aranıp cep telefonları alındı.

Toplantının yapılacağı alana bir süre sonra PKK yöneticilerinden Murat Karayılan KCK Yürütme Konseyi Başkanı olarak katıldı. Toplantıya ayrıca konsey üyesi Zeki Şengali ile PKK/KONGRA-GEL adına Hacer Zagros da katıldı. Murat Karayılan, güvenlikle ilgil sorun nedeniyle toplantı yerinin iki kez değiştiriltiğini ve bu yüzden geç başladığını söyledi.

Türkçe ve Kürtçe açıklama yapan Karayılan, bugün aldıkları önemli kararları basın mensuplarıyla paylaşacaklarını belirterek, şöyle dedi: "İmralı'da Öcalan'la Türkiye arasında görüşmeler ve müzakere süreci var. Bu süreç önemli bir düzeye ulaşmıştır. Öcalan'ın 21 Mart nevruzundaki manifestosuyla yeni bir süreç başlattık. Bu süreç sadece Türkiye'ye değil bütün Ortadoğu'yu etkiliyor. Özellikle sistemin dışladığı bütün kesimleri bir araya getiren, bir çağrıydı bu. Artık silah değil, siyaset konuşsun diyerek yeni bir sürecin başladığını ilan etti. Yeni süreçte halkın etkin bir şekilde yer alması için yeni bir çerçeve sundu. İnkar siyaseti, baskı, şiddet ve asimilasyon ile Kürt halkı, buna boyun eğmeyeceğini açığa çıkarmıştır. Kürt halkı kimlik ve kişilik kazanmıştır. Artık demokratik haklarının teslim edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Kürt halkı özgürlük mücadelesiyle önemli bir düzeyi kazanmıştır. Kürt halkı, Türkiye'de kimliksiz ve statüsüz yaşayamayacak bir noktaya gelmiştir. Eğer bu değerlendirilmezse, derin kavga ve çatışmalar gündeme gelecektir. Öcalan'ın 14 Nisan mektubu ile bizlere silahla güçleri Türkiye dışına çekilme çağrısı yaptı.Çağrıyı tartışıp değerlendirdik. Sonuçta süreci Öcalan geliştirdiği için çağrısı bizim esas alınması gereken perspektif ve talimattır. 23 Mart'tan bu yana ateşkes ilan ettik. Demokratik çözümün gelişmesi Türkiye'nin demokratikleşmesi ve diyalog ile sorunun çözümü önemlidir."

"8 MAYIS'TA ÇEKİLİYORUZ"

Murat Karayılan, 8 Mayıs'ta kademeli olarak çekilmeye başlayacaklarını belirterek, şöyle dedi: "Sürecin kesintiye uğramaması için silahlı güçlerimizi kademeli olarak 8 Mayıs'tan itibaren geri çekme kararı aldık. Geri çekilmeyi en kısa sürede tamamlamayı hedefliyoruz. Geri çekilenler, Irak Kürdistan'ına geleceklerdir. Irak Kürdistan yönetiminden ve taraflardan bunların resmi varlığına anlayış gösterilmesini istiyoruz. Geri çekilen birliklerimiz hangi yollarla Türkiye'ye girmişlerse yeni aynı şekilde kademeli olarak geri çekileceklerdir. Türk devletinden de geri çekilme sırasında aynı duyarlılığı ve hassasiyeti göstermesini bekliyoruz. Geri çekilenlere saldırı olursa, geri çekilme durdurulur ve misillime hakkı kullanılır. Geri çekilme sürecinin izlenmesi için bağımsız heyetlerin süreci izlemesi sağlıklı olacaktır. Kürt sorununun çözümü üç aşamadan oluşuyor. Geri çekilme ile ikinci aşama başlamış olacaktır. Daha sonra hükümetin yükümlülüklerini yerine getirmesiyle ilgili aşama var. Anayasa reform sürecinin gündeme getirilmesi gerekmektedir. Özel savaşı gündemden çıkarmak gerekir. Tüm kesimlerin bu konuda destek vermesi lazım. Bunlar biterse üçüncü aşama başlamış olacak. Bu da normalleşme aşamasıdır. Bununla birlikte toplumsal uzlaşı sürecinin gelişmesi ve özgürlük sürecidir. Önder Apo dahil olmak üzere herkesin özgürlüğüne kavuşması ile birlikte silahların devre dışı bırakılması ve silahsızlanma gündeme gelmesi beklenmektedir." Karayılan, "Bu sürecin uzun süreye yayılmaması için her iki taraf üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmelidir" diyerek, "Süreç sadece Kürt sorunu ile bağlantılı değil, Ortadoğu'daki demokratikleşmeyi etkileyecek bir süreçtir. Ortadoğu halkı çatışa çatışa yorgun hale gelmiştir. Uluslararası güçler bu sürece destek sunmalıdır. Başta AB, ABD ve Rusya Federasyonu destek sunmalıdır. Bu süreçle birlikte Erbil, Diyarbakır ve Avrupa'da dört ulusal konferansın yapılması için çağrı yapılmalıdır. Başkan Apo, tarihsel süreçte yapması gerekeni yaptı, şimdi sıra ve hükümette ve bize kalmıştır. Yeni siyasi mücadele dönemi geliştiriyoruz. Biz halkımıza ve halkımızın gücüne inanıyoruz" dedi.

Gazetecilerin, geril çekilme ile mecliste yasal bir düzenleme yapılmadığı yönündeki sorusu üzerine Karayılan, "Biz mecliste komisyon kurulmasını istedik. Akil İnsanlar Komisyonu istedik ve meclisin karar almasını istedik. Meclisin karar alma işini hükümet kendi üzerine aldı. Akil İnsanlar Heyeti ve çözüm komisyonu da kurulunca, Öcalan'ın çağrısıyla geri çekilme kararını aldık. Barış ve sürecin başarısı için bu kararı aldık. Bu süreçten kim geri dönerse zarar eder. Umarım bu süreçten geri dönüş olmaz" dedi.

Karayılan sürecin kesintiye uğramaması için 6 madde açıkladı

1 - Gerilla güçlerimiz hiçbir çatışmaya mahal vermeyecek şekilde, kendi inisiyatifiyle, öteden beri kullandığı güzergâhları kullanarak, bir örgütlülük ve disiplin içinde geri çekilme işlemini pratikleştirecektir.

2 - Devam eden hazırlıklar temelinde geri çekilme, 8 Mayıs 2013 tarihinde başlayacaktır. Geri çekilme, kademeli gruplar halinde planlanmış olup, gerillanın hareket tarzı, gizliliği ve disiplini temelinde mümkün olan en kısa sürede tamamlanması hedeflenecektir.

3 - Geri çekilmede güçlerimizin gelip üsleneceği yer Güney Kürdistan (Irak Kürdistanı)'dır. Güney Kürdistan’a çekilecek olan gerilla güçlerinin resmi varlığına gereken anlayışı göstermelerini, başta Federe Kürdistan Hükümeti olmak üzere ilgili güçlerden beklemekteyiz.

4 - Geri çekilme esnasında Türk ordu güçlerinin de aynı duyarlılık ve ciddiyetle hareket etmesi bir zorunluluktur. Geri çekilen gerilla güçlerimize yönelik herhangi bir saldırı, operasyon,bombardıman olması halinde geri çekilme derhal durdurulacak ve meşru savunma temelinde güçlerimiz misilleme hakkını kullanacaklardır

5 - Gerilla güçleri çekilirken, Türk devlet güçlerinin de buna paralel olarak, Kürdistan’da herhangi bir askeri aktivite ve çatışmaya neden olabilecek tahriklerde bulunmaması ve fırsatçı yaklaşımlara yer vermemesi gerekmektedir.Bununla birlikte,geri çekilme sürecinin sağlıklı ve başarılı olabilmesi için, daha önce Önderliğimize mektuplarla ifade ettiğimiz ve devletin de bilgisi dahilinde olan  hususlara dikkat edilmesi önemli olacaktır.

6 - Bağımsız heyetlerce sürecin izlenmesi, her iki taraftan da engel olabilecek hatalı yanları tespit etmesi, sürecin sağlıklı gelişmesine imkan sunacaktır.

 


100.000$ Sanal Para ve Eğitim Rehberi ile Forex’i Ücretsiz Öğrenin! 2017 Yılı 2.Çeyrek Kâr/Zarar Oranı: %29 / %71


Bilgi Yarışması"Çakıl Taşları" adlı şarkısıyla kendinden söz ettiren rock sanatçısı, kimdir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Tango kaç kişilik bir danstır?
A
1
B
4
C
2
D
3
©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX