Geri Dön

114 engelliye hizmet sektöründe iş imkânı

Engelli vatandaşların topluma entegrasyonu ve istihdamını sağlamak için Doğa Toplumsal Gelişim ve Çevre Derneği’nin İŞKUR’un desteğiyle yürüttüğü ‘Engellilerin Hizmet Sektöründe İstihdamı Projesi’ 114 engelliye hizmet sektöründe iş imkânı yaratacak.

114 engelliye hizmet sektöründe iş imkânı

Proje kapsamında, 18 yaş üzeri engelliler, çağrı ve alışveriş merkezlerinde çalışabilmeleri için toplam 300 saat süren sıkı bir eğitimden geçirilecek. Verilen eğitimlere en az ilkokul mezunu, iletişim becerisi yeterli, görme veya duyma engeli olmayan, yüzde 40-60 engeli bulunanlar katılabilecek. ‘Engellilerin Hizmet Sektöründe İstihdamı Projesi’ne katılanlara, ‘Kasiyerlik, Çağrı Merkezi Mesleki Eğitimi’ başlığı altında müşteri ilişkileri yönetimi, müşteri memnuniyeti, telefonda etkili iletişim, diksiyon ve güzel konuşma, beden dili ve kişisel imaj, stresle başa çıkma teknikleri, temel muhasebe gibi eğitimler verilecek. Yanı sıra temel İngilizce ve bilgisayar eğitimlerini de alacaklar.
Ücretsiz olarak verilen eğitimler, Doğa Okulları ile Doğa Telekom, Manpower Seçme ve Yerleştirme Hizmetleri, Gökdil Yabancı Dil Eğitim Merkezi kuruluşlarının işbirliğiyle gerçekleştiriliyor. 2 ay sürecek dersler, hafta içi her gün 09.00-17.00 saatleri arasında yapılacak.

Eğitimlerde yeterlilik kazanan katılımcılara sertifika verilerek, başarılı olanların en az yüzde 30’u değişik kurumlarda işe yerleştirilecek. Öte yandan CV yazma, iş başvurusu gerçekleştirme, mülakat teknikleri gibi destekleyici konuları kapsayan koçluk hizmetleri de proje kapsamında yer alıyor.

NASIL BAŞVURACAKSINIZ?

Eğitimler 10 Ekim’de başlayacak ve katılımcılara İŞKUR tarafından 14 YTL günlük ücret verilecek. Projeye dâhil olmak isteyenlere ise İŞKUR ve sivil toplum örgütleri aracılığıyla ulaşılacak. Eğitimlere katılmak isteyenler, 9 Ekim Saat 10.00’da Pendik İŞKUR şubesinde yapılacak seçmelere katılabilir veya adresine yazılı başvuru yapabilir.

Engellilerin işsizlik oranlarının azaltılması gerektiğine işaret eden Doğa Toplumsal Gelişim ve Çevre Derneği Başkanı Zeynep Küçük, “Çağrı merkezleri ve alışveriş merkezleri için işgücü açığının, engelli gençlerin bu alanlarda beceri ve mesleki eğitimle desteklenerek karşılanması hedefleniyor” diyor.

24 Ocak 2020 Magazin Haberleri Bülteniİşte gündemde öne çıkan magazin gelişmeleri

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber