ABD'li şirketler Türkiye'de iş ortağı arıyor!

ABD Virginia Eyaleti Ekonomik Kalkınma Ortaklığı'ndan bir heyet 7 ile 11 Nisan arasında Türkiye'ye gelecek.

ABD'li şirketler Türkiye'de iş ortağı arıyor!

Öncelikle savunma, güvenlik ve IT alanları olmak üzere farklı sektörlerde hizmet veren 10 firmanın yetkilileri Türkiye'de yatırım ve ortaklıklar kurmak için ikili görüşmeler gerçekleştirecek.

ABD Virginia Eyaleti Ekonomik Kalkınma Ortaklığı, 7 ile 11 Nisan arasında ticaret heyeti ile Türkiye'yi ziyaret ediyor. 7-9 Nisan'da İstanbul Ritz Carlton'da, 10-11 Nisan'da ise Ankara Sheraton Hotel'de ikili görüşmeler gerçekleştirecek heyette başta savunma, güvenlik ve IT alanları olmak üzere farklı sektörlerde hizmet veren 10 firmanın yetkilileri yer alıyor. İkili görüşmeler neticesinde Türk ve Amerikan firmaları arasında işbirlikleri ve ortaklıklar hedeflendiği gibi katılımcılar ABD pazarındaki yeni alanlar ve yeni teknolojiler hakkında da bilgi edinebilecek.

Karşılıklı yatırımlar ilişkileri her alanda güçlendiriyor Türk Amerikan ticari ilişkilerinin tarihin en yüksek seviyesinde olduğunu söyleyen Türk Amerikan İş Adamları Derneği (TABA/AmCham) Genel Başkanı Ekim Alptekin, "İthalat-ihracat dengesi henüz Türkiye lehine dönmese de son 5 yılda ulaştığımız ticaret hacmi geçmiş 80 yıldan daha yüksek. Ticari ilişkilerimiz ithalat-ihracat ekseninde sınırlı kalmayıp karşılıklı yatırımlarla çeşitleniyor. Karşılıklı yatırımlar ilişkilerin siyasi ve ekonomik alanda sağlamlaşmasına da katkı sağlıyor" diye konuştu.

Türkiye'ye doğrudan yabancı yatırımcı girişinde 2013 yılında yaklaşık 13 milyar dolar seviyesine ulaşıldığını kaydeden Alptekin, "Amerikan firmalarının yatırımları son 10 yılda 8,5 milyar doları buldu. Türkiye'ye olan bu ilgiyi artırmamız gerekiyor. Yatırımcıların aradığı güven ortamı, ekonomik istikrar ve kaliteyi yakaladığımız takdirde yabancı yatırımları daha da fazla çekebileceğiz" dedi.

HEYETTE YER ALAN FİRMALAR

- Allied Soft: Finans, sağlık, üretim, teknoloji sektörlerinde ABD, Avrupa ve Orta Doğu'da eğitim organizasyonları hizmeti veriyor.

- Alpha Industrie: İç-dış giyim ve aksesuarları üzerine hizmet veren şirket ticari pazarın yanı sıra özel birlikler ve askeriyeye tedarik yapıyor.

- Analytics: Kimyasal, petrol, araba / kamyon / uçak, ilaç ve elektroniği yanı sıra madencilik, tarım, ulaşım ve tıbbi sanayi üreticilerinin iş sağlığı ve güvenliği birimleri ile doğrudan çalışan analitik bir laboratuvar.

- Cyfir: Adli soruşturma ve destek çözümleri sunan siber güvenlik şirketidir.

- Hickory Ground Solutions: ABD ve müttefik ülkelerin savunma ve istihbarat birimlerine yönetim ve teknoloji danışmanlığı hizmetleri konusunda servis sağlayıcısıdır.

- International Technology Sales: Endeavor ile ABD ordusunun el silahlarını temizleme donanımı ve temizleme setleri tedarikçisidir.

- MAC Aerospace: Savunma ile ilgili tüm yapısal gereksinimleri ve elektro – mekanik bileşenlerinin tedariği konusunda müşterilerine özel çözümler sağlayan lojistik hizmet şirketidir.

- Reaves Cooley: İhracat politikaları ve ITAR konularında uzmanlaşmış olan hukuk firmasıdır.

- TST Tactical Defense Solutions: Ultra - hafif kompozit malzemeden, çelik ve camdan araçlar ve gemiler için özel zırh çözümleri tasarımı ve üretimi yapan, ayrıca endüstriyel altyapı ve askeri / kolluk güçleri/ zırh ve güvenlik eğitimi konusunda danışmanlık hizmeti sunuyor.

- Terramajic: Hükümet ve özel şirketler için video gözetimi ve teknik güvenlik hizmeti sunuyor.

23 Eylül 2019 Magazin Bülteni23 Eylül 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber