Cv Hazırlarken Dikkat Etmeniz Gerekenleri Biliyor Musunuz?

Bir yere iş başvurusu yapacaksınız. Sizden özgeçmişiniz istendi. Ancak nasıl hazırlayacağınızı bilmiyorsunuz. Doğru ve etkili Cv yani özgeçmiş nasıl hazırlanır, hangi detaylara dikkat etmeniz gerekir? Öğrenmek ister misiniz?

Cv Hazırlarken Dikkat Etmeniz Gerekenleri Biliyor Musunuz?

Cv Hazırlarken Dikkat Etmeniz Gerekenleri Biliyor Musunuz

İş başvurularının en önemli parçası doğru ve etkili bir özgeçmişe sahip olmak. Özensiz hazırlanmış bir Cv yani özgeçmiş o işi kaybetmeniz için yeterli olacak. Peki Cv hazırlarken içerikte nelere yer vermeli, nelere dikkat etmelisiniz? Sizin için hazırladık.

Özgeçmişiniz İçin Kullanacağınız Yazı Şeklini Belirleyin
İlk izlenim her zaman önemlidir. Özgeçmişinizi eline alacak olan kişi ilk olarak kağıt düzenine dikkat eder. Tercih ettiğiniz yazı fontu okunmayı ve yazıya olan ilgiyi direkt olarak etkileyeceğinden, Arial veya Calibri gibi standartlar fontları tercih etmekte fayda var.

Sayfa Düzeni Oldukça Önemli
Özgeçmiş sayfanızın üstten ve yanlardan belirli bir boşluğa sahip olması gerekiyor. Ayrıca başlık ortalanması ve yazıların sağa yatık şekilde olması göze daha iyi görünmesine katkı sağlayacak.

Başlığınız En Üst Kısımda Yer Alsın
Adınız, soy adınız ve iletişim bilgileriniz en üstte yer almalı.

Eğitim Bilgileriniz İçin Bir Bölüm Oluşturun
Hakkınızdaki genel bilgileri giriş kısmında verdiniz. Sıra aldığınız eğitimlere ve sahip olduğunuz sertifikalara geldi. Bu kısımda eğitim hayatınız ile ilgili bilgiler, katıldığınız programlar sonucu geçerliliği devam eden sertifikalarınız yer alsın.

İş Tecrübelerinizi Anlatın
Geçmişten günümüze sahip olduğunuz tüm iş deneyimlerini yazın. Çalışmış olduğunuz şirketlerin adı, çalıştığınız konum ve işe giriş-çıkış tarihlerinizi de eklemekte fayda var. Burada iş veren açısından dikkat çekecek nokta birçok farklı iş tecrübesine sahip olmanız değil, çalıştığınız yerlerde geçirdiğiniz süre olacak. Bu sizin aynı zamanda ne kadar istikrarlı bir çalışan olduğunuza dair önemli bir ipucu da vermiş olacak.

Yeteneklerinizi Ön Plana Çıkarın
Başvurduğunuz iş ve pozisyon ile ilgili bağlantılı olabileceğini düşündüğünüz yeteneklerinizden mutlaka bahsedin. Bu işe alınmanız için fark yaratacak en önemli detaylardan biri.

Referanslarınızı Yazın
CV'niz için şüphesiz en önemli kısımlardan biri de referanslarınız. İyi bir referans işe alınmanızda kolaylık sağlayacak. Eski iş yerinizde kurduğunuz ilişkiler ve işten ayrılma şekliniz bu yüzden çok önemli.

6 Aralık 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber