Kargolarımız ve bagajlarımız hangi şartlarda taşınıyor?

Herkes yaptığı işi düzgün yapmalı. Bunu söyleyerek başlayalım. İşin ne olduğu çok önemli değil. Temizlik yapıyor olabilirsiniz, şirket yönetiyor olabilirsiniz, kargo elemanı olabilirsiniz, aşçı olabilirsiniz, ülke yönetiyor olabilirsiniz ya da daha nice iş. Tek kıstas düzgün yapmak. Hawaii Havayolları çalışanının ortaya çıkan videosu da bu konuyu tekrar gündeme getirmemize sebep oluyor. Eşyalarımız hangi ellerden geçiyor?

Kargolarımız ve bagajlarımız hangi şartlarda taşınıyor?

 

Daha önce birçok ülkeden kargocu rezaleti şeklinde videolar gördük. Türkiye'den örnekleri de var. İnternet üzerinden büyük bir hevesle yeni bir eşya aldınız. Belki o ayki gelirinizin önemli bir kısmını ayırdınız bunu almak için. Ya da önemli bir ihtiyacınızı ertelediniz.

Kargoyu taşıyan kargo görevlisi taşıdığı bu emaneti güvenle ulaştırmak zorunda. Belki o gün morali bozuk, belki işinden memnun değil, belki patronuyla tartıştı, belki maddi sıkıntıları var, belki daha büyük problemleri var, belki de yalnızca işgüzar biri. Sebebi ne olursa olsun taşıdığı kargoya zarar verecek bir şekilde hareket edemez. İşverenler bunun önüne geçecek tedbirleri almak için oradalar.

Aynısı uçağa verdiğiniz bavul ve bagajlarınız için de geçerli. Bavulda bilgisayar, parfüm şişesi, kırılacak eşyalar taşınıyor. İçinde bunlar olmasa bile görevlinin yanlış hareketleri bavulun dışının deforma olmasına ve zarar görmesine neden olur.

"Bu kargoyu/bavulu fırlatırsam insanların eşyalarına zarar verebilirim" gibi basit bir mantığı kuramayan ya da kursa da umursamayan kişilerin sıkı denetim altında tutulması gerekiyor. İşini düzgün yapamıyorsa orada bulunmasının da bir anlamı yok. Bu anlayış her iş kolu için gerekli.

İşine saygı, denetim ve liyakat esas olmalı. Bunun olmadığı yerde başarısızlık, memnuniyetsizlik ve suistimal kaçınılmazdır.

 

turcel.orman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak