‘Günlük iş diyaloglarında olayları kişiselleştirme eğilimimiz çok yüksek’

Brezilya’da ve Londra’da çalıştıktan sonra Türkiye’ye dönerek PRO Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri’ni kuran Tolga Gündüz, finans, telekom ve bilişim teknolojileri firmalarına özellikle ‘çevik’ proje yönetimi alanında danışmanlık yapıyor

‘Günlük iş diyaloglarında olayları kişiselleştirme eğilimimiz çok yüksek’

80’li yılların en çok hâsılat yapan filmlerinden biriydi o. Müziğiyle oluşturduğu koca girdap o dönemin gençlerini kendine çekmişti bir bir; artık herkes o filmdeki gözlüğü takmayı, o ceketi giymeyi istiyordu. Sorularımı yanıtlarken anladım ki o da Top Gun efsanesinden kendi payına düşeni almış. Aslında çocukluğundan beri bilgisayar (Commodore 64) ve robotlarla ilgilenirmiş ama savaş uçaklarına ilgisi ‘Top Gun’dan sonra belirmiş. Bu ilgi ona İTÜ Uçak Mühendisliği’ni seçtirmiş, fakat sonra fabrika ortamının kendisine göre olmadığını anlayınca rota değişmiş. Ofis tipi yazılım işlere ve yönetime ilgisi IBM’den teklifi almasını sağlamış. Bugünkü kariyerinin bu teklifi kabul etmesinin ardından başlayan süreçte şekillendiğini söylemek mümkün.

Tolga Gündüz, 3 yıl IBM Türkiye’de bankacılık ve telekom projelerinde danışmanlık ve proje yöneticiliği yaptı. Üç yıl boyunca Brezilya’da, Rio de Janeiro’da Schlumberger’de proje yöneticiliği ve iş geliştirme rollerinde çalıştı.
Rio’da çalışırken ABD ve Arjantin’deki bazı projelerde de aktif rol üstlendi. Son 3 senedir de Londra’da BP, Lloyds TSB Bank, Shell gibi firmalara, Financial Times’a danışmanlık yapıyordu. Avrupa’da çevik proje yönetimi yöntemleri lideri olan Conchango’da çalıştı. Geçtiğimiz aylarda da Türkiye’ye döndü. Portekizce öğrendiği Brezilya’yı anlatırken “Farklı bir kültürde yaşıyor olmak, insanı zenginleştiriyor; insana farklı bakış açıları kazandırıyor. Brezilya’da dev petrol şirketleriyle çalıştım, stres ve risk yönetimi konularında da çok tecrübe edindiğimi söyleyebilirim” diyor.

Gündüz, kariyerini geliştirme imkânını daha çok Londra’da bulmuş: “İngiliz yönetim tarzı son derece profesyonel ve efektif. Kendi kariyerimde örnek alacağım yöneticilerle çalışma imkânı buldum. İş bilgisiyle olduğu kadar insan yönetimiyle de örnek alacağınız yöneticilerle çalışmak, insanın ancak kariyerinde ilerleyen zamanlarda fark edebileceği çok önemli bir ayrıcalık. Ben de bu ayrıcalığın, özellikle Türkiye’de, kıymetini daha iyi anlıyorum.”
Gündüz, üzerinde çalıştığı alanla ilgili Türkiye’de açık olduğunu fark edince de dönmeye karar vermiş. “Edindiğim bilgi birikimini ve tecrübelerimi kendi ülkemde de kullanmak istedim. Bunu yapmak için tanıtıcı bir internet sitesi kurdum; ilgi büyük oldu. Kurmuş olduğum danışmanlık firması üzerinden ya da diğer teknoloji ve danışmanlık firmalarıyla çalışarak finans, telekom ve bilişim teknolojileri firmalarına yönetim ve özellikle ‘çevik’ proje yönetimi danışmanlığı ve eğitimi veriyorum” diyor.

AKBANK’TA PROJENİN YÖNETİCİSİ

Gündüz’ün verdiği bilgilere göre temeli Japonya’da atılmış çevik proje yönetimi, son yıllarda İngiltere ve Amerika’da kabul görmüş yeni bir proje yönetim şekli. Bu yöntemle piyasaya çok daha hızlı, kaliteli ve müşterinin istekleriyle tam olarak örtüşen ürünler çıkarılıyor. Houston ve Londra’da yürüttüğü ilgili projelerin ardından Lond-ra’da Agile-Çevik Yönetim Sertifikası’nı alan Gündüz, “Şu anda Akbank’ta çok değerli ve vizyoner bir ekiple birlikte yürüttüğümüz projenin yöneticiliğini üstlenmiş durumdayım. Aynı zamanda bu yöntemi Akbank’ta yaygınlaştırmak için stratejiler üretiyoruz” diyor.

Sabancı Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim üyeliği de yapan Gündüz’ün öncelikli hedefi, PRO Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri’ni geliştirmek. Gündüz, “Türkiye için gerçekten önemli olduğunu bildiğim çevik yönetim şeklini mümkün olduğunca çok firmaya tanıtıp benimseterek, PRO Danışmanlık Hizmetleri adı altında markalaştırmak istiyorum. Bu şekilde Türkiye’nin BT sektörü, dünyadaki büyük rakiplerine bir adım daha yaklaşacaktır” diyor.

‘Türkiye’ye uyumda zorlanıyorum’

Tolga Gündüz’e krizi sormadan olmaz. Her kriz döneminin gelişim için bir fırsat olduğuna inanan Gündüz, “Tüm firmalar kriz dönemlerinde iş geliştirme süreçlerini daha verimli yönetmek zorunda. Özellikle kriz döneminde çevik proje yönetimi yöntemleri de daha çok önem kazanıyor” diyor. Kriz nedeniyle yurtdışında işsiz kalan Türkleri neler bekliyor acaba? Zira Türkiye’de beyin avcılarına, danışmanlara yurtdışından CV’lerin geldiğini duyuyoruz. Gündüz, sorumu şöyle yanıtlıyor:
“Yurtdışında, özellikle Londra’da birçok kalifiye Türk var. Aslında, bu arkadaşlarımızın Türkiye’ye dönmeleri, Türkiye için çok yararlı olacaktır. Ancak şu anda Türkiye’ye dönmek için ideal bir zaman olduğunu düşünmüyorum.”
Aslında Gündüz’ün Türkiye’ye dönüşü de yeni sayılır. Yeniden uyumun zor olup olmadığını da soruyorum: “Oldukça zorlandığımı söylemek zorundayım. Türkiye’de bürokrasi çalışan verimliliğini olumsuz yönde etkiliyor. Ayrıca günlük iş diyaloglarında olayları ‘kişiselleştirme’ eğilimimiz çok yüksek ve konuşanlar bizler değil, ‘egolarımız’ çoğu zaman. Bu yüzden birbirimize gerçek fikirlerimizi söylemek konusunda çekingen davranıyoruz ve bu da işimizin kalitesini ve verimliliğini düşürüyor.”

20 Eylül 2019 Magazin Haberleri.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber